Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dotazník zkazil vztahy, ve hře je i výpověď. Hodnotit se musí umět

aktualizováno 
Říká se tomu 360 stupňů zpětná vazba. Je to metoda, která rozvíjí manažery od středního managementu výše. Má jim ukázat, v čem se mohou zlepšit a jak lépe vést a motivovat své podřízené. Jenže ne vždy je výsledek pozitivní.
Hodnocení zaměstnaců musí být dobře připraveno, aby mělo smysl a nešlo o zbytečně vyhozené peníze. Ilustrační snímek.

Hodnocení zaměstnaců musí být dobře připraveno, aby mělo smysl a nešlo o zbytečně vyhozené peníze. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Takový nástroj na rozvoj jednoho zaměstnance vyjde i na dvacet tisíc korun. Aby byl účinný, musí být dobře připravený, jinak místo produktivního týmu dostane generální ředitel zcela rozložený kolektiv. 

"Vyvolalo to u nás doslova odpor," říká Pavla z Prahy, která pracuje ve vydavatelství. Před pár měsíci se musela zapojit do metody 360 stupňů zpětná vazba. "Ve firmě byla už delší dobu divná atmosféra. Vedoucí pracovníci s námi prakticky nekomunikovali a možná se to mělo díky této metodě zlepšit. Výsledek je opačný," říká mladá žena. 

Zaměstnanci dostali dotazníky o čtyřech stranách, ve kterých měli sami sebe zhodnotit. Jak ovládají cizí jazyk, jak umí pracovat s počítačem, jak rychle zvládají svou práci, jak jsou přizpůsobiví, kde se vidí za rok, kam by se chtěli pracovně posunout... A spousta dalších otázek. 

Pavla také měla v jedné kolonce ohodnotit svou přímou nadřízenou. A to, co o ní napsala, jí pak musela přečíst při následném pohovoru. "Kromě šéfky tam byl ještě vedoucí celého obchodního oddělení. Ten byl ve funkci ale teprve měsíc, takže neřekl nic. Za patnáct minut jsem byla venku s ujištěním, že to vlastně nic neznamená, že to začne být vypovídající nejdříve za rok, až si to zopakujeme. Byla to fraška," dodává Pavla, která je přesvědčená, že si nástroj firma stáhla někde z internetu bez znalostí, jak s ním pracovat. Od té doby v jejím podniku ještě o něco víc zhoustla atmosféra, takže Pavla uvažuje o výpovědi. 

Kritizovali byste v hodnotícím dotazníku svého nadřízeného?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 27. října 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 1338
Ne 740

Hodnotit musí více lidí, ne jeden nebo dva

Metodu 360 stupňů zpětná vazba si přitom personalisté pochvalují. Jde o zavedený nástroj, který slouží ve firmách po celém světě. Říká se mu tak proto, že odpovídají lidé, kteří s hodnoceným spolupracují na všech úrovních - tedy podřízení, nadřízení nebo interní a externí zákazníci. Čím více jich je, tím lépe, ideálně až deset. Ne jako u Pavly jen dva lidé.  

"Nástroj je pro hodnoceného zrcadlem, ukazuje mu, jak ho ostatní vidí a porovná jejich názory s vlastním sebehodnocením. Slouží jako pomoc pro další růst a často i pomůže odbourat negativní projevy chování. Například u jednoho z klientů obdržel manažer vysoké hodnocení, ale špatně mu vyšla komunikace. Z analýzy vyplynulo, že kolegové nemají rádi jeho 'vtipné poznámky', často je vnímali jako útok. Manažer to netušil. Zaměřil se na to, poznámky si odpustil a v dalším roce byl hodnocen výrazně lépe," vypráví Jitka Tejnorová ze společnosti DMC, která tento nástroj pro firmy zajišťuje. 

A co anonymita dotazníků? Manažeři by se neměli dozvědět, co o nich kdo napsal. "Stalo se nám, že jeden účastník udeřil na kolegu, se kterým měl problém: 'Tak prý jsi mě špatně hodnotil, říkala to konzultantka.' Podle reakce chtěl manažer zjistit, zda ho kolega opravdu hodnotil špatně. Šlo o určitou míru manipulace vyvolávají zbytečné napětí. Proto se vždy snažíme vést s hodnocenými rozhovor v pozitivní rovině," říká Jitka Tejnorová. 

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Její slova doplňuje Jaroslav Páviš, z poradenské divize Right Management společnosti ManpowerGroup. "Metoda má svá úskalí, například riziko zkreslených výsledků. Pokud mají lidé ve firmě velmi dobré neformální vztahy, tak hodnotí každého velmi pozitivně. V opačném případě to může být zneužito pro mocenský boj. Firma by měla velmi citlivě pracovat s tím, v jaké situaci podobný nástroj použít. Důležité je udělat několik hodnocení, než si lidé na podobný nástroj zvyknou a jejich výstupy jsou věrohodnější," radí Jaroslav Páviš. 

Jde přece o vaši kariéru, tak se snažte!

Ve společnosti KPMG, která poskytuje služby v oblasti auditu, daní a poradenství, je 360stupňová zpětná vazba známým pojmem. Běžně tu doplňuje řadu dalších rozvojových aktivit manažerů - talentové programy, koučink a mentoring. 

"Respondentům jsme vysvětlili, že jde o nástroj rozvoje a ne osobní pomsty. Nechtěli jsme sbírat stížnosti typu "jsi ten nejhorší manažer v téhle firmě". Taková zpětná vazba dotyčnému jen zkazí náladu a nijak mu nepomůže. Z ní nemá možnost zjistit, co konkrétně dělá špatně," říká ředitelka HR oddělení KPMG Hana Velíšková. Cílem je podle ní právě zúročit názory ostatních. Každý zúčastněný se podle ní dozví, co by měl dělat lépe a stanoví si svůj další rozvojový plán. 

"Nestalo se, že bychom kvůli 360º zpětné vazbě zaměstnance například převedli na jiný druh práce, ale faktem je, že pokud člověk získanou zpětnou vazbu nevyužije, časem se to pro jeho kariérní rozvoj může stát brzdou," dodává Hana Velíšková.

Nejdůležitější je začátek

O tento nástroj mají v poslední době zájem firmy, které chtějí rychle a nezávisle posoudit výkon a týmovou atmosféru u svých zaměstnanců především na pozicích v top managementu a v obchodních oddělení. Říká to David Petrů z personální společnosti Hill International. 

Projekt 360° zpětná vazba má několik fází a hlavně je dnes už běžně v on-line formě. Popsané papíry perem, jako tomu bylo v nejmenovaném nakladatelství, jsou tak trochu středověk.  

"Nejdůležitější je začátek, fáze přípravy, kdy s klientem přesně nastavíme hodnocené kompetence (rychlost, flexibilita, zákaznický přístup, emoční přívětivost...), určíme koho se hodnocení bude týkat a kdo i kdy se do něj zapojí. A pak také to, jakou formu budou mít výstupy i hodnocení. Ve firmě na to musí být správný čas, nesmí být zrovna finanční uzávěrka nebo doba největších obchodů," přibližuje David Petrů. 

Jak dodává, po vyhodnocení dostane každý zaměstnanec detailní report, v němž jsou výsledky jednotlivých kompetencí, stejně jako jejich posuzovaná důležitost pro vykonávanou funkci. Report obsahuje grafické i krátké slovní shrnutí a srovnání se sebehodnocením.
Nejčtenější

Podnikat začal s 50 tisíci, dnes má světový zvuk a obrat 400 milionů

Tomáš Juřík podniká od svých 26 let.

Tomáš Juřík patří k lidem, kteří umí držet slovo a na tom postavil i své podnikání. První firmu založil před rokem 1989...

Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....Dojíždění do práce má na zaměstnance špatný vliv, říkají odborníci

Ilustrační snímek

Lidé, kteří musí absolvovat dlouhé cesty do zaměstnání, bývají častěji nervózní a nespokojení. Dojíždění je totiž...

Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...

Thonet - majitel továrny, který mátl v montérkách návštěvy

Michael Thonet (na snímku uprostřed) měl početnou rodinu. V jeho práci...

Thonetovy židle, které se vyrábějí v Bystřici pod Hostýnem, zná celý svět. Dostaly se i do Oválné pracovny Bílého domu....

Další z rubriky

Na začátku bylo pár kachlů. Dnes patří ke špičce v oboru a vyvážejí ven

Jan a Jitka Pokorných

Před 20 lety si Jitka a Jan Pokorní přestavěli kousek od Bechyně stodolu na dílnu a začali vyrábět keramické kachle....

Přehledně: Které benefity jsou nejvýhodnější a na které se doplácí

Ilustrační snímek

Benefity jsou teď v kurzu. Kvůli nízké nezaměstnanosti nabízejí firmy kde co, aby nalákaly nové zaměstnance a ty...

Jak moc atraktivní práci nabízíme? Praha předstihla New York i Singapur

Ilustrační snímek

Jak jsou země atraktivní z hlediska pracovních podmínek a příležitostí, zjišťovala globální studie společnosti Adecco....

20. února: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bur...

20. února: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bur...

Kurzy.cz Americké akcie v úterý po předchozích šesti nárůstech za sebou oslabily. K jejich poklesu velkou měrou přispěla maloobc...

Najdete na iDNES.cz