Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se vyhnout výpovědi

  10:00aktualizováno  10:00
Chystá se propouštění? VÁS MŮŽE VÝPOVĚĎ MINOUT. Ale nejen proto, že jste byli pilní. Nejdůležitější je, abyste dobře dělali práci, kterou firma nutně potřebuje.

Propouští se u soukromníků i ve státních úřadech. Zaměstnavatelé si na to stále častěji najímají speciální agentury. Ty samy ukážou na přelidněné či zbytečné úseky pracoviště. Abyste nedostali výpověď právě vy, snažte se být vytížení prací, která má pro zaměstnavatele smysl.

Propouštění v tomto roce čeká i Magistrát hlavního města Prahy. Netýká se jen úředníků, ale i právníků, řidičů, truhlářů. Kvůli zjednodušení některých procesů a sloučení pracovišť by mělo odejít asi 260 lidí. Přitom jim magistrát musí nabídnout jiné vhodné místo. Pokud je tedy má. „Nejvíce se ztráty práce bojí lidé, kteří dosud často chybovali nebo jejich činnost neměla opodstatnění,“ vysvětluje za magistrát vedoucí sekretariátu Šárka Snížková. „Strach z výpovědi nemusí mít nejlepší pracovníci, kvalifikovaní, kteří pracují svědomitě a jejichž práce je přínosem,“ dodává.

Víte, proč děláte tohle?

Jaké jsou ženské a mužské zbraně v práci?
Čtěte ZDE.

Až vám zaměstnavatel oznámí, že se kvůli šetření rozhodl pro snižování osobních nákladů, personální audit nebo optimalizaci organizační struktury firmy, bude tím myslet vždy totéž - propouštění zaměstnanců. A věřte nebo ne, do toho se nechce ani jemu. „Dalo by se říct, že za zaměstnavatele částečně děláme nepříjemnou práci. Ale není to tak, že jim dáme jmenný seznam osob, které je třeba propustit. Navrhujeme, jak uspořit počet pracovníků a kolik. Kolikrát zjistíme, že by stačilo změnit způsob práce a můžete pomalu zrušit jedno oddělení. Ale zaměstnavatelé si sami určují, do jaké míry se návrhy na změny budou řídit,“ vysvětluje Petra Barešová, spolumajitelka firmy BNV Consulting, která personální audity provádí.

A co může od odborníků z podobné firmy očekávat zaměstnanec? Že se budou po pracovišti pohybovat po dobu několika měsíců. Budou sledovat, jak lidé pracují a jak na sebe činnosti navazují. „Se zaměstnanci mluvíme osobně,“ říká Petra Barešová. „Pokaždé mne mrzí, že když se jich zeptáme: Proč děláte právě tohle? - odpovídají: Tady se to tak dělalo vždy. Ani se nezajímají o smysl své práce a její přínos pro firmu,“ dodává s tím, že kdo se chce ve firmě udržet, zajímat by ho to mělo.

Více propouštějí soukromníci

Nejjistějším zaměstnavatelem je stát. Ke změnám, které vedou k ušetření nákladů a propouštění, se nemá tak čile jako soukromníci. „Státní úřady si z našich doporučení berou k srdci tak šedesát osmdesát procent. Soukromníci sahají k nejrazantnějším možným krokům. Snaží se práci zvládnout s co nejmenším počtem lidí a pak případně přiberou další,“ popisuje zkušenosti Barešová. Ale ani sami zaměstnavatelé nejsou podle ní dostatečně razantní. Trpí totiž „provozní slepotou“ a na některé věci se už zkrátka neumějí podívat jinak.

Jak často je dobré měnit zaměstnání?
Více čtěte ZDE.

Například společnost Biocel Paskov na základě personálního auditu před lety propustila 14 procent svých zaměstnanců. „To je dost. Šlo především o lidi v administrativě. A díky proběhlým změnám tu ani nechybějí,“ říká Zdeněk Koťátko z Biocelu. Vzpomíná, že společnost se nejdříve snažila o zeštíhlení sama. Ale vždy to došlo k hranici, kdy každý řekl, že to dál nejde. Firma najatá na audit byla daleko razantnější a dokázala opak.

Jak snížit možnost výpovědi?

* držte krok s vývojem ve svém oboru

* mějte stále co na práci, tj. užitečnou práci

* nesetrvávejte na místě, o němž tušíte, že je to „zašívárna“, jednou by to mohlo dojít i zaměstnavateli

* nezdržujte své kolegy hodinovými historkami o tom, kolik máte práce

* zajímejte se, jaký konkrétní dopad vaše práce má

* buďte přizpůsobiví

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Grafton Recruitment Praha
TESTOVACÍ INŽENÝR

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz