Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se vyhnout vysokým poplatkům za peněžní transakce

aktualizováno 
Placení složenek a závazků všeho druhu patří k našim téměř denním povinnostem. Přesto, že je s tím spojena řada dalších poplatků, ne vždy užíváme těch nejefektivnějších prostředků k tomu, abychom je snížili na minimum. Podívejte se, kolik můžete ušetřit.
Transakce tzv. zdarma si zpravidla musíte předplatit

Transakce tzv. zdarma si zpravidla musíte předplatit | foto: Profimedia.cz

Pokud se rozhodnete uskutečnit bezhotovostní převod, musíte bohužel počítat také s tím, že za tuto bankovní operaci také většinou něco zaplatíte. Vaše výdaje ovšem mohou být možná mnohem nižší, stačí přitom jen se trochu lépe rozhlédnout kolem sebe. To pak oceníte zejména v okamžiku, kdy vámi převáděný obnos není příliš vysoký.

Sáhněte raději po jiném účtu či bance
Poohlédnout se po jiné variantě účtu se vám může vyplatit, jestliže nehodláte měnit svou banku za jinou. Veškeré úvahy by však měly být podřízeny především tomu, jak aktivním či naopak pasivním klientem jste.

V nabídce jednotlivých bank bývá obvykle více variant účtů s rozdílnými paušály a především transakčními poplatky. To je případ Raiffeisenbank a Poštovní spořitelny. Záleží tedy jen na vás, čemu dáte přednost a zda se vám případné zvýšení měsíčního paušálu za vedení účtu po započítání transakčních nákladů celkově vyplatí. Sazby poplatků se totiž liší doslova účet od účtu.

 Banka  Účet  Popl. za příchozí platbu (v Kč)  Popl. za zadanou odchozí platbu (v Kč)*
Bawag Bank  IQ Konto  2  0/5
Česká spořitelna  -  7  2-8/4-10
Citibank Citi konto 0

0

ČSOB - 6 3-9/3-9
GE Money Bank Konto Genius 5 3
Komerční banka - 0/7** 0-6/0-6
mBank mKonto 0 0
Poštovní spořitelna - 0 0,50-2/0,50-2
Raiffeisenbank - 0-7 2,90/2,90-4,90
UniCredit Bank - 0/6 2-8/4-8
Volksbank - 0/6 0-3/0-6
Zdroj: banky
Vysvětlivky: - poplatky platí pro různé tarify (balíčková konta)
Pozn.: * převod v rámci banky/do jiné banky v ČR - v CZK, vše zadané elektronicky přímým bankovnictvím
** platí pouze u účtů G2, G2 nadstandard, Ideal a Perfect konto

Volksbank se ale vydala jinou cestou. Nabízí svým klientům možnost zaplatit si tzv. poplatkové tarify. Existují ve třech variantách (od 9 do 49 korun měsíčně) a zahrnují v sobě různý počet předplacených transakcí, včetně operací realizovaných pomocí služeb přímého bankovnictví či výběrů z bankomatu. Tzn. k poplatku za vedení účtu si jednoduše připlatíte za některý tarif.

Transakce "zdarma" si zpravidla musíte předplatit
Běžnější jsou však balíčky služeb, které v sobě zahrnují jak vedení účtu, tak i konkrétní množství transakcí realizovaných prostřednictvím přímého bankovnictví. Takto fungovala původní balíčková konta České spořitelny (Komplexní program, Výhodný program) a tak fungují i současné účty UniCredit Bank, ČSOB, ale i Perfekt konto Komerční banky.

Čím dál tím častěji je však v tuzemských bankách nabízen účet (balíček služeb), v němž máte předplacené všechny bezhotovostní transakce (tedy příchozí i odchozí položky). Až na drobné výjimky byste však měli počítat s vyšším měsíčním paušálem. V České spořitelně se například poplatkům za jednotlivé bezhotovostní transakce vyhnete od 188 korun měsíčně (Osobní účet), v Citibank od 299 korun (máte-li v bance aktiva nad 500 tis. korun, pak získáte tento účet zdarma), v GE Money Bank od 119 korun měsíčně (zdarma účet získáte při průměrném měsíčním zůstatku nad 250 tisíc korun).

Ideální je nicméně případ, kdy vaše banka za položky typu došlá platba či hrazený příkaz k úhradě (byť podaný elektronickou cestou) jednoduše žádné další poplatky neúčtuje. V tuto chvíli u nás najdete takové finanční ústavy pro drobné klienty pouze dva. Prvním je mBank, druhým Fio, družstevní záložna.  

 Banka  Účet Maximální počet tuzemských transakcí zdarma Měsíční paušál (v Kč)
Citibank  Citi konto   všechny  0/299
Česká spořitelna  Osobní účet  všechny  188
ČSOB  Aktiv a Exkluziv konto  5 příchozích + 10 odchozích  90/400
GE Money Bank  Genius Active a Active+  všechny   119/169
Komerční banka  Extra a Premium konto  všechny  125/325
mBank  mKonto   všechny  0
Raiffeisenbank  eKonto   příchozí  od 0*
UniCredit Bank  Konto Komplet a Exkluzive  všechny  169/349 
Volskbank  Tarif Extra   10 odchozích  79 
Zdroj: banky
Pozn.: * částka záleží na užívaných službách, příp. na výši aktiv spravovaných bankou

Nemáte účet v bance? Zajděte na poštu nebo k terminálu Sazky
Jestliže nejste majitelem bankovního účtu a přesto musíte své závazky hradit bezhotovostně, nezoufejte. Stále ještě máte k dispozici poštovní poukázky, např. typu A (tj. složenka s hotovostním vkladem a bezhotovostní výplatou). Poplatek za úhradu poštovní poukázkou je však poměrně vysoký a projeví se zvláště u nižších objemů převáděných peněz. U vybraných faktur lze k jejich úhradě využít i takřka všudypřítomné terminály Sazky.

Podle aktuálního ceníku České pošty zaplatíte za poštovní poukázku typu A poplatek 22 korun, a to do převáděné částky 5 tisíc korun. 33 korun si musíte připravit, zasíláte-li obnos nepřevyšující částku 50 tisíc korun, a za každých dalších započatých 10 tisíc si připlatíte dalších 6 korun.

U terminálů Sazky pak můžete uhradit pojistné v hotovosti, ovšem jen v případě, že jste pojištěni u České podnikatelské pojišťovny. Případně touto formou zaplatíte i za služby ČEZ. Pak si připravte za každou jednotlivou úhradu navíc poplatek ve výši 15 korun.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Hypotéky se odrážejí ode dna a začínají zdražovat, zájem je menší

Ilustrační snímek

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta, ale objemy i počty oproti srpnu klesly. V...

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz