Jak ušetřit na bankovních poplatcích

aktualizováno 
Většina domácností má bankovní účet – už proto, že pro zaměstnavatele je pohodlnější i bezpečnější posílat výplatu bezhotovostně než rozdávat pytlíky plné peněz. A většina domácností si účet kdysi zařídila a od té doby neudělala žádnou změnu.

Využívají stejné služby jako kdysi a platí stejné poplatky jako kdysi. Přitom banky zlepšují úroveň svých služeb, jsou ke klientům vstřícnější než před pár lety. Chcete ušetřit? Vezměte několik výpisů účtu zpětně a podívejte se, jaké služby využíváte, ušetříte, když si u banky koupíte vhodný balíček nebo když změníte své spotřebitelské zvyklosti...

Potřebujete dvě konta? Pokud máte v rodině dva běžné účty, zamyslete se, zda poplatky, které za ně platíte, nejsou o dost vyšší, než kdybyste rodinné finance sjednotili na jeden. I kdyby mělo jít jen o sto korun měsíčně, po čase je úspora znatelná.

Plaťte kartou! Výhodou je, že platba kartou je bezplatná, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Platební karta může přinést rodině úsporu, je však možné, že bude zdrojem i nebývale vysokých výdajů. Záleží na tom, jaký přehled o svých penězích a jakou disciplínu dokáže její vlastník mít.

Nechte si zaplatit vedení karty. Vedení karty bývá v rámci některých balíčků zdarma, jindy za ně klienti zaplatí roční poplatek. I ten jim však banka může odpustit – když kartu použijí k nákupům v určité roční hodnotě. Česká spořitelna například v rámci Bonus programu (body za platby kartou) umožňuje zaplatit poplatek prostřednictvím získaných bodů.

Užíváte kontokorent? Banky zcela běžně nabízejí klientům s pravidelnými příjmy službu povoleného přečerpání účtu, takzvaný kontokorent. Pokud za jeho vedení neúčtuje poplatek, je vše bez problémů. Například Česká spořitelna za vedení kontokorentního účtu strhává poplatek 10 korun měsíčně i těm, kdo službu v daném měsíci nevyužili. Lidé, kteří mají službu sjednanou, a přitom ji dlouhodobě nevyužívají, tak přicházejí o peníze.

Finanční rezervu mějte raději na kreditce. Kdo si není jist dostatkem vlastních peněz a měl by rád lehce přístupnou finanční zálohu, může si pořídit kreditní kartu. V rámci některých balíčků služeb bývá poskytována zdarma nebo stačí jejím prostřednictvím utratit předem sjednanou finanční částku. Úrok je sice vyšší než u kontokorentu, kdo však splatí půjčku během bezúročného období, neplatí nic navíc. Bezúročné období bývá 45 dní a více.

Nechoďte do banky. Osobní návštěva v bance je nejdražší varianta správy peněz. Pohodlnější a levnější je internetové nebo telefonické bankovnictví. Zatímco například u HVB Bank zaplatíte za založení nebo změnu trvalého příkazu u přepážky 50 korun, přímé bankovnictví vyjde zdarma.

Máte doma studenta? Účty pro mladé vyjdou levněji, spojíte-li šetření spolu s finanční výchovou potomka. Než vybírat na tramvajenku a kapesné pro dítě, posílat příkaz na platbu obědů a telefonu, je lépe převést víc peněz na studentský účet a nechat potomka, aby se se svými závazky vyrovnal sám. Vyjde to levněji – například příkaz podaný přes internet stojí u ČSOB 3 koruny, výběr z bankomatu banky je za 5 korun, pro studenty jsou obě operace zdarma.

Máte dost peněz? Nenechávejte je zbytečně ležet na běžném účtu, zvolte uložení, které vynese vyšší výnos. Finanční poradci radí: na dostupném kontě si nechte dvoj- až trojnásobek měsíčních výdajů, zbytek uložte do fondů či na termínovaný vklad.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Česká koruna v pesimistickém stínu

Česká koruna v pesimistickém stínu

Kurzy.cz Česká národní banka věří, že za rok bude kurz koruny 24,40 EUR/CZK. Podle banky začne měna posilovat, protože globální ...

Najdete na iDNES.cz