Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak studovat na střední škole v zahraničí

  10:00aktualizováno  10:00
Mnoho zaměstnavatelů požaduje dnes od svých pracovníků samostatnost, přizpůsobivost, kreativitu a schopnost domluvit se bez problémů alespoň jedním cizím jazykem. Jednou z možností, jak se důkladně na podobné nároky připravit, je absolvovat roční pobyt na střední škole v zahraničí. Poměrně velká investice se podle zúčastněných vyplatí.

Studenti středních, středních odborných i učňovských škol ve věku 15 až 18 let mohou navštěvovat střední školu v USA (ty jsou nejžádanější), Kanadě, Japonsku, Anglii, Austrálii, Argentině, na Novém Zélandu, ve Venezuele, v Paraguayi, v Jihoafrické republice, v Norsku, Francii, Belgii, Itálii, Německu, Rakousku nebo v dalších zemích, jež studentské agentury nabízejí.
Studovat lze buď celý školní rok, přibližně od září do června, nebo jedno pololetí. Zejména Austrálie, Nový Zéland a Jihoafrická republika nabízejí školní rok, který začíná nejen v září, ale i v prosinci nebo v lednu.

Kdo dřív přijde...

Zpravidla je možné se přihlásit během února až dubna (ojediněle je uzávěrka až v květnu). Kdo podá přihlášku dříve, má větší šanci vybrat si město, kam chce odjet. Hlavně ve Spojených státech jsou školy v některých částech často přeplněné ( např. Florida, Los Angeles). Po podání přihlášky v České republice a zaplacení manipulačního poplatku (500 až 2000 korun) budete kontaktováni firmou a pozváni k pohovorům a informačním schůzkám.

Podmínka: domluvit se

Hlavní podmínkou ročního pobytu na zahraniční střední škole je věková hranice do 18 let. Na některých místech (např. v Kanadě) můžete začít studovat i půl roku po dosažení tohoto věku.
„Důležitá je i samostatnost, otevřenost, komunikativnost, touha po poznání jiných kultur, schopnost řešit problémy pokud možno s chladnou hlavou, “ domnívá se Klára Kutišová z agentury AFS Mezikulturní programy.
Student by měl mít navíc slušný prospěch, dobrý zdravotní stav a alespoň komunikativní znalost jazyka vybrané země. Je nutné, aby se uměl domluvit ve škole i v rodině, kde bude ubytován.
„Asi po dvou měsících jsem konečně začala rozumět téměř všemu, zvykla jsem si a přestalo se mi stýskat,“ vzpomíná Karolina Čejková z Brna na své začátky v USA. „Nakonec bych nejraději zůstala ještě další rok.“
Většina agentur nabízí takzvaného místního koordinátora, který pomáhá s řešením problémů. K dispozici by účastníci programů měli mít i telefonní help-linky s nepřetržitým provozem.

Hostitelská rodina

Účastníci pobytů jsou ubytováni převážně v hostitelských rodinách příslušné země. Rodina přijímá svého studenta dobrovolně, z vlastního zájmu, bezplatně a poskytuje mu ubytování a stravu. „Dlouhodobější pobyt v naprosto cizím prostředí umožní mladému člověku poznat odlišnou kulturu, hodnoty a styl života a možná přispěje i k jeho budoucí větší tolerantnosti,“ domnívá se Klára Kutišová.

Každý problém, který během programu může nastat, řeší agentury prostřednictvím svých spolupracovníků nebo poboček přímo v zemi pobytu studenta. Stačí zavolat rodičům (ti se většinou ihned spojí s agenturou v ČR), obrátit se na místního koordinátora nebo přímo na agenturu. Firmy se snaží zajistit, aby se studenti včas dozvěděli podrobnosti o místě, kam pojedou, a o rodině, ve které budou rok žít. Před odjezdem byste měli hostitelskou rodinu kontaktovat a seznámit se alespoň na dálku.

Kolik to stojí?

Cena pobytů se pohybuje od 97 tisíc korun za školní rok v Jihoafrické republice až do 980 tisíc za školní rok na soukromé škole ve Velké Británii.
„Cena nejoblíbenějšho pobytu Rok na střední škole v USA je necelých 110 tisíc korun, “ uvádí Jana Vojtková ze Student agency v Brně.
Ktomu však musíte připočítat poplatky za letenky a další dopravu. Ty vám agentury zařídí, stejně jako víza. Je třeba si pečlivě zjistit cenu programu, a hlavně všechno, co je do ní zahrnuto! Důležité položky jsou doprava, pojištění a vízové poplatky.
Jakmile nejsou osobní výdaje a kapesné započítány do ceny programu, doporučují agentury 150 až 200 USD (nebo ekvivalent v příslušné měně) měsíčně.

Kam se obrátit

* ASSE, tel. 224 251 721 nebo 224 251 741, www.asse.cz
* Student agency (bezplatná telefonní linka 800 100 300) tel. 542 424 242, www.studentagency.cz
* AFS Mezikulturní programy, tel. 222 317 138, www.afs.org
* www.sts.cz tel. 224 934 279
* www.albion-education.cz tel. 545 211 290-1
* seznam agentur nabízejících studium v zahraničí najdete i v Informačních střediscích pro mládež www.icmcr.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

Kurzy.cz Před úterním reportem hospodářských výsledků se oficiálně poodkryla akcionářská skupina, která nejspíše bude na le...

Najdete na iDNES.cz