Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete si najít práci? Dobře si rozmyslete jakou. Čtěte praktické rady

aktualizováno 
Hledejte práci aktivně a obraťte se na více míst. Ptejte se známých, využijte sociální sítě, sledujte nabídky a zaregistrujte se na pracovních webech.

Pokud vám nejde jen o výdělek, ale především o získání praxe, zkuste hledat práci například v neziskových organizacích. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Absolventi škol, kteří vstupují na trh práce, by si měli ujasnit, zda hledají práci na časově omezené období nebo třeba jen na částečný úvazek, nebo zda se chtějí rozvíjet už rovnou jen po profesní stránce, a hledají tedy stálé zaměstnání. 

Je pravda, že absolventi to při hledání práce nemají snadné, protože firmy dávají přednost lidem s praxí, a navíc na mnohá místa vyžadují vysokoškolské vzdělání. Středoškoláci s maturitou na tom však jsou výrazně lépe než ti, kdo se jen vyučili. Větší šanci mají čerství absolventi tehdy, když se spokojí s hůře placenou prací nebo s prací na záskok za někoho jiného na časově omezené období.

Nelžete v životopisu

Chcete-li si najít stálou práci a místo nemáte zajištěné, budete muset reagovat na více inzerátů. Zaprvé si sestavte svůj strukturovaný životopis s jasnými a jednoznačnými údaji o vašem dosavadním studiu i jakékoliv praxi, kterou jste absolvovali, klidně zapište letní brigádu ve stánku se zmrzlinou nebo hlídání dětí sousedům. Můžete stručně a v bodech popsat zájmy a kromě vzdělání uveďte i dosaženou jazykovou úroveň.

Právě u jazykové vybavenosti si však dávejte pozor a nepředstírejte, že umíte skvěle anglicky, nevylepšujte své znalosti. Může se vám stát, že na vás u pohovoru vybafne zahraniční manažer firmy a bude po šanci. Jakmile totiž zaujmete životopisem, pozvou vás na pohovor, kde už opravdu musíte zapůsobit. Chovejte se přirozeně a klidně odpovídejte na dotazy, byť by se vám zdály nesouvisící s požadovanou prací.

Pozor na příliš vysoké výdělky

Chcete především brigádu, protože jinak hodláte cestovat nebo jet na kurz do zahraničí? Existují internetové portály specializované na brigády pro studenty. Jistotou zůstávají místa pro brigádníky v supermarketech, řetězcích s rychlým občerstvením a podobně.

Může se hodit

Najděte si novou práci na jobDNES.cz.

Zvyšte své šance na trhu práce. Vytvořte si zdarma 

profesionální CV.

Až budete hledat brigádu, rovnou vyřaďte webové stránky, které nabízejí podezřele vysoké výdělky za prodej finančních či jiných produktů nebo práci z domova. Většinou vyžadují, abyste si zřídili živnostenský list. Všechny náklady byste pak nesli vy a výdělek by byl závislý až na tom, kolik byste toho prodali. Nenechte se uvázat ani k podomnímu prodeji různých výrobků, museli byste na to mít čas i povahu. Raději klidně pro začátek vezměte brigádu ve skladu v supermarketu nebo jinou manuální práci.

Zkuste neziskovky i úřad práce

Pokud vám nejde v prvé řadě o výdělek, zkuste hledat práci například v neziskových organizacích. Neznamená to, že v nich budete pracovat zadarmo, ale příjmy nejsou vysoké. Pro vás však může být výhodou to, že často shánějí lidi například jen na několik měsíců. Můžete tu pracovat nejen jako zaměstnanci, ale také třeba na dohodu o provedení práce, ze které se neodvádí daně a pojištění, případně na dohodu o pracovní činnosti, z té však už daně platit musíte. Získané kontakty se vám přitom mohou v budoucnu hodit.

Můžete se rovněž zaregistrovat na úřadu práce a jít případně na nějaký rekvalifikační kurz. Pozor, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měli, pouze pokud byste si předtím alespoň dvanáct měsíců v uplynulých dvou letech platili sociální pojištění. To za vás v případě absolvování střední školy hradí stát do 31. srpna bez ohledu na to, zda jste dělali maturitu na jaře, nebo vás čeká v září. Až do data zkoušky ho hradí pouze za ty, kdo byli v řádném termínu omluveni, třeba kvůli nemoci.

Stát za vás hradí zdravotní pojištění, sociální pojištění si platit nemusíte, protože doba, po kterou budete vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání, se vám započítává jako účast na důchodovém pojištění, ale nejvýše rok, pokud nemáte nárok na podporu. Musíte také chodit na pravidelné schůzky, takže jen těžko můžete odjet na delší dobu do zahraničí.

Smlouvy, které můžete uzavírat a co z nich vyplývá

  • Zaměstnanecký poměr: Je jedno, zda jde o smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Zaměstnavatel za vás odvádí zdravotní i sociální pojištění, případně i daně, pokud je výdělek dost vysoký.
  • Dohoda o provedení práce: Na tu lze pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za rok. Při výdělku do deseti tisíc korun za měsíc studenti neplatí zdravotní ani sociální pojištění. Pokud je to více, odvede je zaměstnavatel, ale strhne studentovi srážkovou daň ve výši 15 procent. Pokud studenti nejste, pojištění platit musíte.
  • Dohoda o pracovní činnosti: Student zaplatí zdravotní pojištění, pokud bude výdělek vyšší než 2 500 korun měsíčně, sociální pojištění a zálohu na daň za něj odvede zaměstnavatel. Pokud by si pak mladý člověk sám podával roční daňové přiznání, může uplatnit slevu na poplatníka i na studenta a nejspíše dostane část daní zpět. Pokud nemáte status studenta, budete muset platit zálohy na zdravotní i sociální pojištění v plné výši.
  • Živnostenský list: Můžete si také zřídit živnostenský list, abyste například mohli vykonanou práci fakturovat. Zdravotní pojištění se hradí vždy, sociální pouze tehdy, pokud bude zisk vyšší než 62 121 korun za rok.Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz