Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak studovat na střední škole v zahraničí

  10:00aktualizováno  10:00
Mnoho zaměstnavatelů požaduje dnes od svých pracovníků samostatnost, přizpůsobivost, kreativitu a schopnost domluvit se bez problémů alespoň jedním cizím jazykem. Jednou z možností, jak se důkladně na podobné nároky připravit, je absolvovat roční pobyt na střední škole v zahraničí. Poměrně velká investice se podle zúčastněných vyplatí.

Studenti středních, středních odborných i učňovských škol ve věku 15 až 18 let mohou navštěvovat střední školu v USA (ty jsou nejžádanější), Kanadě, Japonsku, Anglii, Austrálii, Argentině, na Novém Zélandu, ve Venezuele, v Paraguayi, v Jihoafrické republice, v Norsku, Francii, Belgii, Itálii, Německu, Rakousku nebo v dalších zemích, jež studentské agentury nabízejí.
Studovat lze buď celý školní rok, přibližně od září do června, nebo jedno pololetí. Zejména Austrálie, Nový Zéland a Jihoafrická republika nabízejí školní rok, který začíná nejen v září, ale i v prosinci nebo v lednu.

Kdo dřív přijde...

Zpravidla je možné se přihlásit během února až dubna (ojediněle je uzávěrka až v květnu). Kdo podá přihlášku dříve, má větší šanci vybrat si město, kam chce odjet. Hlavně ve Spojených státech jsou školy v některých částech často přeplněné ( např. Florida, Los Angeles). Po podání přihlášky v České republice a zaplacení manipulačního poplatku (500 až 2000 korun) budete kontaktováni firmou a pozváni k pohovorům a informačním schůzkám.

Podmínka: domluvit se

Hlavní podmínkou ročního pobytu na zahraniční střední škole je věková hranice do 18 let. Na některých místech (např. v Kanadě) můžete začít studovat i půl roku po dosažení tohoto věku.
„Důležitá je i samostatnost, otevřenost, komunikativnost, touha po poznání jiných kultur, schopnost řešit problémy pokud možno s chladnou hlavou, “ domnívá se Klára Kutišová z agentury AFS Mezikulturní programy.
Student by měl mít navíc slušný prospěch, dobrý zdravotní stav a alespoň komunikativní znalost jazyka vybrané země. Je nutné, aby se uměl domluvit ve škole i v rodině, kde bude ubytován.
„Asi po dvou měsících jsem konečně začala rozumět téměř všemu, zvykla jsem si a přestalo se mi stýskat,“ vzpomíná Karolina Čejková z Brna na své začátky v USA. „Nakonec bych nejraději zůstala ještě další rok.“
Většina agentur nabízí takzvaného místního koordinátora, který pomáhá s řešením problémů. K dispozici by účastníci programů měli mít i telefonní help-linky s nepřetržitým provozem.

Hostitelská rodina

Účastníci pobytů jsou ubytováni převážně v hostitelských rodinách příslušné země. Rodina přijímá svého studenta dobrovolně, z vlastního zájmu, bezplatně a poskytuje mu ubytování a stravu. „Dlouhodobější pobyt v naprosto cizím prostředí umožní mladému člověku poznat odlišnou kulturu, hodnoty a styl života a možná přispěje i k jeho budoucí větší tolerantnosti,“ domnívá se Klára Kutišová.

Každý problém, který během programu může nastat, řeší agentury prostřednictvím svých spolupracovníků nebo poboček přímo v zemi pobytu studenta. Stačí zavolat rodičům (ti se většinou ihned spojí s agenturou v ČR), obrátit se na místního koordinátora nebo přímo na agenturu. Firmy se snaží zajistit, aby se studenti včas dozvěděli podrobnosti o místě, kam pojedou, a o rodině, ve které budou rok žít. Před odjezdem byste měli hostitelskou rodinu kontaktovat a seznámit se alespoň na dálku.

Kolik to stojí?

Cena pobytů se pohybuje od 97 tisíc korun za školní rok v Jihoafrické republice až do 980 tisíc za školní rok na soukromé škole ve Velké Británii.
„Cena nejoblíbenějšho pobytu Rok na střední škole v USA je necelých 110 tisíc korun, “ uvádí Jana Vojtková ze Student agency v Brně.
Ktomu však musíte připočítat poplatky za letenky a další dopravu. Ty vám agentury zařídí, stejně jako víza. Je třeba si pečlivě zjistit cenu programu, a hlavně všechno, co je do ní zahrnuto! Důležité položky jsou doprava, pojištění a vízové poplatky.
Jakmile nejsou osobní výdaje a kapesné započítány do ceny programu, doporučují agentury 150 až 200 USD (nebo ekvivalent v příslušné měně) měsíčně.

Kam se obrátit

* ASSE, tel. 224 251 721 nebo 224 251 741, www.asse.cz
* Student agency (bezplatná telefonní linka 800 100 300) tel. 542 424 242, www.studentagency.cz
* AFS Mezikulturní programy, tel. 222 317 138, www.afs.org
* www.sts.cz tel. 224 934 279
* www.albion-education.cz tel. 545 211 290-1
* seznam agentur nabízejících studium v zahraničí najdete i v Informačních střediscích pro mládež www.icmcr.cz

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Kurzy.cz Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a ne...

Najdete na iDNES.cz