Jak si vybrat platební kartu

Při výběru karty je třeba zvážit následující faktory:
  1. Druh karty
    Nejprve je nutno zvolit vhodný druh platební karty. Ten pochopitelně záleží na tom, k čemu a jak často kartu hodláte používat. Pokud potřebujete vybírat především z bankomatů, pak Vám plně vyhoví jednoduchá Maestro nebo VISA Electron. Pokud budete kartou často platit, vyplatí se zažádat o embosovanou kartu, což jsou většinou Eurocard/Mastercard Standard nebo VISA Classic. Pokud hodláte cestovat do zahraničí, určitě si objednejte mezinárodní variantu embosované karty. Pro náročné a bonitní klienty je vhodná zlatá karta, která nabízí velmi vysoké platební limity a kvalitní doplňkové služby. Pokud máte problémy se zůstatky na účtu, měli byste zažádat o kreditní kartu, nejlépe tu, která má odložené zúčtování, a tím pádem Vám poskytne až několikatýdenní bezúročný úvěr.

  2. Výběrní limity
    Čím větší výběrní limit, tím flexibilněji můžete kartu používat. Banky zpravidla rozlišují tři druhy limitů:
    1. Limit pro výběr z bankomatu
    2. Limit pro platby v obchodech
    3. Celkový limit – tento limit bývá obvykle výrazně nižší než součet dvou předchozích limitů

    Pokud jsou limity stanoveny na týdenní bázi a jejich výše činí přibližně tolik jako sedminásobek denních limitů u jiné karty, je lepší zvolit kartu s týdenním limitem, protože tento týdenní limit můžete vyčerpat i jednorázově a udělat mnohem větší nákup než u karty s denním limitem

  3. Omezující podmínky
    Některé banky Vám vydají kartu až po uplynutí určité doby, během které musíte mít u banky veden účet. Další omezující podmínkou bývá určitý minimální průměrný zůstatek, který musíte mít na účtech u banky po stanovenou dobu. Některé banky dokonce vyžadují složení určité sumy peněz na termínovaný účet (výše je zpravidla odvozena od výběrních a platebních limitů), kde jsou tyto peníze vázány po dobu platnosti karty.

  4. Cena karty
    Banky si účtují poplatek za vydání karty a výběr hotovosti z bankomatů. Někdy bývají výhodněji zpoplatněny výběry z bankomatů patřících bance vydávající platební kartu. Výběry v zahraničí jsou obvykle výrazně dražší než výběry v domácích bankomatech. Banky většinou nezpoplatňují použití karty při nákupu zboží či služby (za tuto službu totiž inkasují poplatek od obchodníka). U kreditní karty je důležitá co nejdelší doba bezúročného odkladu splátek a co nejnižší úrok.

  5. Doplňkové služby
    Relativně nedůležitý faktor. Nabídka bývá u podobných druhů karet obvykle vyrovnaná.

  6. Kvalita běžného účtu u debetních karet
    Nejenom karta, ale i běžný účet, na který bude debetní karta vázána, by měl splňovat Vaše představy, především co se vzdáleného přístupu týče (přímé bankovnictví).