Jak lze zefektivnit zacházení s energiemi?

Jak lze zefektivnit zacházení s energiemi? | foto: Profimedia.cz

Jak snížit spotřebu energií a ušetřit? Odborníci vám poradí

  • 1
Malé a střední firmy z Prahy mají šanci nechat si od expertů zdarma poradit, jak upravit svou výrobu nebo služby, aby splňovaly i ta nejnáročnější ekologická a ekonomická kritéria.

Firmy, které se pro změny ve své výrobě nebo službách rozhodnou, nebudou navíc muset tyto změny platit okamžitě, ale až z peněz, které díky inovacím ušetří.

Takové jsou alespoň cíle projektu „Partnerství pro udržitelnou výrobu a služby“, který připravila Hospodářská komora hl.m. Prahy a společnosti ENVIROS, s.r.o. a ENESA, a.s. a který je financován z fondů Evropské unie a státního rozpočtu. Právě díky tomu jsou veškeré služby odborníků zcela zdarma a je zde i zcela ojedinělá možnost splácet náklady až z prokazatelně dosažených ekonomických přínosů.

Cíl: méně znečištěné město

Cílem projektu je připravit pro každou firmu recept šitý přímo na míru, ve kterém se její majitelé dozví, jak postupovat, aby jejich produkce nepoškozovala již tak dost znečistěné prostředí hlavního města. „Jedině taková výroba a služby, které nepoškozují ekosystémy a zároveň šetří přírodní zdroje, elektrickou a jiné energie, mají šanci udržet se na trhu. Proto se jim taky říká udržitelná výroba a služby. Firma, která svou produkci upraví, má lepší šanci snižovat své náklady, zvyšovat produktivitu a případně i rozšiřovat se na českém, ale i zahraničních trzích,“ říká managerka projektu Vlasta Švejnohová. Podle jejího názoru budou vyškolené firmy do budoucna konkurenceschopnější než ty, které své výrobní postupy nezmění k „ekologičtějšímu“.

„Eko-efektivními inovacemi, ke kterým chceme podniky vést, se přitom myslí taková opatření, která vedou nejen ke snížení produkovaných odpadů anebo spotřebovávaného množství energie, ale zároveň i k úsporám nákladů. Všechny odpady jsou ve své podstatě draze nakoupenými surovinami, které se nepodařilo přeměnit na žádoucí výrobek. My se díváme, kde všude se dá ještě ušetřit,“ říká odborný garant projektu Ing. Vladimír Dobeš, M.Sc..

Podnikatelé, kteří by měli o tento projekt zájem, si mohou prostřednictvím pražské hospodářské komory objednat návštěvu odborníků, kteří jejich firmu osobně navštíví.  

Kdo se může zapojit?

Projekt je určen pro malé a střední podniky (s méně než 250 zaměstnanci a obratem do 50mil. EUR), které mají sídlo nebo pobočku v Praze. Komplexní diagnóza možností eko-efektivních inovací může být vhodná pro kterýkoli podnik včetně firem, poskytujících služby. „Obecně lze ale říci, že vysoké efekty lze docílit například v podnicích, které mají vysoké účty za energie anebo za nákup vstupních surovin. Zajímavý potenciál pro zlepšení bývá i tam, kde má používání produktů dopad na životní prostředí anebo na peněženky spotřebitelů,“ říká Dobeš.

Jako příklad uvádí podniky z potravinářského průmyslu ale třeba i čistírny oděvů anebo tiskárny a větší opravny. „Máme dobré zkušenosti s podniky s procesy povrchových anebo tepelných úprav,“ dodává. Potenciál bývá podle jeho zkušeností všude tam, kde je nějaký ohřev anebo chlazení, ušetřit se dá vhodnou volbou zdroje energie, materiálu anebo obchodního partnera. S použitím moderních metod se dají optimalizovat i zcela nové anebo plně automatizované technologie. Design svých produktů mohou často ovlivňovat podniky služeb anebo podniky pracující v zakázkové výrobě, například podnikatelé v oblasti turistiky, anebo v oblasti stavebních firem, kde je obzvláště velký potenciál úspor.

O tom, že uspořit se opravdu dá, svědčí podle Dobeše firma Celestica na Kladně, která se zabývá výrobou mobilních telefonů. „Díky naší asistenci  byla ve společnosti Celestica identifikována opatření, která v souhrnu přinášejí úsporu nákladů na energii vyšší než 10%. Podnik ušetřil jak na organizačních tak i na investičních opatřeních úspor energie, například v oblasti lepší regulace a využití odpadního tepla,“ informoval Dobeš.

Veškeré informace o možnostech zapojení se do projektu lze najít na Hospodářská komora hl.m. Prahy.