Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz, Profimedia.cz

Jak se vyhnout soudním poplatkům

Pojištění právní ochrany je nejčastěji nabízeno pro rodiny, vlastníky a řidiče motorových vozidel a zaměstnance. Jedna z pojišťoven však toto pojištění nabízí speciálně upravené i podnikatelům. O jaký produkt se jedná?

Smyslem pojištění právní ochrany je krytí rizik spojených s prosazováním právních zájmů pojištěného a nese nebo zmírňuje riziko vzniklých nákladů. O tomto pojištění, jak funguje a co kryje, se můžete více dozvědět na stránkách Fincentra ZDE.

Jedna z pojišťoven právní ochrany (D.A.S.) poskytuje toto pojištění speciálně upravené i podnikatelům. Pojišťovnou je prodáváno pod označením „Pojištění právní ochrany podnikatele“.

Pojištění právní ochrany podnikatele

Pojištění právní ochrany podnikatele je určené dle sdělení pojišťovny především menším podnikatelským subjektům a vztahuje se nejen na samotného podnikatele, ale rovněž na následující osoby:

  • fyzická osoba, která je s podnikatelem v pracovněprávním vztahu, avšak pouze v pracovní době, v době výkonu pracovní činnosti vykonávané pro pojistníka,
  • osoba spolupracující s podnikatelem, který je fyzickou osobou, avšak pouze v době výkonu činnosti vykonávané pro pojistníka (může se jednat o manžela nebo manželku pojistníka nebo o jinou osobu žijící s pojistníkem ve společné domácnosti – viz Zákon o daních z příjmů).

Těmto osobám je při sjednání tohoto pojištění poskytována právní ochrana při událostech souvisejících s podnikatelskou činností pojistníka, jejíž předmět je blíže uveden v pojistné smlouvě. Náklady spojené s právní ochranou jsou hrazené až do výše 500 000 Kč (tzv. limit pojistného plnění).

Kdy lze právní ochranu využít?

Z tohoto pojištění může být poskytnuta právní pomoc a hrazeny náklady související s občanskoprávními nároky uvedených osob, s pracovněprávními nároky na náhradu škody, obhajoba v trestním nebo přestupkovém řízení, pracovněprávní spory podnikatele se zaměstnanci, spory pojištěných osob z komerčního pojištění, ochrana vlastnických práv podnikatele k movitým věcem atd.  Pro bližší představuje využití tohoto pojištění uvádíme tři modelové příklady:

Příklad č. 1:
Podnikatel má sjednanou právní ochranu pro svoji prodejnu smíšeného zboží. Zákazník mu poškodil prodávané zboží. Pojišťovna pomůže podnikateli s uplatněním náhrady škody vůči zákazníkovi.

Příklad č. 2:
Podnikatel má sjednánu právní ochranu pro zámečnickou činnost. Jeho zaměstnanec při výkonu práce z nedbalosti poškodil obsluhované zařízení (vrtačka, zvedák, elektronický měřící přístroj, soustruh apod.).

  • Pojišťovna v rámci právní ochrany zajistí za pojištěného podnikatele uplatnění nároku na odškodnění u osoby odpovědné za vznik škody.
  • Pojišťovna zajistí uplatnění oprávněných nároků za pojištěné osoby, jestliže v souvislosti s podnikáním utrpí újmu na zdraví, věcnou nebo jinou majetkovou škodu.

Příklad č. 3:
Pojištěný zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr se svým zaměstnancem dohodou. Následně se zaměstnanec domáhal neplatnosti této dohody o ukončení pracovního poměru a požadoval výplatu odstupného.

  • Pojištěný zaměstnavatel má nárok na právní ochranu.
  • Pojištění právní ochrany zajistí podnikateli pomoc (tj. porada, zastupování při soudním řízení apod.) při řešení pracovněprávních sporů, které jako zaměstnavatel vede se svými zaměstnanci.

Možnosti připojištění

Výše uvedené příklady odpovídají základnímu rozsahu pojištění právní ochrany podnikatele, při kterém se právní ochrana vztahuje na pojištěné osoby a movitý majetek firmy pojistníka. Tento základní rozsah pojištění lze za stanovených podmínek rozšířit o právní ochranu k nemovitosti, kterou pojistník ke své podnikatelské činnosti využívá.

Pojištěné osoby však vždy mají právo na pojistné plnění pouze za předpokladu, že k pojistné události došlo v souvislosti s výkonem podnikatelské činnosti, jejíž předmět je uveden v pojistné smlouvě. Pojištění právní ochrany podnikatelů nezahrnuje právní ochranu pro vlastníky motorových vozidel a právní ochranu pro řidiče motorových vozidel, pojištění právní ochrany podnikatelů však lze i o tyto oblasti rozšířit.

Cena a využití

Pojistitelnost konkrétního podnikatele se posuzuje podle vykonávané podnikatelské činnosti a výše pojistného se stanovuje zejména podle druhu vykonávané podnikatelské činnosti, případně podle počtu zaměstnanců a podle podlahové plochy pojišťované nemovitosti. Ceny za využití této služby se pohybují v průměru mezi 5 000 až 10 000 Kč za rok.

Například pro podnikatele vlastnícího obchod s potravinami o celkové podlahové ploše do 100 m2 činí roční pojistné v případě, že nemá žádné zaměstnance, 5 550 Kč a v případě, že zaměstnává 5 pracovníků, činí roční pojistné 8 050 Kč.

Ačkoliv toto pojištění nepatří k nejdražším, pro většinu podnikatelů je zcela nadbytečné. Existují totiž levnější alternativy jako je dohodnutí právní pomoci přímo u vybrané právní kanceláře (například zajištění externího právníka pro podnikatele) nebo i využití některých bezplatných právních poraden či právníků (například v rámci sdružení odborových organizací). Možností je tedy více a je pouze na samotném podnikateli, kterou cestu zajištění „právní ochrany“ upřednostní.


Jak financovat pořízení auta co nejvýhodněji se dočtete ZDE.