Jak se vyznat v podílových fondech, podle čeho vybrat ten pravý

aktualizováno 
Otevřené podílové fondy můžeme rozdělit podle různých kritérií. Nejdůležitějším kritériem je riziko trhu, na kterém fond investuje prostředky, které získal od podílníků. Jsou málo rizikové fondy, ale i takové, kde roční ztráta může činit i několik desítek procent. Kromě toho můžeme podílové fondy rozdělit i podle jiných kritérií.

Fondy peněžního trhu

 

Fondy peněžního trhu nakupují především státní pokladniční poukázky, ale i jiné dluhopisy, u nichž je krátká doba do splatnosti. Tudíž i krátkodobé podnikové dluhopisy. Fondy peněžního trhu patří k nejméně rizikovým, což na druhou stranu znamená, že nabízejí také nejnižší výnosy. Jsou vhodné pro krátkodobé investice od 6 měsíců přibližně do jednoho roku. Stabilně překonávají – na rozdíl od termínovaných vkladů v bance – inflaci bez výrazně zvýšeného rizika poklesu hodnoty vložených peněz. Slouží také jako jakýsi předstupeň pro investice do rizikovějších fondů.

 

Dluhopisové fondy

 

Tyto fondy trvale investují na dluhopisovém trhu, nicméně v portfoliu se mohou objevit v malém množství i akcie. Riziko je vyšší než u fondů peněžního trhu, dluhopisové fondy však obvykle dosahují vyšších výnosů. Ne všechny dluhopisové fondy jsou stejně rizikové. Fondy které investují do státních dluhopisů nebo do dluhopisů nejkvalitnějších společností jsou mnohem méně rizikové než fondy, které investují do málo kvalitních dluhopisů. Doba po kterou je vhodné setrvat v tomto druhu fondů – minimální investiční horizont – se pohybuje od tří do pěti let právě podle kvality dluhopisů.

 

Akciové fondy

 

Prostředky akciových fondů jsou z největší části (více jak dvě třetiny) umístěny na akciových trzích. Akcie patří k nejrizikovějším aktivům, proto jsou i akciové fondy nejvíce rizikové a abychom minimalizovali pravděpodobnost nepříznivého vývoje, je nutné setrvat ve fondu po nejdelší čas, tj. minimálně pět let. Přestože jsou akcie nejvíce rizikové, v dlouhodobém horizontu vždy přinesly nejvyšší výnosy. Hodnota investice může v krátkodobém a střednědobém horizontu značně kolísat, proto jsou tyto fondy učeny pro dlouhodobé investice a pro investory, kteří nepodléhají panice při poklesu o několik procent za půl roku či za měsíc. 

 

Smíšené fondy

 

Investují jak na dluhopisových, tak na akciových trzích. Výhodou je, že mohou při propadu akciových trhů snížit podíl akcií na minimum a zůstat „v dluhopisech“. Samozřejmě při růstu akcií to platí obráceně a smíšené fondy mohou na růstu akcií získat více než dluhopisové fondy. Minimální investiční horizont je zde závislý na konkrétním fondu, nicméně se spíše blíží horizontu u akcií, tedy pěti letům. 

 

Fondy fondů

 

Portfolio fondu fondů je složeno převážně z podílových listů či akcií jiných fondů, ale i z akcií a dluhopisů. Fond by tak měl nabízet další úroveň rozložení rizika, ne vždy jsou však fondy fondů investicí s minimálním rizikem. Riziko – míra kolísání hodnoty podílových listů – totiž bývá na úrovni konzervativnějších akciových fondů, liší se však fond od fondu. Minimální délka setrvání ve fondu je stejná jako u akciových fondů – pět a více let.

 

Další druhy fondů

 

Zajištěné fondy (specializované fondy, jejichž konstrukce dovoluje zajistit minimální návratnost investice.), chráněné fondy, indexové fondy, hedge fondy,…

 

Podle rozdělení zisku fondů z investování prostředků podílníků

 

Růstové fondy (reinvestiční)

 

Prostředky, které fond získá z investování (dividendy, výnosy z prodeje CP) jsou dále reinvestovány, což se projeví na růstu podílu podílníka na majetku fondu. Výnos je tak podílníkovi vyplacen až při ukončení investice. Výnosové fondy jsou vhodné pro fyzické osoby, neboť ty potom neplatí z výnosu daň (při splnění podmínek pro osvobozené od daně z příjmu – 6-ti měsíční časový test).

 

Výnosové fondy (dividendové)

 

Zisky získané z investic fondu jsou v určitých intervalech (týden, měsíc, čtvrtletí či rok) rozdělovány mezi stávající podílníky. Fond vyplácí dividendu, která podléhá 15% srážkové dani, proto jsou tyto fondy oblíbené u právnických osob (ty jinak platí 31% daň ze zisku).

 

Podle geografického zaměření (rizika)

 

Globální fondy, fondy zaměřené na země eurozóny, na USA a Severní Ameriku, Asii, Japonsko, …

 

Autor:

Nejčtenější

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Rychlý výprodej akcií O2 ČR je zajímavou příležitostí

Rychlý výprodej akcií O2 ČR je zajímavou příležitostí

Kurzy.cz „Současný výprodej akcií O2 Č.R. může pro investory představovat příležitost. O2 Č.R. neohlásila žádné špatné výsledky,...

Najdete na iDNES.cz