Jak se učí na lékařských fakultách

Nejen toho, kdo se rozhoduje o studiu na jedné ze sedmi lékařských fakult u nás, by mohly zajímat výsledky ankety, kterou pro studenty českých vysokých škol pořádá Nadace Scio na svých internetových stranách. Do ankety mohou průběžně anonymně přispívat studenti všech vysokých škol, a podělit se tak o své zkušenosti a dojmy z průběhu studia. Pro následující řádky byly vybrány názory právě některých studentů medicíny.
V České republice si lze vybrat z pěti lékařských fakult Univerzity Karlovy (1., 2. a 3. lékařská fakulta v Praze a fakulty v Plzni a Hradci Králové), lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně a lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Největší je pražská l. lékařská fakulta UK, kde v loňském roce přijímali do prvního ročníku 625 studentů, následuje brněnská fakulta s přijatými 395 studenty. Ostatní fakulty přijímaly shodně zhruba 200 studentů. V přijímacím řízení v roce 1999 byla největší úspěšnost přihlášených na 1. lékařské fakultě UK v Praze - 35 procent, ostatní fakulty měly úspěšnost okolo dvaceti procent, to znamená, že na fakultu se dostal přibližně každý pátý uchazeč.

Univerzita Karlova Praha

Z údajů studentů 1. LF vyplývá, že přijímací zkoušky na jejich fakultu nejvíce odpovídaly látce ze střední školy. Úroveň výuky je však hodnocena mezi ostatními fakultami nejníže. "Při studiu musíme probranou látku hlavně reprodukovat, méně už ji pochopit a aplikovat, a to nám nevyhovuje," stěžuje si studentka 3. ročníku Kateřina, která stejně jako ostatní nesděluje své příjmení. Dále si studenti 1. LF stěžují na nedostatek praktické výuky a na velký počet studentů na seminářích. Jako pozitivní hodnotí vysokou prestiž školy a výhodnou polohu v centru města. Na 2. LF oceňují studenti zejména vztahy s vyučujícími. "Jednají s námi jako se sobě rovnými, není problém na cokoliv se zeptat nebo si cokoliv nechat vysvětlit," uvádí student 4. ročníku Matyáš. Studenti si také pochvalují dostupnost a dobrou úroveň nemocnice v Motole, kde probíhá praktická výuka. Studenti 3. LF jsou ze všech, kteří docházejí na lékařské fakulty, na své škole nejspokojenější a považují ji za nejlehčí. "Ve škole byl nedávno zaveden nový systém výuky, který nás nutí více znalosti pochopit a aplikovat a umožňuje nám větší kontakt s pacienty," říká Anna, studentka 5. ročníku. "Tím jsme nuceni propojovat znalosti z různých oborů. To se nám bude v praxi náramně hodit." Atmosféra na 3. LF je podle studentů dobrá, až rodinná. Studenti jsou nespokojeni jen s některými profesory a s tím, že na škole není menza. Vyžaduje se tam stoprocentní docházka.

UK Hradec Králové a Plzeň

V Hradci Králové je třeba si dát pozor na přijímací zkoušky. Částečně obsahují látku, která se na středních školách neučí, velkou roli zde hraje také náhoda. Kvalitu výuky hodnotí hradečtí studenti nejlépe ze všech lékařských fakult. Velmi kladně je hodnoceno dobré materiální vybavení školy a vstřícnost a ochota pedagogů. "Jediné, co mi zde nevyhovuje, je někdy zbytečná povinná docházka a špatná menza," konstatuje Jaroslav, student 2. ročníku. Ohlasů z plzeňské fakulty je málo. Zúčastnění studenti si tam převážně stěžují na náročnost studia a špatnou možnost uplatnění po ukončení školy.

MU Brno a UP Olomouc

Na studium brněnské fakulty panují rozporné názory. V některých předmětech hodnotí výuku jako velmi kvalitní, v jiných méně. I náročnost zkoušek je velmi rozdílná. "Pro složení zkoušky je spíše třeba látku pochopit a umět aplikovat než pouze reprodukovat skripta," chválí studentka 2. ročníku Kristina. Celkově hodnotí studenti školu jako náročnou, ale studijní požadavky jim připadají přiměřené. V Olomouci si studenti stěžují na nedostatek praktické výuky a nedostatečnou vybavenost počítači. Atmosféru ve škole většinou chválí.

Obecné připomínky

U studentů všech lékařských fakult se opakuje doporučení dobré znalosti angličtiny, protože mnoho moderních učebních textů česky ani nevychází. Hlavními tématy stížností jsou vysoká obtížnost a náročnost studia a nedostatečné platové ohodnocení po skončení školy. Studium medicíny studenti doporučují spíše jako asketické poslání než perspektivní povolání. "Vše lze zvládnout, pokud je člověk přesvědčen, že je pro něho medicína to pravé a je ochoten pro ni leccos obětovat," doplňuje Zdeněk, student 5. ročníku fakulty v Hradci Králové.

Podrobnější informace studentů lékařských fakult i jiných vysokých škol:

www.scio.cz
část: na VŠ s přehledem (lze nalézt další údaje o přijímacích zkouškách, přijímání a studiu)

LÉKAŘSKÉ FAKULTY

Univerzita Karlova, Praha

1. lékařská fakulta
Kateřinská 32, 121 08 Praha 1
tel. 02/96151111
www.lf1.cuni.cz

2. lékařská fakulta
V Úvalu 84, 150 06 Praha 5-Motol
tel. 02/24435830-33
www.lf2.cuni.cz

3. lékařská fakulta
Ruská 87, 100 00 Praha 10
tel. 02/67102111
www.lf3.cuni.cz

Lékařská fakulta v Plzni
Husova 13, 306 05 Plzeň
tel. 019/7221214
www.lfp.cuni.cz

Lékařská fakulta v Hradci Králové
Šimkova 870, 500 01 Hradec Králové
tel. 049/5816334
www.lfhk.cuni.cz

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, Brno
Komenského náměstí 2, 662 43 Brno
tel. 05/42126478
www.muni.cz/med

Lékařská fakulta Univerzity Palackého, Olomouc
tř. Svobody 8, 771 26 Olomouc
tel. 068/5633035
www.upol.cz