Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak ušetřit na bankovních poplatcích

aktualizováno 
Většina domácností má bankovní účet – už proto, že pro zaměstnavatele je pohodlnější i bezpečnější posílat výplatu bezhotovostně než rozdávat pytlíky plné peněz. A většina domácností si účet kdysi zařídila a od té doby neudělala žádnou změnu.

Využívají stejné služby jako kdysi a platí stejné poplatky jako kdysi. Přitom banky zlepšují úroveň svých služeb, jsou ke klientům vstřícnější než před pár lety. Chcete ušetřit? Vezměte několik výpisů účtu zpětně a podívejte se, jaké služby využíváte, ušetříte, když si u banky koupíte vhodný balíček nebo když změníte své spotřebitelské zvyklosti...

Potřebujete dvě konta? Pokud máte v rodině dva běžné účty, zamyslete se, zda poplatky, které za ně platíte, nejsou o dost vyšší, než kdybyste rodinné finance sjednotili na jeden. I kdyby mělo jít jen o sto korun měsíčně, po čase je úspora znatelná.

Plaťte kartou! Výhodou je, že platba kartou je bezplatná, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Platební karta může přinést rodině úsporu, je však možné, že bude zdrojem i nebývale vysokých výdajů. Záleží na tom, jaký přehled o svých penězích a jakou disciplínu dokáže její vlastník mít.

Nechte si zaplatit vedení karty. Vedení karty bývá v rámci některých balíčků zdarma, jindy za ně klienti zaplatí roční poplatek. I ten jim však banka může odpustit – když kartu použijí k nákupům v určité roční hodnotě. Česká spořitelna například v rámci Bonus programu (body za platby kartou) umožňuje zaplatit poplatek prostřednictvím získaných bodů.

Užíváte kontokorent? Banky zcela běžně nabízejí klientům s pravidelnými příjmy službu povoleného přečerpání účtu, takzvaný kontokorent. Pokud za jeho vedení neúčtuje poplatek, je vše bez problémů. Například Česká spořitelna za vedení kontokorentního účtu strhává poplatek 10 korun měsíčně i těm, kdo službu v daném měsíci nevyužili. Lidé, kteří mají službu sjednanou, a přitom ji dlouhodobě nevyužívají, tak přicházejí o peníze.

Finanční rezervu mějte raději na kreditce. Kdo si není jist dostatkem vlastních peněz a měl by rád lehce přístupnou finanční zálohu, může si pořídit kreditní kartu. V rámci některých balíčků služeb bývá poskytována zdarma nebo stačí jejím prostřednictvím utratit předem sjednanou finanční částku. Úrok je sice vyšší než u kontokorentu, kdo však splatí půjčku během bezúročného období, neplatí nic navíc. Bezúročné období bývá 45 dní a více.

Nechoďte do banky. Osobní návštěva v bance je nejdražší varianta správy peněz. Pohodlnější a levnější je internetové nebo telefonické bankovnictví. Zatímco například u HVB Bank zaplatíte za založení nebo změnu trvalého příkazu u přepážky 50 korun, přímé bankovnictví vyjde zdarma.

Máte doma studenta? Účty pro mladé vyjdou levněji, spojíte-li šetření spolu s finanční výchovou potomka. Než vybírat na tramvajenku a kapesné pro dítě, posílat příkaz na platbu obědů a telefonu, je lépe převést víc peněz na studentský účet a nechat potomka, aby se se svými závazky vyrovnal sám. Vyjde to levněji – například příkaz podaný přes internet stojí u ČSOB 3 koruny, výběr z bankomatu banky je za 5 korun, pro studenty jsou obě operace zdarma.

Máte dost peněz? Nenechávejte je zbytečně ležet na běžném účtu, zvolte uložení, které vynese vyšší výnos. Finanční poradci radí: na dostupném kontě si nechte dvoj- až trojnásobek měsíčních výdajů, zbytek uložte do fondů či na termínovaný vklad.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

ANALÝZA: Bydlení je v Česku drahé. Proč tomu tak je, glosují experti

Ilustrační snímek

Pryč je socialistická doba, kdy získat nájemní či vlastní bydlení byla svízel. Státní a podnikové byty nebyly pro...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...Najdete na iDNES.cz