Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se vrátit po mateřské do práce

aktualizováno 
Co dělat, abyste uspěli na trhu práce a byli užiteční svému zaměstnavateli, když se vracíte po několika letech péče o děti? Poradíme vám, jak se co nejrychleji a bez velkých komplikací vrátit do práce.
Zkrácených úvazků je v Čechách nedostatek.

Zkrácených úvazků je v Čechách nedostatek. | foto: Profimedia.cz

Po několikaleté nepřítomnosti v zaměstnání ztratí mnoho lidí sebedůvěru. Neměli kontakt se zaměstnavatelem, nesledovali, co nového se v jejich oboru děje. Obávají se, že se v práci neosvědčí, že už všechno zapomněli nebo že jim chybí aktuální informace.

Neztraťte kontakt se svým oborem
Zajímejte se o svůj obor i nadále. Není možné se po čtyřech letech v domácnosti vrátit do práce a přitom nevědět, kam se mezitím váš obor posunul. Pokud jste nastoupili na několikaletou rodičovskou, využijte ji i ke svému profesnímu růstu. Studujte například cizí jazyky - třeba i prostřednictvím internetu. Po nástupu zpět do práce uplatněte v praxi všechny nové poznatky, které jste získali.

"Prodejte“ skutečnost, že starost o chod rodiny je vlastně složením základní zkoušky z managementu "malého podniku“.

Sledujte, co nového se děje ve firmě
Snažte se získávat průběžně informace o svém zaměstnavateli. Řešit svůj návrat do zaměstnání až po uplynutí rodičovské dovolené je častá chyba. Dokládá to i výzkum Modelového programu podpory slaďování profesního a rodinného života EQUAL-MOPPS, z něhož vyplývá, že řada rodičů má vazbu na svoji firmu buď pouze náhodnou, typu "když se s někým potkám“, nebo vůbec žádnou.

Některé společnosti svým pracovníkům na rodičovské dovolené posílají pozvánky na neformální firemní akce a umožňují jim dále se vzdělávat prostřednictvím e-learningových a jiných kurzů. "Pro ty, kdo přerušili zaměstnání z důvodu péče o dítě, vydáváme pravidelný bulletin s informacemi o dění ve společnosti,“ informuje Naďa Padevětová z odboru pro lidské zdroje Citibank. Tato společnost nabízí rodičům flexibilní formy práce, po návratu z rodičovské dovolené dostanou finanční příspěvek na hlídání dětí až 7 tisíc korun.

Zajímejte se o kratší pracovní úvazky
V Česku pracují na zkrácený úvazek jen čtyři procenta lidí, na západ od našich hranic je to mnohonásobně více, v Nizozemsku například desetkrát více. Výzkumy ukazují, že tento trend přichází i do České republiky. Potvrzuje to i Zita Lara, ředitelka České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů. Také nový návrh zákona chce ulehčit rodičům skloubit práci s péčí o děti. Stát chce podporovat zkrácené a flexibilní pracovní úvazky. Podpora by se měla týkat rodičů dětí do 10 let a těch, kteří pečují o handicapované děti (nebo staré rodiče a studenty středních a vysokých škol).

Přitom alternativní úvazek neznamená jen kratší pracovní dobu. Zaměstnavatel vám může nabídnout třeba práci z domova nebo sdílené pracovní místo (dva se střídají na jedné pozici).

Problém s pracovní dobou? Jděte jinam!
Nechtějí vám ve vašem zaměstnání vyhovět a nenabízejí vám flexibilní, alternativní úvazky? Poohlédněte se jinde ve svém oboru. Některé společnosti mají dobře propracovaný program slaďování osobního a pracovního života. Uvědomují si, že se jim finančně vyplatí odborníky si udržet než neustále školit a hledat nové.

Zapojte se do dílčích projektů a aktivit
Někteří zaměstnavatelé chtějí, aby jejich lidé zůstali v kontaktu s oborem. Založili pro ně program na podporu žen a mužů na mateřské a rodičovské dovolené. "Informujeme je o dění ve firmě a plánujeme jejich návrat do pracovního procesu. Nabízíme jim i práci formou zkrácených úvazků a zřizujeme pro ně dětské koutky,“ uvádí Veronika Klápová z oddělení lidských zdrojů Českých aerolinií.

Domluvte si schůzku se svým nadřízeným a zeptejte se, zda nepotřebuje vaše zkušenosti. I když budete mít zatím čas pracovat jen pár hodin týdně, návrat do práce vám to výrazně usnadní.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Kurzy.cz Tragédie, která se v úterý stala v italském Janově, se podle místních lidí dala očekávat. Tvrdí, že most byl totiž dlou...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz