Jak vydělat desítky procent bez potrhaných nervů

Základním dilematem každého investora, ať už jde o začátečníka, nebo o zkušenějšího harcovníka, je zvolení správného poměru rizika a výnosu tak, aby byl výnos maximální, a zároveň počet bezesných nocí minimální. Jak na to?
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

K tomu, abyste při investování dosahovali zisku, nemusíte věnovat spoustu času výběru jednotlivých akciových titulů a snažit se vystihnout ten nejsprávnější čas na nákup a prodej, aby byla vaše snaha odměněna výnosem. I když má takový aktivní přístup mnoho příznivců, kteří argumentují nadstandardními výnosy, ne každý investor má na sledování trhů, vypilování investiční strategie a provádění analýz dostatek času, prostředků, případně talentu.

Existuje i jednodušší způsob, jak se podílet na výnosech diverzifikovaného portfolia několika desítek akciových titulů, a to i bez toho, abychom vynakládali prostředky na nákup jednotlivých akcií. Prostě investujte do akciového indexu. Zastánci tohoto přístupu argumentují zejména tím, že dlouhodobě překonávat trh (prezentovaný indexem) jednoduše nelze a vycházejí při tom z teorie o efektivním trhu.

Investorům se v současností nabízí několik možností, jak se jednoduchým způsobem podílet na výnosech celého indexu. U nás nejrozšířenějším způsobem investování jsou podílové fondy, konkrétně jde o pasivně řízené indexové fondy.

Indexové fondy kopírují index

Indexové fondy se snaží co nejvíce přiblížit akciovému indexu složením i poměrem jednotlivých akciových titulů (většinou mají strategii vyznačenu i v názvu fondu). Tato strategie má několik výhod, které indexové fondy zvýhodňují oproti fondům vyznávajícím aktivní strategii. Jednou z nejpodstatnějších výhod jsou nižší náklady. Aktivně řízené fondy si také kvůli zjednodušení porovnání s konkurencí určují srovnávací index (benchmark), podle něhož pak manažer fondu vybírá akcie do portfolia. Váha jednotlivých titulů v portfoliu fondu se však může oproti benchmarku hodně lišit.

U aktivně řízených fondů totiž dochází k mnohem častější výměně investičních instrumentů, než je tomu u nástrojů přímo kopírujících index. A to je spojeno s vyššími náklady na fungování fondu, což se pak projeví na poplatcích za nákup a zejména za správu fondu.

Další silnou stránkou indexových fondů je diverzifikace. Zatímco indexový fond se víceméně striktně drží indexu, u aktivně řízených fondů může dojít ke koncentraci jednotlivých akcií. Dochází tak k odchýlení fondu od indexu, což může vést k vyšší volatilitě (a vyššímu riziku ztrát) aktivních fondů.

Výhody a nevýhody indexových fondů
Výnos shodný s výnosem trhu, indexu nebo třídy aktiv
Nízké poplatky za správu a při nákupu
Maximálně diverzifikované portfolio
Nízká volatilita (ve srovnání s aktivně spravovanými fondy)
Konzistentní investiční strategie (neodchyluje se od původní struktury portfolia)
Odpadá manažerské riziko (riziko, že manažer udělá chybné rozhodnutí)
Výnos nebude nikdy vyšší než průměr (index)

Díky tomu, že fond dodržuje strategii danou indexem, mají investoři lepší přehled o tom, které akcie jsou v portfoliu fondu, což přispívá k lepší přehlednosti. Tím se také eliminuje manažerské riziko, které souvisí s chybnými rozhodnutími portfolio manažera.

Abychom však jenom nechválili, je třeba zmínit také nedostatky indexových fondů. Kromě toho, že od takového fondu nemůžeme očekávat překonání indexu, je zde prakticky nemožnost přesného kopírování indexu. Dochází tak k malým odchylkám ve výkonnosti indexu a fondu (tracking error). V případě výměny akcií v indexu, případně změny váhy jednotlivých titulů, roste riziko nedostupnosti dostatečného množství akcií na trhu. Může dojít také k tomu, že akcie budou nakupovány v době, kdy jsou na vrcholu a naopak prodávány v době korekce. U nás má indexové fondy v nabídce několik zahraničních investičních společností (KBC, HSBC, EMIF). 

Certifikáty - lepší než fondy?

Kromě indexových fondů jsou v nabídce i jiné, v poslední době velmi oblíbené produkty, přímo odvozené od vývoje akciových (i jiných) indexů, jako jsou certifikáty, nebo indexové akcie (také ETF). Mezi certifikáty jsou kvůli své jednoduchosti a transparentnosti nejrozšířenější právě indexové certifikáty. Jejich hodnota přesně kopíruje podkladové aktivum, kterým je v tomto případě index a oproti fondům tak mají výhodu eliminace tracking erroru (nedochází k odchylkám mezi indexem a fondem a certifikáty tak odrážejí přesnou hodnotu indexu v reálném čase) a jsou velmi transparentní.

Certifikáty jsou emitované bankami, nebo velkými investičními společnostmi a jsou dostupné na burze, nebo mimoburzovním trhu. Podobně jako fondy je můžeme prodat také rovnou emitentovi a jejich likvidita je tak velmi vysoká. Dalším pozitivem u certifikátů jsou, podobně, jako je tomu u indexových fondů, nízké náklady na jejich správu. Váha akcií v indexu je obměňována průběžně, podle situace v samotném indexu a tím pádem odpadá potřeba manažerských poplatků  V současnosti jsou dostupné certifikáty na všechny známé světové indexy, nevyjímaje rozvíjející se trhy, nebo Českou republiku.

Chcete dividendu? Investujte do ETF

Posledním produktem vhodným pro investory, kteří chtějí vydělávat na vývoji celých indexů (a to nejenom akciových), jsou indexové akcie, známé také pod zkratkou ETF (z anglického exchange traded funds, čili fondy obchodované na burze). Ty jsou populární zejména v USA, ale v poslední době si oblibu získávají také v Evropě a u nás. Indexové akcie vycházejí z podobného principu jako certifikáty, tedy věrně kopírují vývoj daného indexu. Podobně jako certifikáty se vyznačují vysokou mírou transparentnosti, dalším společným rysem je pak diverzifikace a nízké jsou také správcovské poplatky.

Na rozdíl od většiny certifikátů však ETF zohledňují a vyplácejí dividendu u jednotlivých akcií v indexu a je možné u nich využít pákového prodeje a spekulace na pokles kurzu (short sell). Podobně jako s certifikáty, je možné s ETF obchodovat na burze (největší výběr nabízí americká burza AMEX, ale jsou dostupné také na jiných světových burzách) a v nabídce jsou ETF na všechny známé indexy po celém světě (nabídka se díky velkému zájmu, podobně jako u certifikátů, neustále rozšiřuje).

Nevýhodou jak ETF, tak certifikátů (podobně jako je tomu u fondů) pro domácí investory je zatím neexistence těchto instrumentů v české koruně. Potenciální investor tak musí podstoupit měnové riziko. Další nepříjemnou vlastností těchto produktů mohou být poplatky, které zaplatíte obchodníkovi s cennými papíry za zprostředkování nákupu a prodeje. U nás tyto instrumenty nabízí několik známých brokerských společností, jako jsou brokerjet, Cyrrus, Fio, Patria apod.

Jsou podle vás produkty kopírující index výhodnější než aktivně spravované fondy? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...