Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak ušetřit na hypotéce desítky tisíc

aktualizováno 
V dnešní době je řešení bytové situace možné pro většinu z nás pouze přes hypoteční úvěry. S poskytnutím hypotéky však pro jednotlivce či rodinu vzniká velmi vysoký a hlavně dlouhodobý finanční závazek. Ve valné většině případů banka poskytující hypoteční úvěr požaduje vedle pojištění samotné nemovitosti i vaše životní pojištění jako podmínku pro sjednání úvěru.

Na tento fakt jsou dnes už dokonale připraveny životní pojišťovny, které nabízejí pro tyto případy speciální produkt, tzv. rizikové životní pojištění (term life insurance).

Jde o dočasné životní pojištění pro případ smrti. Pojistnou událostí je tedy smrt pojištěného z jakékoliv příčiny v době platnosti pojistné smlouvy, která se logicky rovná době splácení hypotečního úvěru. Základní pojištění pro případ smrti bývá někdy rozšířeno o tzv. zproštění od placení pojistného (zde je pojistnou událostí přiznání plného invalidního důchodu, případně dlouhodobá pracovní neschopnost).

Maximální doba platnosti však bývá omezena většinou na 20 až 25 let (výjimečně 30 let) a do dosažení věku 80 let pojištěné osoby. Po jejím uplynutí (případně vypovězení ze strany klienta) pojištění bez náhrady zaniká.

NENECHTE SI UJÍT
migréna
Fondům se nedařilo, čtvrt miliardy je pryč
Akcie u nás i za Atlantikem začaly týden v pozitivní náladě. Jaký byl další vývoj?
Mobilní telefon
Voláte z práce? Pozor na sankce!
Jste v práci a zvoní vám mobil? Pořádně si rozmyslete, jestli hovor přijmete. Proč?
Záda, bolest zad - (c) profimedia.cz/corbis
Nadešel konec bolavých zad?
Znáte to z reklamy: Jsou lidé, kteří mají problémy se zády, a llidé, kteří nosí kosmodisk. Je to pravda?
Pojistná částka: pevná, nebo klesající

Pro potřeby pojištění u hypotečního úvěru bývá nejčastěji sjednána pojistná částky jako klesající a zde rozlišujeme v podstatě tři způsoby klesání pojistné částky. Pro svoji jednoduchost kalkulace pojistného je nejvíce rozšířený systém lineárního (konstantního) způsobu klesání.

Druhým způsobem je přizpůsobování pojistné částky nesplacené části úvěru a pojištěný má tak jistotu, že v případě pojistné události bude pojistná částka v kterýkoliv okamžik stačit k uhrazení dlužné částky bance. V tomto případě však na sebe pojišťovny berou vyšší riziko, neboť většina úvěrů je splácena anuitně, a tak je pojistná částka v určitých letech vyšší než při lineárním klesání. Zbývající variantou je individuální klesání pojistné částky, které si klient může stanovit dle svých vlastních potřeb a aktuální výši nesplacené části úvěru pro každé období libovolnou výši pojistné částky.

Doba placení pojistného se může rovnat pojistné době, ale jejich poměr může být až poloviční.

Minimální pojistná částka, na kterou se dá pojištění uzavřít, se pohybuje řádově v desetitisících korun nebo je nepřímo stanovena minimální výší ročního pojistného, které bývá většinou stanoveno pojišťovnami v rozpětí 1 000 až 2 000 korun.

Jak se nenechat připravit o nemovitost.
Čtěte ZDE.

Maximální pojistná částka není zpravidla přímo omezena.

Cena pojištění je závislá především na pojistné částce, pohlaví pojištěného a délce trvání pojištění.

Pro názornost si porovnejme cenu pojištění u jednotlivých pojišťovacích ústavů. Jako modelový příklad nám bude sloužit 30-ti letý muž, který si hodlá sjednat hypoteční úvěr ve výši 1 500 000 korun na dobu 20 let.

Cenou jsou zde celkové výdaje za rizikové pojištění pro případ smrti s lineárně klesající pojistnou částkou, jejíž výše se kryje s aktuální výší nesplacené části úvěru. To vše za celou dobu splácení hypotečního úvěru.

Pojišťovna Cena pojištění
Allianz 98 376 Kč
ČP 100 178 Kč
Generali 74 880 Kč
Kooperativa 55 815 Kč
Pojišťovna ČS 86 700 Kč
Uniqa 54 480 Kč

Zdroj: Informační linky pojišťoven

Zaplacené pojistné nelze oproti jiným produktům soukromého životního pojištění odečíst od daňového základu pojištěného.

A co lze z tabulky pro naše potřeby vyvodit?

Jednak tabulka na první pohled ukazuje na značný rozdíl v ceně mezi jednotlivými pojišťovnami a navíc je zcela zřejmé, že rizikové životní pojištění zatíží celkové náklady spojené se splácením hypotečního úvěru opravdu významně.

Drží hypoteční banky klienta v zajetí? Banka může úročení hypotéky nepříjemně zvýšit. Čtěte ZDE.

Vzhledem k výše uvedeným faktům doporučujeme se neunáhlit s kývnutím na nabídku pojišťovny, úzce spolupracující s bankou, která vám poskytuje hypoteční úvěr (právě ta totiž zpravidla nebývá pro vás ta nejvýhodnější) a před sjednáním úvěrového životního pojištění provést analýzu nabídek jednotlivých pojišťoven. Tento krok se vám rozhodně vyplatí.

Vybírali jste si k hypotéce životní pojištění z několika pojišťoven, nebo jste sáhli po pojišťovně, kterou vám nabídla banka? Jste si jisti, že jste si vybrali pojištění, které není o desítky tisíc dražší než od konkurence? Těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Tři pohledy na stavební spoření: kdy se vyplácí a kdy už ne?

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří ke stálicím finančních produktů českých domácností. Přinášíme tři aktuální pohledy na stavení...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

Najdete na iDNES.cz