Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak snížit účet za elektřinu o 20 000 korun

aktualizováno 
Porovnali jsme spotřebu elektřiny dvou čtyřčlenných rodin. Mají stejné spotřebiče, jedna však energií plýtvá, druhá šetří. A platí méně.
Spotřebu energie lze snížit i jen změnou zvyků.

Spotřebu energie lze snížit i jen změnou zvyků. | foto: Profimedia.cz

Vybrali jsme dvě modelové rodiny se dvěma dospívajícími dětmi. Žijí v bytě 3+1, topí a ohřívají vodu plynem, na elektřině vaří a jejich domácnost je vybavena běžnými elektrickými spotřebiči. V dolní části této stránky najdete konkrétní propočty spotřeby. Rozdíly v částkách jsou dány různým chováním obou rodin a stářím spotřebičů. A výsledek? 20 000 korun na ročním vyúčtování.

Spotřebu nehlídají a pak platí a platí
První rodina si nedělá s nějakými úsporami hlavu, nechávají všude svítit, spotřebiče nevypínají, vše nechávají v režimu spánku. Není výjimkou, že běží několik přístrojů najednou, jedno dítě je na počítači, druhé si pouští hudbu oblíbené kapely.

Ani rodiče nejdou příkladem, v dalším pokoji běží puštěná televize, i když se na ni zrovna nikdo nedívá. V kuchyni se denně vaří a peče, jídlo ohřívají na sporáku, i když mají mikrovlnku. Lednice bývá často otevřena i několik minut, protože si ji pletou s výkladní skříní. Když si dělají kávu nebo čaj, pravidelně ohřívají zbytečně plnou 1,5litrovou konvici, přestože z ní pak použijí jen dvě deci vody.

Špinavé nádobí myjí v myčce, a protože mají starší malou, tak i víckrát za den. Téměř denně také běží pračka, že by měli počkat, až bude plná, nikoho netrápí. Na více než 1 500 korun za rok je vyjde akvárium s jednou 40wattovou žárovkou a příslušenstvím.

Kdo šetří, má tisíce
Druhá rodina důsledně dbá na to, aby jim wattíky zbytečně neubíraly peníze z rodinného rozpočtu. Pořídili si úsporné zářivky, nenechávají zbytečně rozsvíceno tam, kde nejsou, ale pokud z místnosti odejdou jen na pár minut, zhasínáním se nezatěžují. V pokoji mají halogenové svítidlo, a tak když chtějí jen orientační světlo, používají stmívač.

Peníze šetří třeba i tím, že vyprané prádlo věší šikovně, aby ho skoro vůbec nemuseli žehlit. Navíc mají novější a úspornější spotřebiče. Lednici dali do chodby, kde je chladněji, a snaží se ji mít naplněnou na optimálních 70 procent, aby "šlapala“ co nejúsporněji, oproti první rodině ušetří 1 500 korun za rok. Pračku vytěžují na 100 procent, perou jen třikrát týdně. Nedávno si pořídili novou s poloviční spotřebou, než je ta, kterou má plýtvající rodina.

Elektroniku nenechávají ve spánkovém režimu, pořídili si vypínací zásuvky. Na deseti přístrojích, které spotřebovávají ve stand-by režimu po 10 wattech, tak ušetří až čtyři tisíce korun za rok. Místo starších stolních počítačů mají notebooky, zaplatí tedy jen třetinu toho, co první rodina při stejné frekvenci používání.

Mají moderní LCD televizor s nižší spotřebou a zabudovaným digitálním přijímačem. Na televizi se však moc nedívají, raději tráví volné chvíle při sportu a na výletech. Na pečení místo trouby využívají remosku, jídla ohřívají výhradně v mikrovlnce.

Kuchyňské spotřebiče využívají přibližně ve stejné míře jako první rodina, jen myčka je v provozu pouze pětkrát týdně. Mají velkou, a než ji pustí, naplní ji celou. V rychlovarné konvici vaří jen potřebné množství vody.

Na spotřebu energie se můžete podívat ZDE.

Jak jsme počítali
Při výpočtu jsme uvažovali průměrnou cenu za jednu kilowatthodinu 4,50 koruny. Ta odpovídá nejpoužívanější jednotarifové sazbě D02d pro domácnosti, které elektřinou netopí ani s ní neohřívají vodu. Rodiny mají elektrický sporák s troubou, pračku, lednici s mrazákem, mikrovlnku, mixér, rychlovarnou konvici, kávovar, topinkovač, pekárnu na chleba, dvě televize, video, DVD přehrávač, hi-fi soupravu a dva počítače s příslušenstvím.

Drobnosti, které pomohou ušetřit

wattmetr
Přístroj na měření spotřeby elektrické energie dokáže měřit již od 1,5 W, proto je vhodný i na měření spotřeby v pohotovostním režimu, zastrčí se do zásuvky, do něj se zapojí měřený přístroj a na displeji hned vidíte spotřebu ve wattech. Cena od 700 korun, přístroj půjčuje ČEZ a PRE.

  • Ušetříte: Když vyměníte nejvíc "žeroucí" spotřebiče za úsporné, ušetříte tisíce korun za rok.

vypínací zásuvky
Prodlužovací kabel s více zásuvkami a vypínačem, kterým můžete jednoduše vypojit všechny přístroje najednou, aniž byste je vytahovali ze zásuvky. Cena od 90 korun.

  • Ušetříte: Domácí spotřebiče ve spícím režimu vás stojí až 4 000 korun ročně. Důsledným vypínáním zásuvek, do kterých jsou zapojeny, tuto částku ušetříte.

časový spínač
Přístroj, který zapne i vypne spotřebič v předem nastaveném čase, možnost týdenní i denní kombinace. Vyrábí se v provedení do zásuvky, nebo se dá zabudovat přímo do rozvodné skříně. Cena od 200 korun.

  • Ušetříte: Pokud elektřinou ohříváte vodu nebo topíte, odebíráte část proudu v nižším tarifu. Když současně budete prát, mýt nádobí, péct a žehlit, bude váš účet nižší až o 4 000 korun.

stmívač
Reguluje intenzitu osvětlení, vypadá jako vypínač s ovládacím kolečkem, případně šňůrový pro ovládání stolních lamp, může být i s dálkovým ovládáním. Vhodný pro klasické a halogenové žárovky, pokud máte doma úsporné zářivky, stmívač nepoužívejte.

  • Ušetříte: Záleží na četnosti a způsobu používání, úspora se počítá ve stokorunách ročně. Cena od 190 korun.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz