Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete si najít práci? Dobře si rozmyslete jakou. Čtěte praktické rady

aktualizováno 
Hledejte práci aktivně a obraťte se na více míst. Ptejte se známých, využijte sociální sítě, sledujte nabídky a zaregistrujte se na pracovních webech.

Pokud vám nejde jen o výdělek, ale především o získání praxe, zkuste hledat práci například v neziskových organizacích. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Absolventi škol, kteří vstupují na trh práce, by si měli ujasnit, zda hledají práci na časově omezené období nebo třeba jen na částečný úvazek, nebo zda se chtějí rozvíjet už rovnou jen po profesní stránce, a hledají tedy stálé zaměstnání. 

Je pravda, že absolventi to při hledání práce nemají snadné, protože firmy dávají přednost lidem s praxí, a navíc na mnohá místa vyžadují vysokoškolské vzdělání. Středoškoláci s maturitou na tom však jsou výrazně lépe než ti, kdo se jen vyučili. Větší šanci mají čerství absolventi tehdy, když se spokojí s hůře placenou prací nebo s prací na záskok za někoho jiného na časově omezené období.

Nelžete v životopisu

Chcete-li si najít stálou práci a místo nemáte zajištěné, budete muset reagovat na více inzerátů. Zaprvé si sestavte svůj strukturovaný životopis s jasnými a jednoznačnými údaji o vašem dosavadním studiu i jakékoliv praxi, kterou jste absolvovali, klidně zapište letní brigádu ve stánku se zmrzlinou nebo hlídání dětí sousedům. Můžete stručně a v bodech popsat zájmy a kromě vzdělání uveďte i dosaženou jazykovou úroveň.

Právě u jazykové vybavenosti si však dávejte pozor a nepředstírejte, že umíte skvěle anglicky, nevylepšujte své znalosti. Může se vám stát, že na vás u pohovoru vybafne zahraniční manažer firmy a bude po šanci. Jakmile totiž zaujmete životopisem, pozvou vás na pohovor, kde už opravdu musíte zapůsobit. Chovejte se přirozeně a klidně odpovídejte na dotazy, byť by se vám zdály nesouvisící s požadovanou prací.

Pozor na příliš vysoké výdělky

Chcete především brigádu, protože jinak hodláte cestovat nebo jet na kurz do zahraničí? Existují internetové portály specializované na brigády pro studenty. Jistotou zůstávají místa pro brigádníky v supermarketech, řetězcích s rychlým občerstvením a podobně.

Může se hodit

Najděte si novou práci na jobDNES.cz.

Zvyšte své šance na trhu práce. Vytvořte si zdarma 

profesionální CV.

Až budete hledat brigádu, rovnou vyřaďte webové stránky, které nabízejí podezřele vysoké výdělky za prodej finančních či jiných produktů nebo práci z domova. Většinou vyžadují, abyste si zřídili živnostenský list. Všechny náklady byste pak nesli vy a výdělek by byl závislý až na tom, kolik byste toho prodali. Nenechte se uvázat ani k podomnímu prodeji různých výrobků, museli byste na to mít čas i povahu. Raději klidně pro začátek vezměte brigádu ve skladu v supermarketu nebo jinou manuální práci.

Zkuste neziskovky i úřad práce

Pokud vám nejde v prvé řadě o výdělek, zkuste hledat práci například v neziskových organizacích. Neznamená to, že v nich budete pracovat zadarmo, ale příjmy nejsou vysoké. Pro vás však může být výhodou to, že často shánějí lidi například jen na několik měsíců. Můžete tu pracovat nejen jako zaměstnanci, ale také třeba na dohodu o provedení práce, ze které se neodvádí daně a pojištění, případně na dohodu o pracovní činnosti, z té však už daně platit musíte. Získané kontakty se vám přitom mohou v budoucnu hodit.

Můžete se rovněž zaregistrovat na úřadu práce a jít případně na nějaký rekvalifikační kurz. Pozor, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měli, pouze pokud byste si předtím alespoň dvanáct měsíců v uplynulých dvou letech platili sociální pojištění. To za vás v případě absolvování střední školy hradí stát do 31. srpna bez ohledu na to, zda jste dělali maturitu na jaře, nebo vás čeká v září. Až do data zkoušky ho hradí pouze za ty, kdo byli v řádném termínu omluveni, třeba kvůli nemoci.

Stát za vás hradí zdravotní pojištění, sociální pojištění si platit nemusíte, protože doba, po kterou budete vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání, se vám započítává jako účast na důchodovém pojištění, ale nejvýše rok, pokud nemáte nárok na podporu. Musíte také chodit na pravidelné schůzky, takže jen těžko můžete odjet na delší dobu do zahraničí.

Smlouvy, které můžete uzavírat a co z nich vyplývá

  • Zaměstnanecký poměr: Je jedno, zda jde o smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Zaměstnavatel za vás odvádí zdravotní i sociální pojištění, případně i daně, pokud je výdělek dost vysoký.
  • Dohoda o provedení práce: Na tu lze pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za rok. Při výdělku do deseti tisíc korun za měsíc studenti neplatí zdravotní ani sociální pojištění. Pokud je to více, odvede je zaměstnavatel, ale strhne studentovi srážkovou daň ve výši 15 procent. Pokud studenti nejste, pojištění platit musíte.
  • Dohoda o pracovní činnosti: Student zaplatí zdravotní pojištění, pokud bude výdělek vyšší než 2 500 korun měsíčně, sociální pojištění a zálohu na daň za něj odvede zaměstnavatel. Pokud by si pak mladý člověk sám podával roční daňové přiznání, může uplatnit slevu na poplatníka i na studenta a nejspíše dostane část daní zpět. Pokud nemáte status studenta, budete muset platit zálohy na zdravotní i sociální pojištění v plné výši.
  • Živnostenský list: Můžete si také zřídit živnostenský list, abyste například mohli vykonanou práci fakturovat. Zdravotní pojištění se hradí vždy, sociální pouze tehdy, pokud bude zisk vyšší než 62 121 korun za rok.


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz