Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stavebko si navyšte na 1,5 milionu, poradila zlatokopka studentce

Někteří finanční zprostředkovatelé se chovají doslova jako zlatokopové. Klientům radí tak, aby pro sebe vyrýžovali co nejvyšší provize. Když si napálený člověk svou chybu dodatečně uvědomí, tváří se překvapeně. "Ale vždyť jste souhlasil," tvrdí.
Zprostředkovatelka chtěla inkasovat provizi ve výši jednoho procenta z navýšené částky. Ilustrační snímek

Zprostředkovatelka chtěla inkasovat provizi ve výši jednoho procenta z navýšené částky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obdobnou zkušenost má studentka medicíny z Hradce Králové. "Končilo mi stavební spoření, měla jsem na něm 200 tisíc korun. Sjednali mi ho a platili rodiče. Chtěli mi takto spořit ještě do konce studia, pak už bych si přispívala sama. Šla jsem proto na pobočku stavební spořitelny, abych to nějak zařídila," přibližuje studentka.

Poradkyně na přepážce byla přesvědčivá

Na pobočce se jí ujala žena středního věku. "Vůbec mě nenapadlo, že není zaměstnancem stavební spořitelny. Chovala se přívětivě a přesvědčivě. Když si vyslechla, že mi rodiče chtějí ještě pár let spořit, doporučila mi pokračovat ve smlouvě a jen navýšit cílovou částku nejlépe na 1,5 milionu korun. Tvrdila, že je to dobrý způsob, jak si zajistit výhodnou půjčku, až si budu chtít jednou pořídit vlastní byt. Jak dlouho budu muset na půjčku čekat, mi v tu chvíli vůbec nedošlo. Když mi nakonec řekla, že na prodloužení smlouvy mám nejvyšší čas, smlouvu jsem podepsala."

Nepřehlédněte

Po pár hodinách si studentka uvědomila, že stavební spoření na cílovou částku 1,5 milionu korun je pořádný nesmysl. Bylo však pozdě. "Ale vždyť jste souhlasila. Smlouvu jsem již odeslala," odmítla ji poradkyně. Provize, kterou si tím zajistila, byla pořádně tučná. Přesně jedno procento z navýšené částky, tedy rovných 13 tisíc korun. "Banka, u které bylo stavební spoření sjednáno, mi naštěstí vyšla vstříc. Vše stornovali a bez jakékoliv pokuty vyhověli mé nové žádosti," uzavírá studentka.

Čtyři rady, jak se vyhnout neférovým poradcům

Rozpoznat profesionála od poradce z kategorie zlatokopů je někdy velmi těžké. Připravili jsme proto několik užitečných rad, které vám mohou pomoci.

Při jednání na přepážce se nebojte zeptat, zda máte před sebou zaměstnance či obchodního zástupce. Řada institucí stále víc využívá služeb externích spolupracovníků. Ti pracují na živnostenský list, živí je provize a mají tudíž velkou motivaci uzavřít obchod. Ve snaze vydělat pak někteří používají i neférové praktiky.

Pokud se rozhodnete využít služeb finančního poradce, je dobré vědět, že jde rovněž o živnostníka, který žije z provizí a pracuje pro některou z poradenských firem. Služby poskytuje provázaně, což znamená, že má ve své nabídce produkty několika institucí. Vybrat a doporučit by vám měl vždy ty, které budou nejvíce odpovídat vašim potřebám. Pokud však již na první schůzce zjistíte, že poradce nabídne něco, co má předem připravené, je lepší jednání ukončit.

Jestliže se finanční poradce či obchodní zástupce chová tak, aby ve vás vyvolal dojem, že je nepostradatelný, mějte se na pozoru. Když pocítíte, že nemáte dostatek informací ani čas ověřit si, zda je nabízený produkt výhodný, rozhodně nic nepodepisujte. Sdělte, že se potřebujete poradit s blízkými, vše ještě uvážíte, nebo chcete produkt porovnat s konkurenčním.

Varováním je i to, jestliže poradce přijde na dohodnuté jednání o něco dříve a domáhá se setkání, nebo se opozdí. Časově vypjatou situaci zpravidla vytváří záměrně, aby s vámi mohl manipulovat a v časové tísni lépe vnutit produkt, který pro vás nemusí být nejvhodnější.

Řada poradců umí velmi dobře a srozumitelně zdůvodnit, proč je daný produkt výhodný. Všímejte si ovšem i toho, zda upozorní na případné poplatky, rizika a nevýhody. Pokud o nich nezačne vůbec mluvit, zeptejte se sami a buďte přitom ve střehu. Poznamenejte si, co vám poradce říká, abyste si mohli poskytnuté informace ověřit a požádejte o další schůzku.

Může se hodit

Zda vám dotyčný neříká pravdu a záměrně něco zatajuje, se dá vyčíst z jeho gest, výrazu v obličeji a falešných emocí. Varovným signálem, že vám někdo lže, je například umělý úsměv. Lháři ho používají jako univerzální masku, která má skrýt jejich pravé emoce. Rozpoznat předstíraný výraz není podle psychologů až tak těžké, stačí správně cvičit pozorovací schopnosti.

Finančním poradenstvím se živí v Česku desítky tisíc lidí. Pokud za vámi přijde někdo z vašich příbuzných či přátel a nabídne vám poradenské služby, řiďte se pravidlem: co je v domě, není pro mě.

Lidí, kteří toto pravidlo porušili, je více než dost. I kdyby vaši blízcí pracovali pro tu nejlepší poradenskou firmu, raději jejich služby odmítněte. Obchody uzavřené s přáteli a příbuznými nemusí vždy dopadnout dobře a mohou pak narušit dobré rodinné vztahy.

Máte uzavřené stavební spoření?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 26. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4418
Ne
Ne 2259
Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...