Jak ušetřit na bankovních poplatcích

Většina domácností má bankovní účet – už proto, že pro zaměstnavatele je pohodlnější i bezpečnější posílat výplatu bezhotovostně než rozdávat pytlíky plné peněz. A většina domácností si účet kdysi zařídila a od té doby neudělala žádnou změnu.

Využívají stejné služby jako kdysi a platí stejné poplatky jako kdysi. Přitom banky zlepšují úroveň svých služeb, jsou ke klientům vstřícnější než před pár lety. Chcete ušetřit? Vezměte několik výpisů účtu zpětně a podívejte se, jaké služby využíváte, ušetříte, když si u banky koupíte vhodný balíček nebo když změníte své spotřebitelské zvyklosti...

Potřebujete dvě konta? Pokud máte v rodině dva běžné účty, zamyslete se, zda poplatky, které za ně platíte, nejsou o dost vyšší, než kdybyste rodinné finance sjednotili na jeden. I kdyby mělo jít jen o sto korun měsíčně, po čase je úspora znatelná.

Plaťte kartou! Výhodou je, že platba kartou je bezplatná, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Platební karta může přinést rodině úsporu, je však možné, že bude zdrojem i nebývale vysokých výdajů. Záleží na tom, jaký přehled o svých penězích a jakou disciplínu dokáže její vlastník mít.

Nechte si zaplatit vedení karty. Vedení karty bývá v rámci některých balíčků zdarma, jindy za ně klienti zaplatí roční poplatek. I ten jim však banka může odpustit – když kartu použijí k nákupům v určité roční hodnotě. Česká spořitelna například v rámci Bonus programu (body za platby kartou) umožňuje zaplatit poplatek prostřednictvím získaných bodů.

Užíváte kontokorent? Banky zcela běžně nabízejí klientům s pravidelnými příjmy službu povoleného přečerpání účtu, takzvaný kontokorent. Pokud za jeho vedení neúčtuje poplatek, je vše bez problémů. Například Česká spořitelna za vedení kontokorentního účtu strhává poplatek 10 korun měsíčně i těm, kdo službu v daném měsíci nevyužili. Lidé, kteří mají službu sjednanou, a přitom ji dlouhodobě nevyužívají, tak přicházejí o peníze.

Finanční rezervu mějte raději na kreditce. Kdo si není jist dostatkem vlastních peněz a měl by rád lehce přístupnou finanční zálohu, může si pořídit kreditní kartu. V rámci některých balíčků služeb bývá poskytována zdarma nebo stačí jejím prostřednictvím utratit předem sjednanou finanční částku. Úrok je sice vyšší než u kontokorentu, kdo však splatí půjčku během bezúročného období, neplatí nic navíc. Bezúročné období bývá 45 dní a více.

Nechoďte do banky. Osobní návštěva v bance je nejdražší varianta správy peněz. Pohodlnější a levnější je internetové nebo telefonické bankovnictví. Zatímco například u HVB Bank zaplatíte za založení nebo změnu trvalého příkazu u přepážky 50 korun, přímé bankovnictví vyjde zdarma.

Máte doma studenta? Účty pro mladé vyjdou levněji, spojíte-li šetření spolu s finanční výchovou potomka. Než vybírat na tramvajenku a kapesné pro dítě, posílat příkaz na platbu obědů a telefonu, je lépe převést víc peněz na studentský účet a nechat potomka, aby se se svými závazky vyrovnal sám. Vyjde to levněji – například příkaz podaný přes internet stojí u ČSOB 3 koruny, výběr z bankomatu banky je za 5 korun, pro studenty jsou obě operace zdarma.

Máte dost peněz? Nenechávejte je zbytečně ležet na běžném účtu, zvolte uložení, které vynese vyšší výnos. Finanční poradci radí: na dostupném kontě si nechte dvoj- až trojnásobek měsíčních výdajů, zbytek uložte do fondů či na termínovaný vklad.