Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si vyměnit účet za lepší

aktualizováno 
Jste spokojeni se službami banky, ve které máte nyní vedený účet a přesto byste rádi změnili program, ve kterém vám banka nyní účet vede, protože je pro vás jiný výhodnější?

Co je balíček služeb?

Jak již název napovídá, balíček služeb je souhrnem služeb poskytovaných bankou klientovi za měsíční poplatek. Balíčky nabízí většina bank na českém trhu a jejich obliba mezi klienty neustále roste. Co tedy přesně je balíček služeb a jaké služby nabízí?

Základem je běžný účet, na který jsou navázány další produkty. Patří sem zasílání výpisů z účtu zdarma, vydání a vedení platební karty, produkty přímého bankovnictví v různém rozsahu a předplacené operace spojené s účtem – jednorázové platby, trvalé příkazy, výběry z bankomatu.

Ceny balíčků jsou nastaveny podle rozsahu nabízených služeb, a tak se vám cena za některý z balíčků může zdát vysoká. Pokud ovšem vezmete v úvahu rozsah služeb, který jste si předplatili a beze zbytku  jej spotřebujete, tak je možné na dobré volbě i vydělat. Toto pravidlo platí také naopak, pokud všechny služby nevyužijete, zaplatíte nakonec více než musíte. Řešení je nasnadě - přestoupit na jiný balíček služeb, nebo ten stávající upravit. Platí, že různé banky mají pro své klienty různá řešení.

Existují výjimky

NENECHTE SI UJÍT
trik
Sjednání více smluv může snížit státní podporu
Pokud si sjednáte více smluv o stavebním spoření, můžete po celou dobu jejich trvání čerpat státní podporu na všechny z nich zároveň. V některých případech se ale může stát, že celková státní podpora, kterou klient získá ze všech svých smluv dohromady, bude nižší, než kdyby měl smlouvu jedinou.

lopata
Bez práce kvůli barvě kůže
V Česku se rasově diskriminuje a zaměstnavatelé to činí většinou skrytě.
Koupaliště
Voda je čistá, ale lidí málo
MF DNES přináší přehled 28 známých koupališť a koupacích míst z celé České republiky. Jaká je kvalita vody?

Výjimkou mezi bankami je eBanka, která zvolila jinou strategii a nenabízí klientům přímo balíčky s daným obsahem, ale individuální řešení výběrem služeb a produktů k účtu, které klient dle svého uvážení využije.

Další výjimkou je Citibank se svým jediným balíčkem CitiOne, který nabízí řadu služeb, avšak pokud nejste klientem s vyššími příjmy (zůstatek na účtu přes 200 000 Kč), je položka 250 Kč měsíčně za využívání balíčku poměrně vysoká.

Změna podle vaší volby

Ostatní banky mají své nabídky z pohledu na balíčky širší a klient může zvolit hned z několika možností. Pokud jste došli k názoru, že změníte stávající program na jiný, banky tuto změnu umožňují svým klientům bez větších potíží. Změna balíčku je zdarma. Pouze Poštovní spořitelna si u změny svých programů s širší nabídkou na programy s nabídkou užší účtuje poplatek 15 Kč. Podobný postup uplatňuje i Raiffeisenbank, která obdobnou změnu, z varianty vyšší na nižší, klientovi zpoplatní jednorázově částkou 80 Kč.

Jakmile nastavení účtu změníte, neznamená to, že byste museli měnit číslo účtu, ale většinou se vám změní možnosti využití produktů a služeb. Např. výměna elektronické karty, která je u většiny bank vydána k účtu zdarma, za kartu embosovanou a naopak. Ta má přece jen větší možnost využití, zvláště při platbách za služby či zboží. Když se rozhodnete používat nadále původní platební kartu,

Víte, jak nejvýhodněji komunikovat s bankou? Nechte si poradit ZDE.

změna nastane ukončením její platnosti a vydáním karty nové. Již aktivní kanály přímého bankovnictví zůstávají stejné. U balíčků s komplexnější nabídkou se vám rozšíří jejich využití. Např. Komerční banka vám nejprve nabídne obsluhu konta telefonem (telebanking) a u balíčku rozšířeného pak i ovládání účtu přes internet (internetbanking).

Změna nastane sepsáním dodatku k vaší původní smlouvě s bankou a lze ji provést na pobočce banky nebo kanálem přímého bankovnictví. Na pobočce, kde máte vedený účet (jinde vám to banka neumožní), trvá celá operace asi čtvrt hodiny. Nové služby jsou funkční okamžitě po podpisu příslušného dokumentu. Unikátní je v tomto směru ČSOB. Nabízí možnost změnit nastavení balíčku služeb pomocí přímého bankovnictví (ČSOB Linka 24). Akceptační dopis o změně ze strany banky je vám následně doručen poštou.

Kompletní přehled nabízených balíčků naleznete ZDE.

Pokud tedy srovnáte programy a zjistíte, že jiný se vám vyplatí víc, než váš program součný,  neváhejte a změňte jej. I kdyby totiž změna nebyla z nejvýhodnějších, můžete se po vyzkoušení nové varianty vrátit k variantě původní.

Zkusili jste provést změnu balíčku? Ušetřili jste na poplatcích nebo výběru z bankomatu? Těšíme se na vaše názory, napište nám.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz