Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak uspět bez zkušeností na trhu práce?

aktualizováno 
Tuto otázku si s vámi klade několik tisíc absolventů - kteří teď, nebo po posledních prázdninách v životě - vstoupí na trh práce a začnou si hledat uplatnění. Každý na vlastní kůži pozná, že většina hledajících společností ve svých nabídkách nárokuje předchozí praxi.

Každodenně kladenou otázkou tak bude: „jak můžu mít zkušenosti, když jsem se doteď připravoval(a) na budoucí kariéru“, „tuto práci bych určitě zvládl(a), proč mi nikdo nedá šanci“. Otázky jsou oprávněné a spolu tvoří začarovaný kruh. Problémům s nalezením zaměstnání po dokončení lze samozřejmě předejít a zvýšit tak svoji šanci.

1. Komu se nelení, tomu se zelení.

Prvním pravidlem, které plno společností ocení a ukáže vám „zelenou“, je příprava na budoucí povolání již během studia. Práce ve firmě byť na part-time vás naučí práci v kolektivu, zvyknete si na plnění úkolů a pochytíte určité znalosti, které vám ve škole dát nemohou.

2. Kam se vydat po škole, poradí ti ve škole.

NENECHTE SI UJÍT
Peníze, bankovky, koruna
Kde končí "přebytečné" peníze?
Peníze mají vydělávat. Jenže jakou formu spoření či investování by si měl člověk vybrat?

kravata, businessman, obchodník
Jak uspět bez zkušeností na trhu práce?
Tuto otázku si s vámi klade několik tisíc lidí, když hledají na trhu práce uplatnění. Jaká je odpověď?


Digitální kamera
Digitální kamera je i pro amatéry
Zní Jak si vybrat správnou kameru? Podle čeho? Která by byla vhodná pro vás a kolik stojí?

Tento absolutní rým klasika J.C. by vás měl navést, abyste hledali odpověď o budoucí kariéře ještě před opuštěním školy. Společnosti, zajímající se o absolventy, se aktivně snaží čerstvé absolventy zaujmout formou plakátů, brožurek, dní otevřených dveří, pracovními veletrhy a nebo alespoň své nabídky umístí do poradenského centra ve škole. Zjistěte si tedy, co je nabízeno přímo u vás.

3. Šikovnému štěstí přeje.

Sledujte, kdo má o absolventy zájem. Řada společností (především nadnárodních) se aktivně zajímá o absolventy. Samozřejmě jako uchazeč-absolvent musíte projít jistým výběrovým řízením s vysokou konkurencí, ale pokud uspějete, čeká na vás zajímavá kariéra a je s vámi počítáno v postupu. Pro absolventy je často připraven vzdělávací a adaptační program, který může trvat od 1 měsíce do 1 roku a pokud se jedná o nadnárodní společnost, často se část koná v zahraniční centrále.

Nadměrná kritika bere chuť do práce! Více ZDE.

Jestliže je již na takovéto akce pozdě, vy se pohybujete po trhu práce, ale nedaří se vám najít odpovídající zaměstnání, pořád vám zbývá řada možností.

4. Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.

Dobré práce pro absolventy, či manažerů, kteří v dynamické době zaměřené na produktivitu práce dají šanci nováčkovi, kterého musí 2 měsíce zaučovat, je málo. Neodmítejte tedy místa, která jsou na nižší úrovni, než jste očekávali. Pokud budete opravdu šikovní a zdatní, porostete velmi rychle. Dokažte zaměstnavateli, že se mu vyplatíte a on vaši práci náležitě ocení. Přehodnoťte také své platové požadavky, protože jste zatím na trhu práce nic nedokázali, nemůžete očekávat zlaté rance. Zkrátka, nebuďte vybíraví a nemějte přehnané požadavky.

5. Pište, mailujte, volejte.

Zneužívají vás v práci? Jak se bránit se dozvíte ZDE.

Buďte hodně aktivní. Píle se vám vyplatí. Snažte se registrovat na personálních serverech, oslovte personální agentury, odpovídejte na inzeráty. Vystupujte mile a uvidíte, že se na vás štěstí usměje a někdo vám šanci prosadit se dá. Pamatujte si stále, na které místo a u které společnosti jste se hlásili. Pokud nedostanete odpověď do 14 dnů, připomeňte se. Rozhodě však nevolejte druhý den s dotazem, „obdrželi jste můj životopis“ nebo „kdy se mohu zastavit“. Rozhodně se vyvarujte i osobní návštěvě personalisty bez ohlášení. To vás diskriminuje ještě dříve, než vám někdo stihne nabídnout šanci.

Martin Kouřil, www.cvmarket.cz
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Jobs Contact
Seřizovač CNC (18.000 - 25.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz