Zajištěné fondy: výnos bez rizika, nebo nášlapná mina?

Jistota a zároveň šance na vysoký výnos, na tuto kombinaci lákají zajištěné fondy. Jenže peníze nerostou na stromech a za každou „jistotu“ se platí. Jak se vyznat v zajištěných fondech a nešlápnout vedle, přibližuje Aleš Tůma, investiční analytik společnosti Partners.

Jak nešlápnout vedle? V první řadě je vhodné přečíst si důkladně podmínky, a nebát se zeptat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V době nízkých úrokových sazeb hledají investoři každou šanci vydělat něco navíc. Zajištěné fondy sice mají za cíl chránit hodnotu vkladu, poněkud paradoxně si ale dělají reklamu právě možností zajímavých výnosů.

Nepřehlédněte

Jenže nízké úroky bezpečných dluhopisů dopadají i na ně – neposkytují dostatečně velký bezpečnostní „polštář“ pro výnosnější investice. Jedno řešení je zariskovat více a místo 100 procent zajištění vkladu nabídnout například 90 procent. Druhé je zabudovat do investice nějaký háček. V praxi někdy správci dělají obojí.

Některé zajištěné fondy mohou být zajímavé pro bezpečné zaparkování peněz na několik málo let. Pro dlouhodobé investice jsou ale vhodnější klasické fondy, které neobětují výnosy na oltář jistoty.

1. Ne všechny akcie jsou si rovny

Jak nešlápnout vedle? V první řadě je vhodné přečíst si důkladně podmínky a nebát se zeptat. Některé záludnosti vám ale možná nebude umět vysvětlit ani váš bankéř.

Zajištěný fond

  • Chrání návratnost vkladu k předem stanovenému datu splatnosti (obvykle 5 let). Za tím účelem investuje většinu portfolia do dluhopisů, malou část potom do finančního derivátu, který je sázkou (většinou) na akcie.
  • Pokud sázka vyjde, zisk z ní je tak vysoký, že fond může připsat zajímavý výnos. Pokud nevyjde, ztrátu nahradí úroky z dluhopisu.
  • Vzorec pro výpočet výnosu může být různě složitý, málokdy jednoduše kopíruje výnos akcií 1:1.

Příklad: jeden zajištěný fond má výnos odvozený od portfolia vybraných akcií. Ve splatnosti se „škrtnou“ ty s nejhorší, ale i nejlepší výkonností.

Vypadá to zajímavě, odstraníme extrémy a zbude nám stále slušný výnos. Jenže v tom je právě háček. Výnosy akcií jsou nesouměrné a malá část firem obvykle má na svědomí většinu zisků.

Investor tak za omezení rizika nejspíš zaplatí velmi výrazným omezením výnosu. V tomto konkrétním případě se navíc zhodnocení akcií násobí ještě 50procentní mírou participace, česky řečeno sníží se na polovinu.

Podobných vzorců se dá vymyslet prakticky neomezené množství. Některé jsou jednodušší, jiné záludnější. Jen výjimečně ale dosáhnou maximálního možného výnosu.

2. Pozor na zajištění bez jistoty

Velmi populární jsou v poslední době tzv. bariérové produkty. Nabízejí je makléřské firmy, ale i banky. Nejde o zajištěnou investici, což je v letáku vždy uvedeno. Ale je snadné na to zapomenout pod dojmem inzerovaného výnosu například devět procent ročně.

Jak taková investice funguje? Sleduje vývoj například čtyř vybraných akcií. Pokud se jejich ceny pohybují ve stanoveném rozmezí, dostanete pevný výnos. Ale pokud jedna z nich klesne pod bariéru, například o více než 40 procent ze svojí počáteční hodnoty, dostanete výnos odpovídající právě této nejhorší akcii.

Pokud si koupíte portfolio mnoha akcií, je takový propad vcelku nepravděpodobný, ale sázky na jednotlivé akcie jsou něco trochu jiného. Drobný investor je navíc proti expertům sestavujícím podobné konstrukce v informační nevýhodě – dost těžko může odhadnout, jestli nabízený výnos odpovídá riziku.

3. Čtyřikrát 5 není totéž co 20

Další poměrně častá chyba je využívat podobné nástroje pro dlouhodobé investice. Je holý nesmysl spořit v nich například na penzi. Proč?

Strukturovaný produkt

  • Je obecnější pojem pro jakýkoliv nástroj, který svůj výnos odvozuje od jiného aktiva. Může být zajištěný (při poklesu trhů neproděláte) nebo naopak rizikový.
  • Kromě fondů existují i strukturované dluhopisy či bankovní vklady.

Jde o jednorázové investice s pevně danou splatností, takže například každých pět let budete muset řešit, kam peníze znovu uložit. Samozřejmě za poplatek. Pokaždé navíc postupujete poměrně slušné riziko, že nic nevyděláte. A navíc vám celou dobu budou unikat dividendy, protože strukturované produkty sledují pouze ceny akcií.

V obyčejném akciovém či smíšeném fondu můžete kolísání trhů „vysedět“ a po 20 či 30 letech bude výsledek pravděpodobně lepší.

4. Ochrana na vlastní pěst

Zpět k příkladu s ochranou 90 procent investice z úvodu článku. Pokud chcete zaparkovat peníze na pět let, můžete si koupit tento zajištěný fond. Nebo můžete jednoduše nechat polovinu peněz v bance a za polovinu koupit obyčejný široce diverzifikovaný akciový fond. V součtu tedy dostanete 50 procent výnosu akciového trhu – zajištěný fond sice slibuje také 50 procent, ale vzhledem k jeho konstrukci to nejspíš bude méně.

V akciovém fondu samozřejmě nemáte „garanci“. Ale jak velká je šance, že vaše vyvážné portfolio skončí hůř než onen zajištěný fond? Snadno spočítáme, že pod 90 procent vkladu klesne, když akcie spadnou o více než 20 procent. To je při pětiletém horizontu poměrně málo pravděpodobné. Na indexu amerických akcií S&P 500 se to za posledních 90 let stalo jen asi v osmi procentech případů.

Takže ano, portfolio ve složení 50:50 má vyšší riziko, ale také mnohem vyšší výnosový potenciál. Pro konzervativního investora je samozřejmě nesmysl dávat do akcií 50 procent, ale i opatrnější mix má pořád slušnou šanci vydělat více než zajištěné produkty. Jistota maximální „povolené“ ztráty je sice psychicky pohodlná, ale docela drahá.

5. Na co se zeptat

Když už o podobné investici uvažujete, měl by vám ji váš makléř či bankéř bez mlžení vysvětlit.

Nezajímejte se jen o to, jestli a do jaké míry máte chráněný počáteční vklad, ale také, jak se bude nástroj chovat v různých situacích na trhu. Tedy co se musí stát, aby přinesl inzerované zajímavé výnosy, a jak je to pravděpodobné. Vysoký výnos bez rizika totiž neexistuje.

Jak na investice jednoduše

Nechte si poradit, jak se zajistit do budoucna. Spočítejte si, jak dlouho a kolik musíte investovat, abyste si splnili svůj sen.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...