Jak studovat na střední škole v zahraničí

  • 1
Mnoho zaměstnavatelů požaduje dnes od svých pracovníků samostatnost, přizpůsobivost, kreativitu a schopnost domluvit se bez problémů alespoň jedním cizím jazykem. Jednou z možností, jak se důkladně na podobné nároky připravit, je absolvovat roční pobyt na střední škole v zahraničí. Poměrně velká investice se podle zúčastněných vyplatí.

Studenti středních, středních odborných i učňovských škol ve věku 15 až 18 let mohou navštěvovat střední školu v USA (ty jsou nejžádanější), Kanadě, Japonsku, Anglii, Austrálii, Argentině, na Novém Zélandu, ve Venezuele, v Paraguayi, v Jihoafrické republice, v Norsku, Francii, Belgii, Itálii, Německu, Rakousku nebo v dalších zemích, jež studentské agentury nabízejí.
Studovat lze buď celý školní rok, přibližně od září do června, nebo jedno pololetí. Zejména Austrálie, Nový Zéland a Jihoafrická republika nabízejí školní rok, který začíná nejen v září, ale i v prosinci nebo v lednu.

Kdo dřív přijde...

Zpravidla je možné se přihlásit během února až dubna (ojediněle je uzávěrka až v květnu). Kdo podá přihlášku dříve, má větší šanci vybrat si město, kam chce odjet. Hlavně ve Spojených státech jsou školy v některých částech často přeplněné ( např. Florida, Los Angeles). Po podání přihlášky v České republice a zaplacení manipulačního poplatku (500 až 2000 korun) budete kontaktováni firmou a pozváni k pohovorům a informačním schůzkám.

Podmínka: domluvit se

Hlavní podmínkou ročního pobytu na zahraniční střední škole je věková hranice do 18 let. Na některých místech (např. v Kanadě) můžete začít studovat i půl roku po dosažení tohoto věku.
„Důležitá je i samostatnost, otevřenost, komunikativnost, touha po poznání jiných kultur, schopnost řešit problémy pokud možno s chladnou hlavou, “ domnívá se Klára Kutišová z agentury AFS Mezikulturní programy.
Student by měl mít navíc slušný prospěch, dobrý zdravotní stav a alespoň komunikativní znalost jazyka vybrané země. Je nutné, aby se uměl domluvit ve škole i v rodině, kde bude ubytován.
„Asi po dvou měsících jsem konečně začala rozumět téměř všemu, zvykla jsem si a přestalo se mi stýskat,“ vzpomíná Karolina Čejková z Brna na své začátky v USA. „Nakonec bych nejraději zůstala ještě další rok.“
Většina agentur nabízí takzvaného místního koordinátora, který pomáhá s řešením problémů. K dispozici by účastníci programů měli mít i telefonní help-linky s nepřetržitým provozem.

Hostitelská rodina

Účastníci pobytů jsou ubytováni převážně v hostitelských rodinách příslušné země. Rodina přijímá svého studenta dobrovolně, z vlastního zájmu, bezplatně a poskytuje mu ubytování a stravu. „Dlouhodobější pobyt v naprosto cizím prostředí umožní mladému člověku poznat odlišnou kulturu, hodnoty a styl života a možná přispěje i k jeho budoucí větší tolerantnosti,“ domnívá se Klára Kutišová.

Každý problém, který během programu může nastat, řeší agentury prostřednictvím svých spolupracovníků nebo poboček přímo v zemi pobytu studenta. Stačí zavolat rodičům (ti se většinou ihned spojí s agenturou v ČR), obrátit se na místního koordinátora nebo přímo na agenturu. Firmy se snaží zajistit, aby se studenti včas dozvěděli podrobnosti o místě, kam pojedou, a o rodině, ve které budou rok žít. Před odjezdem byste měli hostitelskou rodinu kontaktovat a seznámit se alespoň na dálku.

Kolik to stojí?

Cena pobytů se pohybuje od 97 tisíc korun za školní rok v Jihoafrické republice až do 980 tisíc za školní rok na soukromé škole ve Velké Británii.
„Cena nejoblíbenějšho pobytu Rok na střední škole v USA je necelých 110 tisíc korun, “ uvádí Jana Vojtková ze Student agency v Brně.
Ktomu však musíte připočítat poplatky za letenky a další dopravu. Ty vám agentury zařídí, stejně jako víza. Je třeba si pečlivě zjistit cenu programu, a hlavně všechno, co je do ní zahrnuto! Důležité položky jsou doprava, pojištění a vízové poplatky.
Jakmile nejsou osobní výdaje a kapesné započítány do ceny programu, doporučují agentury 150 až 200 USD (nebo ekvivalent v příslušné měně) měsíčně.

Kam se obrátit

* ASSE, tel. 224 251 721 nebo 224 251 741, www.asse.cz
* Student agency (bezplatná telefonní linka 800 100 300) tel. 542 424 242, www.studentagency.cz
* AFS Mezikulturní programy, tel. 222 317 138, www.afs.org
* www.sts.cz tel. 224 934 279
* www.albion-education.cz tel. 545 211 290-1
* seznam agentur nabízejících studium v zahraničí najdete i v Informačních střediscích pro mládež www.icmcr.cz