Jak si vybrat kreditní kartu

Kreditní kartu si nevybíráme každý den. Musíme vybírat tak, abychom za kartu neplatili zbytečně vysoké částky a přitom splnila všechny požadavky, které na ni klademe. Proto bychom měli jejímu výběru věnovat náležitou pozornost a zvážit především následující tři faktory, které by nás měly zajímat v první řadě.

Roční úroková sazba – je jedním z významných měřítek nákladovosti kreditní karty především pro ty klienty, kteří chtějí používat kreditní kartu jako nástroj pro čerpání úvěrů se splatností několika týdnů a příliš se nechtějí starat o to, aby úvěr co nejdříve splatili.

Bezúročné období – je doba, po kterou neúčtuje vydavatel karty za čerpání úvěru žádný úrok. Pokud kartu použijete a čerpáte tím část nebo celý úvěr, poskytuje vám vydavatel karty vždy určitý časový interval, během něhož můžete svůj dluh vyrovnat a nebudou vám účtovány úroky (například tehdy, pokud úvěr čerpaný v dubnu zaplatíte do desátého dne v měsíci květnu). Velkou váhu bude mít při výběru mezi kartami bezúročné období především u těch zájemců, kteří jsou schopni v daném časovém limitu své závazky uhradit a nemusí se tak příliš starat o roční úrokovou sazbu.

Poplatky – i ty mohou výrazně ovlivnit výhodnost dané kreditní karty. Kromě běžně účtovaných ročních poplatků za vedení karty, za výpisy či za výběr z bankomatu by měl klient zvážit i poplatky méně obvyklé. Těmi jsou například příplatky za pojištění pro časté cestovatele, poplatky za blokaci ztracené karty či za vydání náhradní karty či hotovosti v zahraničí v případě, že bude karta ztracena či odcizena.

Další zajímavé informace o kreditních kartách naleznete na naší specializované stránce karty.idnes.cz.

Kromě samotných nákladových položek by ovšem měly při výběru kreditní karty hrát významnou roli i zdánlivé maličkosti. Ke každé kreditní (i platební) kartě se váží výběrní a platební limity, které jsou stanoveny na denní, týdenní či měsíční bázi. Pokud jsou například limity stanoveny na týdenní bázi a jejich výše činí přibližně stejnou sumu jako sedminásobek denních limitů jiné karty se stejnými parametry, bude určitě vhodnější zvolit kartu s limity stanovenými týdně. Ta totiž umožní čerpat vyšší částku i jednorázově a udělat tak mnohem větší nákup, než u karty s limitem denním.

Důležitou roli hrají rovněž nejrůznější omezující podmínky, kterými vydavatel poskytnutí karty podmiňuje. Požadavky na bonitu žadatele o kreditní kartu totiž nejsou jediné, se kterými se můžete při žádosti o vydání karty setkat. U kreditních karet vydaných bankou tak často můžete narazit na nutnost vedení běžného účtu v dané bance, na určitou minimální dobu, po kterou je tento účet veden, či na nutnost určité minimální výše průměrného zůstatku, který byl na tomto účtu za posledních několik týdnů či měsíců.