Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se zachovat, když výpověď neplatí

aktualizováno 
Ke stolu paní Mileny se přiřítila naštvaná šéfová a takzvaně „na minutu“ ji vyhodila z práce! Zdůvodnění měla prosté: Milena třikrát za sebou přišla o deset minut později na pracovní poradu, a navíc jí odsekla, když od ní chtěla, aby zůstala v práci přesčas.

Takové okamžité zrušení pracovního poměru je však protiprávní, a tedy neplatné. V praxi se bohužel s neplatným rozvázáním pracovního poměru ze strany zaměstnavatele nesetkáváme výjimečně. Často zaměstnavatel neplatnou výpověď či neplatné okamžité zrušení pracovního poměru riskne s tím, že si pracovník možná nebude stěžovat. Zaměstnanec si však neplatné skončení pracovního poměru nemusí nechat líbit a na ochranu jeho práv myslí také zákoník práce.

Pozor na lhůtu

Jako zaměstnanci se vždy můžete bránit u soudu. Se sepsáním žaloby vám může pomoci odborová organizace nebo se lze obrátit na advokáta. Rada, jak takovou žalobu sepsat, se najde i na internetu či se můžete pokusit ji získat bezplatně v takzvaných občanských poradnách. Osobně však doporučuji vždy se obrátit na odborovou organizaci nebo advokáta a případně se i nechat v soudním řízení zastupovat.

Důležité je vědět, že žalobu můžete k soudu podat nejpozději ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr neplatným rozvázáním skončit. Pokud byste například dostali neplatnou výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou 27. září a váš pracovní poměr by měl skončit k 30. listopadu, musíte žalobu podat nejpozději do 31. ledna. V případě okamžitého zrušení pracovního poměru ke dni 27. září, musíte žalobu podat nejpozději 27. listopadu.

Nárok na náhradu mzdy

Pokud byste u zaměstnavatele rádi pracovali dále, musíte vedení co nejdříve oznámit, že trváte na tom, abyste byli dále zaměstnáni. V případě, že firmě oznámíte, že trváte na dalším zaměstnávání, pak vám v případě neoprávněné výpovědi náleží náhrada mzdy. Náhrada vám náleží ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy jste oznámili zaměstnavateli, že trváte na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy vám firma umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru. Od okamžiku, kdy znovu začnete pracovat, vám náleží mzda, nikoli náhrada mzdy.

Pokud se s firmou včas nedohodnete, čeká vás soudní řízení a v rámci toho má soud možnost na žádost zaměstnavatele rozhodnout, že náhrada mzdy bude vyplacena v nižším rozsahu. Takové právo má soud v případě, že celková doba, za kterou by vám měla být poskytnuta náhrada mzdy, přesahuje šest měsíců. Jde tedy o celkovou dobu, kdy jste nemohli pracovat, ač jste zaměstnavateli oznámili, že chcete být u něj dále zaměstnáni. Náhradu může soud přiměřeně snížit, případně za některé měsíce vůbec nepřiznat. Vychází přitom z toho, zda zaměstnanec v mezidobí pracoval někde jinde, jakou práci tam konal a jakého výdělku dosáhl, ale i k tomu, proč zaměstnanec v mezidobí nepracoval vůbec.

Pokud byste na dalším zaměstnávání u firmy netrvali, pak platí, že pracovní poměr skončil dohodou, a to v případě neplatné výpovědi ke dni, kdy uplynula zkušební doba, v případě neplatného okamžitého zrušení pracovního poměru či neplatného skončení pracovního poměru ve zkušební době dnem, kdy měl pracovní poměr z rozhodnutí zaměstnavatele skončit.

Byl-li pracovní poměr neplatně zrušen okamžitě nebo ve zkušební době, má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu výpovědní doby.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 24 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.