Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční gramotnost: rozdělte si peníze na díly, budete bohatší

aktualizováno 
Rodinný rozpočet má zajistit volnost, svobodu a nezávislost. Jak na to, radí v novém seriálu o finanční gramotnosti ekonomka Marcela Hrubošová.

Vyplácejte si ze své mzdy odměnu za práci, abyste se mohli těšit ze života. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Člověk má nějaký příjem a vedle toho i nějaké životní výdaje. A do těch je třeba vnést pořádek a pravidla, abychom mohli být bohatší a nezávislejší.

Učila jsem se od bohatých a mocných - investičních fondů, bankéřů a pojišťovacích společností. Nikdo neumí s penězi pracovat lépe než ti, kdo je řídí, vytvářejí a umí je rozmnožovat. Přizpůsobila jsem si jejich pravidla vlastním podmínkám, které mi dávají volnost, svobodu a nezávislost.

Marcela Hrubošová

  • Vlastní společnost Finance pro radost, která se zabývá poradensko-konzultační činností v oblasti podnikání a vzdělávací činností na poli finanční gramotnosti.
  • Vede semináře a mentoruje začínající podnikatele.
  • V minulosti pracovala ve státní správě a na manažerských pozicích ve významných finančních domech v Česku.
  • Je autorkou knih Optimalizace pohledávek (nejen) pojišťoven, Profese pojišťovací zprostředkovatel aneb Co by měl každý „Pojišťovák“ vědět a Tahák na úspěšné podnikání.

www.financeproradost.cz

Marcela Hrubošová

Pravidlo, které mi výborně funguje a které učím i na přednáškách a seminářích, je 1+7+2. Je to rovnice, která dohromady dává 10 a má poukazovat na to, že jen ten kdo má všech deset pohromadě a zdravý selský rozum, může být úspěšný, v tom co dělá. Samotná rovnice představuje rozdělení příjmu do tří hromádek:  

1 = 10% z měsíčního příjmu je odměna pro mě. Za práci, kterou musím každý měsíc odvést. Cílem je udělat si každý měsíc radost a těšit se ze života. Na tuto položku nezapomínejte.

7 = 70% je částka, kterou musím vynaložit na svůj každodenní život, a patří sem veškerá režie života jako jídlo, oblečení, bydlení, režie s bydlením, pojištění, děti, výdaje spojené s majetkem a další. Cílem je maximálně efektivně a optimálně nastavit své režijní výdaje, abychom neplatili příliš mnoho za příliš málo.

2 = 20% je částka, kterou každý měsíc odkládám do takzvané železné rezervy. Cílem je vytváření vlastního bohatství, které mi může přinášet další příjmy vedle mé práce a vytvářet zabezpečení na období, kdy se sama rozhodnu jít na odpočinek. S hromádkou železné rezervy má být totiž pracováno tak, aby mi byla už dnes zdrojem takzvaných pasivních příjmů. To znamená, kdy peníze bez mé účasti vytvářejí další peníze. Patří sem například příjmy dividend, příjmy z pronájmů, příjmy z licencí či autorských práv.

Sestavte si finanční rozvahu

Někteří lidé mohou namítnout, že si nevydělají tolik peněz, aby si je mohli takto rozdělit. Radím jim v takovém případě podívat se na příjmy z jiného úhlu. Doporučuji jim sestavit si své vlastní finanční účetnictví.

Postupujte poctivě a zapište si na papír veškeré příjmy a výdaje, které máte, byť jsou korunové. Obraz vaší finanční situace musí být co nejvěrnější. Pro lepší přehlednost uvádějte částky jak v měsíčním sledování, tak ročním.

Pokud od sebe pak odečtete tyto dvě položky, tedy výdaje a příjmy, dostanete výsledný pohled na vaši finanční situaci a finanční nezávislost. Jestliže vám vyšly příjmy vyšší než výdaje, pak gratuluji. Své finance zatím řídíte dobře.

Pokud vám však vyšly výdaje větší než příjmy, pak žijete na dluh a je třeba se vrátit k finanční mapě a podívat se na položky, které váš rozpočet nejvíce zatěžují, a s těmi se pokusit něco udělat. Mohu vás ujistit, že nic není ztraceno a se vším se dá pracovat. 

V dalších dílech seriálu o finanční gramotnosti poradíme, jak některé z rodinných výdajů správně nastavit.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz