Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlomená ruka odřízla ženu od peněz. Do banky ale můžete i se sádrou

aktualizováno 
Zlomená ruka může kromě bolesti znamenat také pořádné finanční komplikace. Přesvědčila se o tom i paní Lenka z Prahy. Najednou se v bance nedokázala podepsat a nemohla ani čerpat peníze z bankomatu.
Zlomená ruka nemusí být překážkou pro výběr peněz v bance. Ilustrační snímek

Zlomená ruka nemusí být překážkou pro výběr peněz v bance. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pouhý den před tím, než si zlomila ruku, totiž Lenka vyčerpala na platební kartě téměř celý limit za nákup zařízení do bytu. V peněžence měla jen pár korun, se kterými by rozhodně do obnovy limitu nevystačila. Její původní plán vybrat si peníze na pobočce vzal kvůli úrazu za své. Ve zraněné ruce neudržela ani tužku, natož aby se podepsala podle podpisového vzoru.

Nepřehlédněte

Lenka svou situaci nakonec vyřešila půjčkou od příbuzných. Nicméně ne vždy se podaří najít spřízněnou duši, která bude ochotna vás po určitou dobu sponzorovat. Pak vám nezbude nic jiného, než navštívit svou banku a doufat, že vám peníze i přes vaši indispozici vydají.

Připravte si dva platné doklady totožnosti

I přesto, že se banky s podobnými případy nesetkávají často, tvrdí, že jsou na ni připraveny. Ke každému případu přistupují individuálně. "Zohledňuje se například to, jak vysokou částku chce klient vybrat, zdali bankéř zná daného klienta osobně a podobně," upřesňuje Eva Chaloupková ze Citibank.

Nicméně prakticky vždy pracovníci na přepážce požadují předložení dvou platných dokladů totožnosti, například kombinaci občanského průkazu s řidičákem, pasem či rodným listem. S tímto přístupem se setkáte třeba v Citibank, ČSOB, Poštovní spořitelně či UniCredit Bank.

Jestliže budete i přes obtíže schopni se podepsat, byť třeba ne podle vzoru, bude po vás Poštovní spořitelna podpis chtít.

"V UniCredit Bank po klientovi požadujeme předložení dvou dokladů totožnosti a zároveň kontaktujeme jeho domácí pobočku či přímo osobního bankéře, který může klientovu totožnost dále garantovat," upřesňuje Petr Plocek praxi v bance.

Můžete zmocnit i další osobu

GE Money Bank nabízí řešení, kdy klient zmocní dalšího člověka a ten pak může s penězi nakládat. "Určená osoba připojí svůj podpis na zmocnění a předloží k identifikaci platný občanský průkaz. Majitel účtu také předloží platný občanský průkaz a pokud to situace bude vyžadovat i další doklad s fotografií," vysvětluje mluvčí banky Pavel Zúbek.

V Komerční bance se s klientem dohodnou na dočasné změně podpisového vzoru. Umožní mu zvolit jednoduchou formu podpisu, kterou v dané chvíli zvládne. Pokud však není majitel účtu vůbec schopen se podepsat či ovládat bankomat, může s účtem disponovat pouze za přítomnosti notáře na pobočce. Nebo může někomu udělit plnou moc notářským zápisem.

Udělit přes notáře plnou moc jinému člověku po vás budou požadovat i některé další banky, pokud kvůli zranění či jiným okolnostem navždy ztratíte možnost se podepisovat. Připravte se ale na to, že notář po vás bude chtít tisícikorunový poplatek.

Raiffeisenbank stačí kód ze SMS

V Raiffeisenbank se podle jejího tiskového mluvčí Tomáše Kofroně příliš často nesetkávají s tím, že by se klienti při výběru hotovosti na pobočce před pracovníkem banky podepisovali. I když tuto možnost pochopitelně mají, v drtivé většině případů využívají u eKonta takzvanou SMS autorizaci.

"Jde o potvrzení podobné jako u internetových transakcí. Klientovi přijde SMS kód do mobilu a on ho přečte bankéři," vysvětluje Kofroň.

Za změnu podpisového vzoru zaplatíte jen u Poštovní spořitelny

Nejen vinou zranění, ale i třeba stáří se vám může stát, že vám bude dělat velké problémy se podepisovat podle vzoru. Máte pochopitelně možnost si ho v bance změnit.

Stačí, když se dostavíte na pobočku, která vede váš účet a tam si vytvoříte nový podpisový vzor. Za změnu podpisu po vás naprostá většina bank nebude chtít žádný poplatek. Výjimkou je Poštovní spořitelna, které si naúčtuje 26 korun.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Martin Mašát

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz