Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se vrátit po mateřské do práce

aktualizováno 
Co dělat, abyste uspěli na trhu práce a byli užiteční svému zaměstnavateli, když se vracíte po několika letech péče o děti? Poradíme vám, jak se co nejrychleji a bez velkých komplikací vrátit do práce.
Zkrácených úvazků je v Čechách nedostatek.

Zkrácených úvazků je v Čechách nedostatek. | foto: Profimedia.cz

Po několikaleté nepřítomnosti v zaměstnání ztratí mnoho lidí sebedůvěru. Neměli kontakt se zaměstnavatelem, nesledovali, co nového se v jejich oboru děje. Obávají se, že se v práci neosvědčí, že už všechno zapomněli nebo že jim chybí aktuální informace.

Neztraťte kontakt se svým oborem
Zajímejte se o svůj obor i nadále. Není možné se po čtyřech letech v domácnosti vrátit do práce a přitom nevědět, kam se mezitím váš obor posunul. Pokud jste nastoupili na několikaletou rodičovskou, využijte ji i ke svému profesnímu růstu. Studujte například cizí jazyky - třeba i prostřednictvím internetu. Po nástupu zpět do práce uplatněte v praxi všechny nové poznatky, které jste získali.

"Prodejte“ skutečnost, že starost o chod rodiny je vlastně složením základní zkoušky z managementu "malého podniku“.

Sledujte, co nového se děje ve firmě
Snažte se získávat průběžně informace o svém zaměstnavateli. Řešit svůj návrat do zaměstnání až po uplynutí rodičovské dovolené je častá chyba. Dokládá to i výzkum Modelového programu podpory slaďování profesního a rodinného života EQUAL-MOPPS, z něhož vyplývá, že řada rodičů má vazbu na svoji firmu buď pouze náhodnou, typu "když se s někým potkám“, nebo vůbec žádnou.

Některé společnosti svým pracovníkům na rodičovské dovolené posílají pozvánky na neformální firemní akce a umožňují jim dále se vzdělávat prostřednictvím e-learningových a jiných kurzů. "Pro ty, kdo přerušili zaměstnání z důvodu péče o dítě, vydáváme pravidelný bulletin s informacemi o dění ve společnosti,“ informuje Naďa Padevětová z odboru pro lidské zdroje Citibank. Tato společnost nabízí rodičům flexibilní formy práce, po návratu z rodičovské dovolené dostanou finanční příspěvek na hlídání dětí až 7 tisíc korun.

Zajímejte se o kratší pracovní úvazky
V Česku pracují na zkrácený úvazek jen čtyři procenta lidí, na západ od našich hranic je to mnohonásobně více, v Nizozemsku například desetkrát více. Výzkumy ukazují, že tento trend přichází i do České republiky. Potvrzuje to i Zita Lara, ředitelka České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů. Také nový návrh zákona chce ulehčit rodičům skloubit práci s péčí o děti. Stát chce podporovat zkrácené a flexibilní pracovní úvazky. Podpora by se měla týkat rodičů dětí do 10 let a těch, kteří pečují o handicapované děti (nebo staré rodiče a studenty středních a vysokých škol).

Přitom alternativní úvazek neznamená jen kratší pracovní dobu. Zaměstnavatel vám může nabídnout třeba práci z domova nebo sdílené pracovní místo (dva se střídají na jedné pozici).

Problém s pracovní dobou? Jděte jinam!
Nechtějí vám ve vašem zaměstnání vyhovět a nenabízejí vám flexibilní, alternativní úvazky? Poohlédněte se jinde ve svém oboru. Některé společnosti mají dobře propracovaný program slaďování osobního a pracovního života. Uvědomují si, že se jim finančně vyplatí odborníky si udržet než neustále školit a hledat nové.

Zapojte se do dílčích projektů a aktivit
Někteří zaměstnavatelé chtějí, aby jejich lidé zůstali v kontaktu s oborem. Založili pro ně program na podporu žen a mužů na mateřské a rodičovské dovolené. "Informujeme je o dění ve firmě a plánujeme jejich návrat do pracovního procesu. Nabízíme jim i práci formou zkrácených úvazků a zřizujeme pro ně dětské koutky,“ uvádí Veronika Klápová z oddělení lidských zdrojů Českých aerolinií.

Domluvte si schůzku se svým nadřízeným a zeptejte se, zda nepotřebuje vaše zkušenosti. I když budete mít zatím čas pracovat jen pár hodin týdně, návrat do práce vám to výrazně usnadní.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz