Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Psaný nebo nahraný životopis? Čím u zaměstnavatele zabodujete

Zvuk a obraz začínají hrát v přijímacím řízení důležitou roli. Stále oblíbenější jsou videopohovory, kdy uchazeč komunikuje s personalistou přes počítač. Šetří totiž čas a peníze. Ale co videoživotopis, pomůže vám sehnat vysněné místo?

"Dobrý den, jmenuji se Petr a hledám práci..."Dobrý den, jmenuji se Kateřina a ráda bych se ucházela o volné místo účetní, které jste nabízeli na webovém portálu..." 

Uspějte mezi davy

Zaujměte potencionálního zaměstanvatele profesionálním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz nebo si vytvořte videoprofil na profiCV.com

Sedíte před počítačem, na sebe namířenou kameru i mikrofon a svůj životopis nahráváte do záznamu. Pak ho pošlete vybranému zaměstnavateli. Zastánci života na síti tvrdí, že se odlišíte netradiční prezentací, ukážete snahu, a tím budete mít větší šanci na úspěch. Odpůrci zase namítají, že je to nepřehledné a zdlouhavé.

Podle Jiřího Halbrštáta z personální společnosti Manpower klasický životopis příliš nevypovídá o osobnosti a vystupování člověka. Video tak začíná využívat stále více personalistů ovšem především ve formě videopohovorů. Ty se uskuteční s kandidáty až na základě výběru z došlých životopisů. 

Kde použít videovizitku

U pozic, kde jsou nutné prezentační schopnosti:

  • obchodní zástupci
  • herci
  • pracovníci PR
  • lektoři

"Uchazečům, kteří nejvíce odpovídají požadavkům, odešlou skrz speciální aplikaci několik dotazů, na které uchazeč odpoví před běžnou webkamerou doma. Video dotazník ušetří mnoho času, protože nemusíte jako personalista nebo šéf absolvovat pohovor s někým, o kom po prvních pěti minutách víte, že nezapadne do vašeho týmu," dodává Jiří Halbrštát. 

Novinku v podobě videoživotopisů ovšem podle něj zatím využívá jen málo lidí a firmy ji nevyžadují. "Je velmi těžké působit na kameře profesionálně a chce to určitý trénink. Většina lidí se navíc sama sobě na videu nelíbí, proto to rovnou odmítají," vysvětluje Jiří Halbrštát. 

Podle Jaroslava Šulce, ředitele společnosti Jobcveye, která na svém webu vytvoření videoživotopisů zdarma nabízí, ale zájem o tuto novinku roste. "Videoživotopisy začínají používat například IT firmy či farmaceutické společnosti. Je jasné, že nejsou moc vhodné pro dělnické pozice nebo pozice, kde vzhled, verbální a neverbální projev nejsou zásadními parametry. Ale u některých profesí fungují lépe než psaná CV," doplňuje Šulc.

On sám je odpůrcem klasických životopisů. "Jsem ale realista a chápu, že bude chvíli trvat, než se psané dokumenty z procesu náboru podaří vyloučit. Je třeba si uvědomit, že 95 procent veškeré firemní komunikace se za posledních 5 let zcela přesunulo na internet a trend bude pokračovat," poznamenává Jaroslav Šulc a doplňuje: "Pokud si zadáte do Googlu frázi: jak správně napsat životopis, vyhledávač vám nabídne 90 tisíc relevantních odkazů, a to jen v češtině. To je naprostá tragédie. Jak se pak můžete v té hromadě stejných životopisů na stole personalisty odlišit?"

Jak na videoživotopis

Délka videoCV se doporučuje zhruba minuta a půl. Na Jobcveye mají pevně danou 1:40, kdy se prý stačí říct všechno a personalista se ještě nenudí.

Na nahrání je třeba mít klid a najít vhodné prostředí, kde nebude vidět například nepořádek na stole.

Uchazeč by se měl pěkně obléknout, stejně jako by šel na pohovor do firmy.

VideoCV kopíruje standardní životopis, dobré je naučit se ho zpaměti.

  • Při nahrávání je důležité být pokud možno přirozený a v klidu, žádný bodrý nebo strojený monolog.

Videoživotopis je založen především na prezentačních dovednostech kandidáta, na vzhledu a osobnosti uchazeče. "Nezavrhovala bych ho zvláště v oblasti PR, vzdělávání a obchodu. Ovšem z mého pohledu jde o žrouta času, snadno zapomenete, co jste slyšeli na začátku a musíte se vracet," říká Lenka Brdlíková, ředitelka odboru řízení lidských zdrojů v Raiffeisen stavební spořitelně. Videoživotopis tak u určitých profesí doporučuje, ovšem jako doplněk ke klasickému životopisu. 

Díky videu se zkracuje doba náboru

Video při přijímacím řízení používají například v ČEZu. Ale až ve druhém kole konkurzu. V tom prvním se řeší stále psané životopisy. "Používáme videodotazník. Je to rychlý a snadný způsob, jak se dovědět o uchazeči co nejvíce, ještě před tím, než ho pozvete na pohovor. Významně usnadňuje a zkvalitňuje nábor. A také jde o úsporu nákladů i času, zejména pokud se hledá vhodný kandidát na pozici v regionech. Výrazně se také zkrátí agenda spojená s organizací," vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ. 

Za posledních šest měsíců obeslali v této společnosti videodotazníkem okolo 400 kandidátů, přičemž jejich návratnost se pohybovala okolo 70 procent. Je tedy vidět, že si i uchazeči na videokomunikaci postupně zvykají. "Podstata videodotazníků spočívá v tom, že kandidátům se na obrazovce jejich počítače postupně ve stanoveném časovém intervalu objevují otázky, na které bezprostředně odpovídají. Při tom jsou odpovědi zaznamenány prostřednictvím webové kamery a mikrofonu. Celá záležitost málokdy zabere více než deset patnáct minut," dodává Puff.

I v KPMG je video pomocníkem při konkurzech. "Písemné životopisy dobře slouží jako základní zdroj informací zejména u zkušených kandidátů. Méně užitečné jsou u studentů a absolventů, kteří nemají dlouholeté pracovní zkušenosti, jimiž by svůj životopis odlišili. Videodotazníky mohou v tomto ohledu napovědět více, protože se můžete zeptat na motivaci, přístup k práci, dovednosti a další informace, které nebývají obsahem písemného CV," říká ředitelka HR oddělení KPMG Hana Velíšková, která navíc z videozáznamu vypozoruje i komunikační a prezentační dovednosti. Videa mohou podle ní zvýhodnit uchazeče, kteří se umí "prodat".

Inovace může i uškodit

Psycholog Dalibor Špok doporučuje tradiční formu psaného životopisu. "Ukázky sebeprezentačních videí, které jsem měl možnost vidět během své praxe, mě spíše odradily. Vytvořit kvalitní videoživotopis je velmi obtížné. Ne každý je profesionální řečník s hereckým nadáním. Proto v 99 procentech vám tato inovativní forma životopisu spíše uškodí než prospěje," míní psycholog, který vidí ještě jednu zásadní nevýhodu: nejedná se o dialogickou formu rozhovoru, ale o monolog, který může vyznít velmi odlišně, než když s někým hovoříte z očí do očí.

Svou roli hraje i tréma a umělost situace. Na videu vyniknou řečové vady nebo slovní vycpávky, kterých byste si v běžném rozhovoru třeba vůbec nevšimli. "Doporučil bych ho opravdu pouze v případech, kdy víme, že nám více pomůže, než ublíží - tedy tam, kde jsou nejdůležitější součástí zaměstnání prezentační schopnosti, tedy například pozice obchodního zástupce, konferenciéra či herce," doplňuje Dalibor Špok a radí: "Když už se do videovizitky pustíte, vždy si ji nechte objektivně posoudit někým dalším. A až ji budete posílat, tak přidejte pro jistotu i psaný životopis."

Vyzkoušeli byste videoživotopis?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 11. června 2014. Anketa je uzavřena.

NE
NE 666
ANO
ANO 189
  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...