Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vybrat nejlepší připojení na internet

aktualizováno 
Zatímco Český telekomunikační úřad tlačí Český Telecom ke stále nižším propojovacím poplatkům s ostatními operátory, což snižuje cenu za telefonování, nad datovými službami bohužel kontrolu nemá. Proto cena za telefonování mírně klesá, cena za internet zůstává minimálně stejná.

Zatímco loňský rok patřil prudkému rozvoji služeb ADLS a hlavně kabelovému internetu, letošní rok bude zasvěcen mobilnímu internetu. Dále bude pokračovat pokles používání služeb Českého Telecomu - podle posledních čísel se růst připojení přes telefon zastavil.

Přesto i letos bude platit, že nejrozšířenější a nejdostupnější možností připojení k internetu bude domácí pevná telefonní linka. K připojení totiž kromě počítače stačí pouze modem, který má většina počítačů obsažený v sobě.
 
Mezi tarify se vyplatí vybírat

Jak se nabídka služeb postupně rozšiřuje, měl by každý uživatel dobře zvážit, která služba bude pro něj tou nejlepší i cenově nejpříznivější. Pro krátké časy připojení mimo špičku vychází nejvýhodněji tarif Home Mini. Cena za minutu připojení patří sice k nevyšší, ale při použití pouze na kontrolu e-mailové pošty je naopak tou nejlevnější variantou. Klient zaplatí měsíční paušál pouze 221 korun plus prosurfované minuty.

Při méně náročném používání internetu - měsíční účet do 1000 korun - je nejzajímavější tarif Home Internet, nově pojmenovaný Internet 780. Má sice vyšší měsíční paušál - 464 korun - ale v ceně je 13 hodin surfování zdarma (tedy 780 minut).

Bezdotykové platby: revoluce platebních karet. Více ZDE.

Český Telecom nově zavedl tarify Telefon a Internet 90+300 a 180+660. Oba se vyplatí, pokud telefonní linku používáte také pro hlasová volání, protože mají nižší minutové sazby (ve špičce až o korunu), pro internet příliš vhodné nejsou, protože mají pouze 5 hodin, respektive 10 hodin na surfování zdarma a mírně vyšší ceny za datová volání. K základním programům lze dojednat i doplatkové tarify začínající na „i-“. Jejich zřízení však záleží na potřebách každého zákazníka.

Má změna cenového programu smysl? Změnou tarifu se dá ušetřit až 300 korun podle využití linky. Jenže pak stačí odjet na měsíční dovolenou a celoroční úspora může být pryč. Zvláště to platí u nadstavbových programů, které k ceně paušálu přidávají nezanedbatelné peníze.
 
Telefonní linka ISDN

Dražší možností vytáčeného spojení je telefonní linka ISDN. Používá-li zákazník klasický modem, nelze najednou surfovat po internetu a zároveň telefonovat. To je s ISDN linkou možné. Za využití ISDN linky se však platí poměrně vysoký paušál, takže výhodnější volbou se jeví buď přístup přes kabelou televizi, nebo ADSL.
 
Připojení ADSL

Připojení ADSL je rychlejší než klasický modem. K počítači nainstalují technici telefonní firmy speciální ADSL modem. Po prvním připojení může uživatel zůstat na internetu bez omezení. Neplatí totiž za dobu strávenou surfováním, ale pouze paušální částku za využití služby.

Po počátečním období, kdy mohli uživatelé stahovat neomezené množství dat, přistoupil Český Telecom k limitům jednotlivých tarifů, takže například u základního tarifu můžete stáhnout pouze 3 GB dat, vše navíc je dále zpoplatněno.

Využijte naši anonymní kalkulačku a spočítejte si výši životní pojistky.

Nejnižší ADSL tarif pořídíte za 1000 Kč, k čemuž je potřeba započítat jednorázové poplatky za instalaci a aktivaci a měsíční paušál za telefon - například Home Mini - a pronájem modemu. Celkově se měsíční částka vyšplhá na 1500 Kč.
Kromě Českého Telecomu nabízí tuto službu i dalších zhruba 20 společností, některé dokonce bez datových limitů.
 
Kabelová televize

V současnosti u nás působí tři společnosti a jejich nabídky jsou podobné. Základní nabídka se po lednovém zvýšení DPH pohybuje kolem 1200 korun měsíčně, rozšířená vychází asi na 1700 korun.

Internet přes kabelovou televizi se vyplatí každému, kdo používá internet intenzivněji. Vzhledem k paušálu mohou uživatelé využívat internet bez omezení - neplatí ani za čas, ani za to, kolik si za den prohlédnou internetových stránek. Internet přes kabel nemá omezení dat, pouze při vyšším měsíčním odběru mohou někteří poskytovatelé přistoupit k dočasnému snížení rychlosti přenosu, aby nároční uživatelé nebrzdili ostatní.
 
Bezdrátové spojení

Lidé ve větších městech mohou využít i bezdrátové spojení. Hlavní podmínkou je, aby byl ze střechy domu viditelný jiný přípojný bod. V případě objednání služby je na střechu instalováno zařízení připomínající satelit a k počítači ještě speciální modem.
V současné době se cena snížila tak, že nejlevnější varianty jsou zajímavé i pro domácnosti. Měsíční sazba bývá kolem 1000 Kč. Velmi zajímavá začíná být nabídka Českých Radiokomunikací, které rozšiřují pokrytí služby Bluetone, která tak v okolí velkých měst začíná být slušnou konkurencí kabelových televizí a ADSL.

Jaké připojení se pro ně hodí
Občasný uživatel (e-maily)

T-Mobile GPRS Business

50 MB dat zdarma (do 30. 6. bez omezení)

853 Kč

Internet 780

780 volných minut (13 hodin)

464 Kč
Středně náročný uživatel

T-Mobile Data Unlimited

do 30. 6. lze využít tarif GPRS Business za 853 Kč

1 219 Kč
Eurotel DATA Nonstop 1 219 Kč
UPC chello classic 1 255 Kč
Karneval TURBO 1 290 Kč
IOL Broadband 512/128*    1 097 Kč**
Náročný uživatel
UPC chello plus 1 720 Kč
Karneval TURBO      1 290 Kč***
IOL Broadband 1024/256* 1 792 Kč

Poznámka: ceny včetně DPH 22 % *nabídky ostatních poskytovatelů jsou většinou nižší, uvádíme výchozí cenu Českého Telecomu ** datový limit 3 resp. 6 GB dat *nabídky ostatních poskytovatelů jsou většinou nižší, uvádíme výchozí cenu Českého Telecomu*** v rámci programové nabídky pouze 1 090 Kč

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz