Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vybrat nejlepší připojení na internet

aktualizováno 
Zatímco Český telekomunikační úřad tlačí Český Telecom ke stále nižším propojovacím poplatkům s ostatními operátory, což snižuje cenu za telefonování, nad datovými službami bohužel kontrolu nemá. Proto cena za telefonování mírně klesá, cena za internet zůstává minimálně stejná.

Zatímco loňský rok patřil prudkému rozvoji služeb ADLS a hlavně kabelovému internetu, letošní rok bude zasvěcen mobilnímu internetu. Dále bude pokračovat pokles používání služeb Českého Telecomu - podle posledních čísel se růst připojení přes telefon zastavil.

Přesto i letos bude platit, že nejrozšířenější a nejdostupnější možností připojení k internetu bude domácí pevná telefonní linka. K připojení totiž kromě počítače stačí pouze modem, který má většina počítačů obsažený v sobě.
 
Mezi tarify se vyplatí vybírat

Jak se nabídka služeb postupně rozšiřuje, měl by každý uživatel dobře zvážit, která služba bude pro něj tou nejlepší i cenově nejpříznivější. Pro krátké časy připojení mimo špičku vychází nejvýhodněji tarif Home Mini. Cena za minutu připojení patří sice k nevyšší, ale při použití pouze na kontrolu e-mailové pošty je naopak tou nejlevnější variantou. Klient zaplatí měsíční paušál pouze 221 korun plus prosurfované minuty.

Při méně náročném používání internetu - měsíční účet do 1000 korun - je nejzajímavější tarif Home Internet, nově pojmenovaný Internet 780. Má sice vyšší měsíční paušál - 464 korun - ale v ceně je 13 hodin surfování zdarma (tedy 780 minut).

Bezdotykové platby: revoluce platebních karet. Více ZDE.

Český Telecom nově zavedl tarify Telefon a Internet 90+300 a 180+660. Oba se vyplatí, pokud telefonní linku používáte také pro hlasová volání, protože mají nižší minutové sazby (ve špičce až o korunu), pro internet příliš vhodné nejsou, protože mají pouze 5 hodin, respektive 10 hodin na surfování zdarma a mírně vyšší ceny za datová volání. K základním programům lze dojednat i doplatkové tarify začínající na „i-“. Jejich zřízení však záleží na potřebách každého zákazníka.

Má změna cenového programu smysl? Změnou tarifu se dá ušetřit až 300 korun podle využití linky. Jenže pak stačí odjet na měsíční dovolenou a celoroční úspora může být pryč. Zvláště to platí u nadstavbových programů, které k ceně paušálu přidávají nezanedbatelné peníze.
 
Telefonní linka ISDN

Dražší možností vytáčeného spojení je telefonní linka ISDN. Používá-li zákazník klasický modem, nelze najednou surfovat po internetu a zároveň telefonovat. To je s ISDN linkou možné. Za využití ISDN linky se však platí poměrně vysoký paušál, takže výhodnější volbou se jeví buď přístup přes kabelou televizi, nebo ADSL.
 
Připojení ADSL

Připojení ADSL je rychlejší než klasický modem. K počítači nainstalují technici telefonní firmy speciální ADSL modem. Po prvním připojení může uživatel zůstat na internetu bez omezení. Neplatí totiž za dobu strávenou surfováním, ale pouze paušální částku za využití služby.

Po počátečním období, kdy mohli uživatelé stahovat neomezené množství dat, přistoupil Český Telecom k limitům jednotlivých tarifů, takže například u základního tarifu můžete stáhnout pouze 3 GB dat, vše navíc je dále zpoplatněno.

Využijte naši anonymní kalkulačku a spočítejte si výši životní pojistky.

Nejnižší ADSL tarif pořídíte za 1000 Kč, k čemuž je potřeba započítat jednorázové poplatky za instalaci a aktivaci a měsíční paušál za telefon - například Home Mini - a pronájem modemu. Celkově se měsíční částka vyšplhá na 1500 Kč.
Kromě Českého Telecomu nabízí tuto službu i dalších zhruba 20 společností, některé dokonce bez datových limitů.
 
Kabelová televize

V současnosti u nás působí tři společnosti a jejich nabídky jsou podobné. Základní nabídka se po lednovém zvýšení DPH pohybuje kolem 1200 korun měsíčně, rozšířená vychází asi na 1700 korun.

Internet přes kabelovou televizi se vyplatí každému, kdo používá internet intenzivněji. Vzhledem k paušálu mohou uživatelé využívat internet bez omezení - neplatí ani za čas, ani za to, kolik si za den prohlédnou internetových stránek. Internet přes kabel nemá omezení dat, pouze při vyšším měsíčním odběru mohou někteří poskytovatelé přistoupit k dočasnému snížení rychlosti přenosu, aby nároční uživatelé nebrzdili ostatní.
 
Bezdrátové spojení

Lidé ve větších městech mohou využít i bezdrátové spojení. Hlavní podmínkou je, aby byl ze střechy domu viditelný jiný přípojný bod. V případě objednání služby je na střechu instalováno zařízení připomínající satelit a k počítači ještě speciální modem.
V současné době se cena snížila tak, že nejlevnější varianty jsou zajímavé i pro domácnosti. Měsíční sazba bývá kolem 1000 Kč. Velmi zajímavá začíná být nabídka Českých Radiokomunikací, které rozšiřují pokrytí služby Bluetone, která tak v okolí velkých měst začíná být slušnou konkurencí kabelových televizí a ADSL.

Jaké připojení se pro ně hodí
Občasný uživatel (e-maily)

T-Mobile GPRS Business

50 MB dat zdarma (do 30. 6. bez omezení)

853 Kč

Internet 780

780 volných minut (13 hodin)

464 Kč
Středně náročný uživatel

T-Mobile Data Unlimited

do 30. 6. lze využít tarif GPRS Business za 853 Kč

1 219 Kč
Eurotel DATA Nonstop 1 219 Kč
UPC chello classic 1 255 Kč
Karneval TURBO 1 290 Kč
IOL Broadband 512/128*    1 097 Kč**
Náročný uživatel
UPC chello plus 1 720 Kč
Karneval TURBO      1 290 Kč***
IOL Broadband 1024/256* 1 792 Kč

Poznámka: ceny včetně DPH 22 % *nabídky ostatních poskytovatelů jsou většinou nižší, uvádíme výchozí cenu Českého Telecomu ** datový limit 3 resp. 6 GB dat *nabídky ostatních poskytovatelů jsou většinou nižší, uvádíme výchozí cenu Českého Telecomu*** v rámci programové nabídky pouze 1 090 Kč

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Turci v akci. Bude to stačit?

Turci v akci. Bude to stačit?

Kurzy.cz Turecko zachraňuje, co se dá. Tamní regulátor během včerejšího dne představil nejnovější opatření, která mají za úkol s...

Najdete na iDNES.cz