Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak snížit účet za elektřinu o 20 000 korun

aktualizováno 
Porovnali jsme spotřebu elektřiny dvou čtyřčlenných rodin. Mají stejné spotřebiče, jedna však energií plýtvá, druhá šetří. A platí méně.
Spotřebu energie lze snížit i jen změnou zvyků.

Spotřebu energie lze snížit i jen změnou zvyků. | foto: Profimedia.cz

Vybrali jsme dvě modelové rodiny se dvěma dospívajícími dětmi. Žijí v bytě 3+1, topí a ohřívají vodu plynem, na elektřině vaří a jejich domácnost je vybavena běžnými elektrickými spotřebiči. V dolní části této stránky najdete konkrétní propočty spotřeby. Rozdíly v částkách jsou dány různým chováním obou rodin a stářím spotřebičů. A výsledek? 20 000 korun na ročním vyúčtování.

Spotřebu nehlídají a pak platí a platí
První rodina si nedělá s nějakými úsporami hlavu, nechávají všude svítit, spotřebiče nevypínají, vše nechávají v režimu spánku. Není výjimkou, že běží několik přístrojů najednou, jedno dítě je na počítači, druhé si pouští hudbu oblíbené kapely.

Ani rodiče nejdou příkladem, v dalším pokoji běží puštěná televize, i když se na ni zrovna nikdo nedívá. V kuchyni se denně vaří a peče, jídlo ohřívají na sporáku, i když mají mikrovlnku. Lednice bývá často otevřena i několik minut, protože si ji pletou s výkladní skříní. Když si dělají kávu nebo čaj, pravidelně ohřívají zbytečně plnou 1,5litrovou konvici, přestože z ní pak použijí jen dvě deci vody.

Špinavé nádobí myjí v myčce, a protože mají starší malou, tak i víckrát za den. Téměř denně také běží pračka, že by měli počkat, až bude plná, nikoho netrápí. Na více než 1 500 korun za rok je vyjde akvárium s jednou 40wattovou žárovkou a příslušenstvím.

Kdo šetří, má tisíce
Druhá rodina důsledně dbá na to, aby jim wattíky zbytečně neubíraly peníze z rodinného rozpočtu. Pořídili si úsporné zářivky, nenechávají zbytečně rozsvíceno tam, kde nejsou, ale pokud z místnosti odejdou jen na pár minut, zhasínáním se nezatěžují. V pokoji mají halogenové svítidlo, a tak když chtějí jen orientační světlo, používají stmívač.

Peníze šetří třeba i tím, že vyprané prádlo věší šikovně, aby ho skoro vůbec nemuseli žehlit. Navíc mají novější a úspornější spotřebiče. Lednici dali do chodby, kde je chladněji, a snaží se ji mít naplněnou na optimálních 70 procent, aby "šlapala“ co nejúsporněji, oproti první rodině ušetří 1 500 korun za rok. Pračku vytěžují na 100 procent, perou jen třikrát týdně. Nedávno si pořídili novou s poloviční spotřebou, než je ta, kterou má plýtvající rodina.

Elektroniku nenechávají ve spánkovém režimu, pořídili si vypínací zásuvky. Na deseti přístrojích, které spotřebovávají ve stand-by režimu po 10 wattech, tak ušetří až čtyři tisíce korun za rok. Místo starších stolních počítačů mají notebooky, zaplatí tedy jen třetinu toho, co první rodina při stejné frekvenci používání.

Mají moderní LCD televizor s nižší spotřebou a zabudovaným digitálním přijímačem. Na televizi se však moc nedívají, raději tráví volné chvíle při sportu a na výletech. Na pečení místo trouby využívají remosku, jídla ohřívají výhradně v mikrovlnce.

Kuchyňské spotřebiče využívají přibližně ve stejné míře jako první rodina, jen myčka je v provozu pouze pětkrát týdně. Mají velkou, a než ji pustí, naplní ji celou. V rychlovarné konvici vaří jen potřebné množství vody.

Na spotřebu energie se můžete podívat ZDE.

Jak jsme počítali
Při výpočtu jsme uvažovali průměrnou cenu za jednu kilowatthodinu 4,50 koruny. Ta odpovídá nejpoužívanější jednotarifové sazbě D02d pro domácnosti, které elektřinou netopí ani s ní neohřívají vodu. Rodiny mají elektrický sporák s troubou, pračku, lednici s mrazákem, mikrovlnku, mixér, rychlovarnou konvici, kávovar, topinkovač, pekárnu na chleba, dvě televize, video, DVD přehrávač, hi-fi soupravu a dva počítače s příslušenstvím.

Drobnosti, které pomohou ušetřit

wattmetr
Přístroj na měření spotřeby elektrické energie dokáže měřit již od 1,5 W, proto je vhodný i na měření spotřeby v pohotovostním režimu, zastrčí se do zásuvky, do něj se zapojí měřený přístroj a na displeji hned vidíte spotřebu ve wattech. Cena od 700 korun, přístroj půjčuje ČEZ a PRE.

  • Ušetříte: Když vyměníte nejvíc "žeroucí" spotřebiče za úsporné, ušetříte tisíce korun za rok.

vypínací zásuvky
Prodlužovací kabel s více zásuvkami a vypínačem, kterým můžete jednoduše vypojit všechny přístroje najednou, aniž byste je vytahovali ze zásuvky. Cena od 90 korun.

  • Ušetříte: Domácí spotřebiče ve spícím režimu vás stojí až 4 000 korun ročně. Důsledným vypínáním zásuvek, do kterých jsou zapojeny, tuto částku ušetříte.

časový spínač
Přístroj, který zapne i vypne spotřebič v předem nastaveném čase, možnost týdenní i denní kombinace. Vyrábí se v provedení do zásuvky, nebo se dá zabudovat přímo do rozvodné skříně. Cena od 200 korun.

  • Ušetříte: Pokud elektřinou ohříváte vodu nebo topíte, odebíráte část proudu v nižším tarifu. Když současně budete prát, mýt nádobí, péct a žehlit, bude váš účet nižší až o 4 000 korun.

stmívač
Reguluje intenzitu osvětlení, vypadá jako vypínač s ovládacím kolečkem, případně šňůrový pro ovládání stolních lamp, může být i s dálkovým ovládáním. Vhodný pro klasické a halogenové žárovky, pokud máte doma úsporné zářivky, stmívač nepoužívejte.

  • Ušetříte: Záleží na četnosti a způsobu používání, úspora se počítá ve stokorunách ročně. Cena od 190 korun.

Autoři:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz