Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vydělat na důchodovém pojištění s daňovou úlevou?

  19:16aktualizováno  19:16
Dnešní komentář se zaměřuje na srovnání možností využití daňových úlev spolu s maximálním zhodnocením prostředků prostřednictvím pojištění pro případ dožití. Srovnání produktů bylo provedeno pro pět největších životních pojišťoven.
V dnešním komentáři se zaměřuji na srovnání možností využití daňových úlev spolu s maximálním zhodnocením prostředků prostřednictvím pojištění pro případ dožití. Je třeba zdůraznit, že tato varianta je spojena s minimální, případně nulovou pojistnou ochranou. Obecně platí, že některé produkty důchodového pojištění mohou nabídnout doplňková připojištění (úraz, závažné choroby, penzi pro pozůstalé atd.). Od těchto plnění byly programy všech pojišťoven použité v komentáři záměrně oproštěny, aby nedošlo ke zkreslení. Riziková připojištění totiž nejsou odečitatelná z daní a také snižují celkový výnos. Namísto jednorázového plnění, jehož výše je v tomto komentáři kritériem pro posouzení dosaženého efektivního úroku, lze u důchodového pojištění obvykle využít výplatu doživotní penze.

Předmětem zájmu komentáře jsou produkty pěti největších životních pojišťoven, jejichž podíl na trhu životních pojistek představuje dohromady přes 86 procent:

Česká pojišťovna - Celoživotní důchodový program Záruka
ING Nationale-Nederlanden – Důchodové pojištění Investor
IPB Pojišťovna - DA-1
Kooperativa - Důchodové pojištění 3 RG
Allianz – Kapitál

Modelový klient v komentáři má věk 30 let, hrubý příjem 26 000 Kč měsíčně a roční pojistné činí 12 000 Kč.
Údaje pro test poskytli přepážkoví pracovníci pražských poboček pojišťoven.

Základní rozdělení

První kategorii tvoří důchodové pojištění investičního charakteru, ve kterém klient má možnost ovlivnit umístění vložených prostředků a díky tomu i výši potenciálního výnosu. Z pěti testovaných produktů splňuje tento požadavek pouze DP Investor od ING Nationale-Nederlanden s možností umístit až 100 % pojistného do fondu světových akcií. Tento způsob investování dává klientovi naději na připsaný výnos ve výši 10 % i více. Zejména pro mladé zájemce o daňový odpočet je taková vlastnost produktu velmi důležitá, i když je vidina vyššího zisku vykoupena kolísáním hodnoty a nezaručenou minimální částkou pro případ dožití.

U ostatních pojistek se výnosy realizují klasicky formou připsaných podílů na výnosech z rezerv. Vzhledem k převaze dluhopisů v portfoliích pojišťoven se do budoucna dá počítat zhruba s hodnotou 5 – 6 % p.a., což vzhledem k dlouhodobému vázání prostředků výrazně značně snižuje předpokládanou výnosnost.

Důležitým ukazatelem je také poměr mezi připsaným výnosem a skutečným efektivním úrokem, kterého klient dosáhne. V tomto ohledu vychází nadprůměrně Česká pojišťovna a Kooperativa, k průměru se řadí ING Nationale-Nederlanden a Allianz a podprůměrnou hodnotu vykazuje (v případě svého produktu DA-1) IPB Pojišťovna. Tento údaj hraje rozhodující roli v okamžiku, kdy pojišťovny vykáží navenek stejnou hodnotu připsaného výnosu.

Zisk z daní průběžně investujeme

Samozřejmě zde platí pravidlo volby. Někdo raději likvidní prostředky získané každoročně zpět na daních utratí. Třeba jako kompenzaci za odloženou spotřebu peněz placených v pojistném, jejichž výběr je vázán do 60. roku věku. Abychom objektivně vyhodnotili skutečný výnos důchodového pojištění s daňovou úlevou, je třeba počítat s pravidelným investováním daňového zisku. V příkladu pro tento účel posloužil akciový podílový fond s průměrným výnosem 10 % p.a. (reálný dlouhodobý průměr kvalitních fondů) a se započítaným vstupním poplatkem 5 %. Do fondu se každý rok po dobu 30 let trvání pojistky vložily 3 000 Kč získané ročně na daních. K předpokládaným zůstatkům u všech pojišťoven se tak připočítává částka zhruba 590 000 Kč, kterou zjednodušeně můžeme označit jako ZHODNOCENÝ ZISK Z DAŇOVÉ ÚLEVY.

Velký zisk, nebo jistota?

Rozhodování o výběru pojistky zde má zcela standardní pravidla známá z finančních trhů. Buď předpoklad vyššího zhodnocení s možností kolísání hodnoty investice, nebo větší jistota spojená s nižším výnosem. Včetně zhodnocené investované daňové úlevy se hodnota DP Investor se stoprocentním akciovým portfoliem za 30 let (při 10 % p.a.) může vyšplhat přes 2,3 mil.Kč, což by reprezentovalo efektivní úrok 10,14 % p.a. Při konzervativněji laděném portfoliu se ovšem Investor velmi přiblíží ostatním produktům.

Zbývající produkty mohou klientům nabídnout po přičtení zhodnoceného zisku z daňové úlevy stav po 30 letech zhruba v rozpětí 1,2 – 1,8 mil. Kč v závislosti na skutečně připsaných výnosech. Efektivní úrok takové investice se pohybuje v rozmezí 6,9 – 8,9 % p.a., výhodou je zaručená minimální částka pro případ dožití. Pevnou část výnosu tvoří ve všech případech pochopitelně každoroční zisk z daňové úlevy. Všechny hodnoty jsou počítány po odečtení 15 % zdanění výnosu, kterým je důchodové pojištění stejně tak jako životní pojištění a penzijní připojištění zatíženo.

Hodnocení produktů

**** - ING Nationale-Nederlanden (DP Investor)
*** - Česká pojišťovna (Celoživotní důchodový program Záruka)
- Kooperativa (Důchodové pojištění 3 RG)
** - Allianz (Kapitál)
* - IPB Pojišťovna (DA-1)


Sponzorem dnešního komentáře je:
ČSOB Spotřební úvěry

Potřebujete půjčit peníze? Poradíme vám, jak je získat. Možná ani netušíte, kolik máte možností. Přijďte do kterékoli z našich poboček a my vám na základě konzultace doporučíme nejvýhodnější cestu k penězům. http://www.pujctesi.cz


Autor článku nemá žádnou vazbu na finanční instituci uvedenou jako sponzora komentáře dne. Sponzoring komentáře dne je placenou službou serveru Fincentrum, která nemá žádný vliv na obsah komentáře.


Máte zkušenosti s důchodovým pojištěním? Jakou roli hraje podle vás při využití daňových úlev? Umějí jej pojišťovny nabízet?

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Češi jsou podpojištění. Co to znamená a jak to napravit?

Češi vydávají výrazně méně peněz za pojištění majetku, zdraví i života než lidé ve vyspělých evropských státech. Podle finančních poradců je jedním z důvodu...  celý článek

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Ilustrační snímek
Co je dobré vědět o pojištění dětí. Dvanáct konkrétních dotazů čtenářů

Děti chvilku neposedí, může se jim kdykoli něco stát, potřebují pojištění, říkají si mnozí rodiče. A tak ho uzavřou. Ale často vůbec nevědí, co od něho čekat a...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
PASIVNÍ LINKA, bankovní produkty

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 20 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.