Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak studovat v zahraničí

aktualizováno 
Bezplatné informace o podmínkách studia na univerzitách téměř po celém světě, stipendijních programech, stážích, grantech, prázdninových pracovních pobytech a spoustu dalších zajímavých údajů mohou získat studenti, ale nejen oni, v Akademickém informačním centru (AIC) v Brně. V současné době je AIC jediným mimouniverzitním centrem v naší republice, které poskytuje služby takového rozsahu.
Kromě toho, že již devět let úzce spolupracuje s mnoha dalšími podobnými organizacemi, se AIC stalo v roce 1999 trvalým partnerem Fulbrightovy komise specializované na výměnné studijní a výzkumné programy s USA. Minulý týden navíc zahájilo novou společnou službu s českou pobočkou mezinárodní informační sítě Eurodesk. Díky této spolupráci je nyní možné v centru najít také podrobnosti o programech Evropské unie. Mimo to AIC dává veřejnosti vědět o programech nadací a grantových organizací a o problematice neziskového sektoru.

Vysokoškolské a postgraduální studium

"S každým, kdo navštíví naše centrum osobně, vedeme individuální pohovor, ve kterém mu vysvětlíme, jak postupovat při přípravě na zahraniční studijní pobyt a jaké má možnosti pro získání finanční podpory," uvádí Ladislava Doubravová, ředitelka Akademického informačního centra. "Zároveň také informujeme o stážích, konferencích a seminářích." K hlavním zdrojům centra patří materiály o vysokoškolském vzdělávání ze zahraničí, katalogy zahraničních univerzit i databáze stipendií. Mají zde přihlášky i přípravné materiály k přijímacím a jazykovým testům, například k TOEFL, GRE, SAT, GMAT.

Přednášky, semináře

V rámci své publikační a přednáškové činnosti letos AIC připravilo sérii přednášek pro vysoké školy v České republice o studiu v zemích evropské unie. Kromě toho nabízí tematické semináře menšího rozsahu, na kterých se posluchači dozvědí o podrobnostech týkajících se například mezinárodních jazykových testů nebo přijímacích esejí.

Granty, nadace a stáže

AIC zpracovává každý měsíc pro Informační centrum nadací přehled o aktuálních stipendiích, stážích a zahraničních pobytech. Ty mohou být zajímavé nejen pro studenty a akademiky, ale i pro absolventy a odborníky z praxe, pracovníky nadací, neziskových organizací nebo vzdělávacích institucí. Ti, kdo mají zájem o podporu pro své projekty v nejrůznějších oblastech, nebo pracovníci neziskových společností, mohou v centru zjistit, co nabízejí české i zahraniční nadace, nebo jaké jsou dostupné granty.

Internetová stránka

Jedinečný zdroj informací o zahraničním vysokoškolském studiu představuje internetová stránka centra, kterou už může využívat široká veřejnost. AIC také spolupracuje s vysokými školami a univerzitami v České republice. Rozesílá jim elektronickou cestou řadu novinek důležitých pro studenty i pedagogy.

Prázdninové brigády

V centru je možné si prostudovat publikace o krátkodobých pracovních pobytech v zahraničí s příslušnými adresami a podmínkami zaměstnavatelů. Jsou zde k dispozici i katalogy agentur, které brigády zajišťují. "Brigády však nezařizujeme a záležitosti spojené se zaměstnáním v zahraničí si každý musí vyřídit sám nebo pomocí zvolené agentury," upřesňuje ředitelka Doubravová.

Studium u nás

"Jsou u nás také vítáni cizinci, kteří chtějí studovat v České republice. Poradíme jim s výběrem školy a poskytneme všechny dostupné informace o podmínkách přijetí na našich školách," říká Ladislava Doubravová. AIC navíc v letošním roce připravilo pro zahraniční studenty dvě zajímavosti. "Nový program Get-In-Touch umožňuje zahraničním a českým zájemcům v celé republice navazovat vzájemné kontakty," doplňuje Ladislava Doubravová. " Zahraničním studentům žijícím v Brně pomůže praktický průvodce Guide for Foreign Students and Scholars in Brno."

AKADEMICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

Komenského nám. 2, 662 43 Brno
tel.: informační servis 05/42126446-8
fax.: 05/42126465
e-mail: aic@ics.muni.cz
www.aic.cz
otevírací doba: po-čt 9 - 12 a 13 - 16 v případě zájmu o podrobnější informaci, radu nebo o vyzkoušení testu pracovníci AIC doporučují objednat se předem telefonicky nebo mailem


Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.