Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční gramotnost: rozdělte si peníze na díly, budete bohatší

aktualizováno 
Rodinný rozpočet má zajistit volnost, svobodu a nezávislost. Jak na to, radí v novém seriálu o finanční gramotnosti ekonomka Marcela Hrubošová.

Vyplácejte si ze své mzdy odměnu za práci, abyste se mohli těšit ze života. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Člověk má nějaký příjem a vedle toho i nějaké životní výdaje. A do těch je třeba vnést pořádek a pravidla, abychom mohli být bohatší a nezávislejší.

Učila jsem se od bohatých a mocných - investičních fondů, bankéřů a pojišťovacích společností. Nikdo neumí s penězi pracovat lépe než ti, kdo je řídí, vytvářejí a umí je rozmnožovat. Přizpůsobila jsem si jejich pravidla vlastním podmínkám, které mi dávají volnost, svobodu a nezávislost.

Marcela Hrubošová

  • Vlastní společnost Finance pro radost, která se zabývá poradensko-konzultační činností v oblasti podnikání a vzdělávací činností na poli finanční gramotnosti.
  • Vede semináře a mentoruje začínající podnikatele.
  • V minulosti pracovala ve státní správě a na manažerských pozicích ve významných finančních domech v Česku.
  • Je autorkou knih Optimalizace pohledávek (nejen) pojišťoven, Profese pojišťovací zprostředkovatel aneb Co by měl každý „Pojišťovák“ vědět a Tahák na úspěšné podnikání.

www.financeproradost.cz

Marcela Hrubošová

Pravidlo, které mi výborně funguje a které učím i na přednáškách a seminářích, je 1+7+2. Je to rovnice, která dohromady dává 10 a má poukazovat na to, že jen ten kdo má všech deset pohromadě a zdravý selský rozum, může být úspěšný, v tom co dělá. Samotná rovnice představuje rozdělení příjmu do tří hromádek:  

1 = 10% z měsíčního příjmu je odměna pro mě. Za práci, kterou musím každý měsíc odvést. Cílem je udělat si každý měsíc radost a těšit se ze života. Na tuto položku nezapomínejte.

7 = 70% je částka, kterou musím vynaložit na svůj každodenní život, a patří sem veškerá režie života jako jídlo, oblečení, bydlení, režie s bydlením, pojištění, děti, výdaje spojené s majetkem a další. Cílem je maximálně efektivně a optimálně nastavit své režijní výdaje, abychom neplatili příliš mnoho za příliš málo.

2 = 20% je částka, kterou každý měsíc odkládám do takzvané železné rezervy. Cílem je vytváření vlastního bohatství, které mi může přinášet další příjmy vedle mé práce a vytvářet zabezpečení na období, kdy se sama rozhodnu jít na odpočinek. S hromádkou železné rezervy má být totiž pracováno tak, aby mi byla už dnes zdrojem takzvaných pasivních příjmů. To znamená, kdy peníze bez mé účasti vytvářejí další peníze. Patří sem například příjmy dividend, příjmy z pronájmů, příjmy z licencí či autorských práv.

Sestavte si finanční rozvahu

Někteří lidé mohou namítnout, že si nevydělají tolik peněz, aby si je mohli takto rozdělit. Radím jim v takovém případě podívat se na příjmy z jiného úhlu. Doporučuji jim sestavit si své vlastní finanční účetnictví.

Postupujte poctivě a zapište si na papír veškeré příjmy a výdaje, které máte, byť jsou korunové. Obraz vaší finanční situace musí být co nejvěrnější. Pro lepší přehlednost uvádějte částky jak v měsíčním sledování, tak ročním.

Pokud od sebe pak odečtete tyto dvě položky, tedy výdaje a příjmy, dostanete výsledný pohled na vaši finanční situaci a finanční nezávislost. Jestliže vám vyšly příjmy vyšší než výdaje, pak gratuluji. Své finance zatím řídíte dobře.

Pokud vám však vyšly výdaje větší než příjmy, pak žijete na dluh a je třeba se vrátit k finanční mapě a podívat se na položky, které váš rozpočet nejvíce zatěžují, a s těmi se pokusit něco udělat. Mohu vás ujistit, že nic není ztraceno a se vším se dá pracovat. 

V dalších dílech seriálu o finanční gramotnosti poradíme, jak některé z rodinných výdajů správně nastavit.

Autor:Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Kvíz: Podnikové dluhopisy jsou investiční hit. Nakolik jim rozumíte?

Ilustrační snímek

Před několika lety se na českém trhu začaly ve velkém vedle státních objevovat také tuzemské podnikové dluhopisy. Pro...

Chcete převést dům na děti? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Manželé Novákovi vlastní dům na malém městě na jižní Moravě. Vzhledem k tomu, že jim oběma letos bude osmdesát, řekli...

Stravenka není stravné. Za služební cesty si zpětně vybojoval 22 tisíc

Ilustrační snímek

Kdo jezdí na služební cesty, které trvají alespoň pět hodin, má nárok na stravné. Někteří zaměstnavatelé to však řeší...

Veterán Wall Streetu Boockvar: Bitcoin přijde o 90% hodnoty, konec roku na 1000-...

Veterán Wall Streetu Boockvar: Bitcoin přijde o 90% hodnoty, konec roku na 1000-...

Kurzy.cz Podle Petera Boockvara, který platí za respektovaného veterána Wall Streetu, trh kryptoměn projde epickým propadem. Pod...

Najdete na iDNES.cz