Jak vydělat při odchodu z firmy maximum?

  • 7
Více než 650 tisícům zaměstnanců přispívá z části nebo úplně na jejich penzijní připojištění zaměstnavatel. Nový podnik příspěvky na penzijní připojištění ale neposkytuje a sami si je nechtějí platit. Jak v případě odchodu ze zaměstnání či do důchodu efektivně naložit s naspořenými prostředky?

Stále více firem dává přednost ocenění vlastních zaměstnanců ve formě příspěvků do finančních produktů před navyšováním jejich hrubé mzdy. Kvůli daňovému zvýhodnění přispívají zaměstnavatelé svým spolupracovníkům nejčastěji na penzijní připojištění a soukromé životní pojištění. Přestože se jedná o významný stabilizační nástroj, jak zabránit odchodu kvalifikovaných pracovních sil, nemalá část z nich se sjednaného konce smlouvy nedočká a změní zaměstnání nehledě na příspěvky do těchto „důchodových“ produktů.

Nový zaměstnavatel svým zaměstnancům na finanční produkty nepřispívá a převzít vysoké platby příspěvků/pojistného se klientovi nechce. Příspěvky ale může přestat platit i stávající zaměstnavatel v důsledku nepříznivých hospodářských výsledků společnosti. Jak v takovém případě co nejefektivněji naložit s prostředky darovanými od firmy, které jsou ale evidovány v účtech penzijních fondů a životních pojišťoven? V první části se zaměříme na  problematiku penzijního připojištění.

NENECHTE SI UJÍT
Peníze, bankovky, koruna
Chcete diverzifikovat? Všeho moc škodí
Výhody investování do fondů jsou zřejmé. Jaké jsou však nevýhody? Co vám hrozí?

krach
Zuříte? Počítejte do deseti
Co nás v práci spolehlivě rozzuří? Třeba nespolehlivost těch druhých. Jak se bránit vzteku? 


obchod, market, nákup
Mince, Halíř, Clever a spol.
Výrobky vysoké kvality za nízkou cenu, to tvrdí výrobci. Je tomu skutečně tak? Co čekat?

Penzijní připojištění i soukromé životní pojištění jsou dlouhodobé produkty, při jejichž předčasném zrušení je klient sankcionován jak státem (vyšším daňovým zatížením), tak i samotnou pojišťovnou. Zejména v prvních letech trvání smlouvy jsou storno poplatky z jejich strany enormní. Přestože penzijní připojištění není nic jiného než specializovaný druh životního pojištění, oba finanční produkty podléhají odlišnému daňovému režimu.

Co v takovém případě s penzijním připojištěním?

V následující tabulce naleznete přehled, jaké možnosti má majitel smlouvy o penzijním připojištění s příspěvkem zaměstnavatele, na kterou zaměstnavatel ani účastník nebudou platit příspěvky. Vedle výplaty plnění, převodu prostředků k jinému fondu či výpovědi je to zejména tzv. zmrazení smlouvy.

Způsob

Popis

Pro koho?

Zdanění

Kdy?

výplata plnění

 

výplata jedno-
rázového plnění nebo penze

 

Pro majitele PP, ze kterých jim za daných podmínek náleží nárok na plnění. Výplata penze je zvlášť výhodná pro majitele „starých“ PP, protože vypočtená dávka je mnohem vyšší než u nových plánů.

zhodnocení: 15 %;
příspěveku zaměst-
navatele:
15 % (pouze u jedno-
rázového plnění);

Fond přizná nárok na výplatu dávky k poslednímu dni kalendářního měsíce předcházejícího měsíci, ve kterém bude dávka vyplacena nebo poprvé vyplacena.
Tzv. Řízení o dávce trvá max. 3 měsíce, ode dne doručení žádosti.

tzv. zmrazení smlouvy

přerušení placení, smlouva je platná i nadále, nárok na podíl na výnosech hospodaření fondu je zachován

Pro majitele PP, komu zaměstnavatel platil příspěvky po dobu 36 kalendářních měsíců, nebo platil příspěvky po dobu 12 kalendářních měsíců v případě každého dalšího přerušení téhož PP u Fondu.

-

Téměř vždy Fond žádosti vyhoví, a to tak, že pokud Fond do 30 dnů ode dne doručení žádosti nesdělí, že s odkladem nebo přerušením placení příspěvků nesouhlasí, platí, že žádosti vyhověl.

převod prostředků k jinému fondu

fond převezme peněžní prostředky ze zaniklého PP účastníka u fondu, ve kterém účastníku nevznikl nárok na penzi a ze kterého mu nebylo vyplaceno odbytné.

Pro majitele PP, jehož prostředky jsou evidovány u fondu, s jehož hospodařením není účastník spokojen. V takovém případě je ale nutné u nového fondu začít platit příspěvky.

-

Obvyklá výpovědní lhůta je 3 měsíce, penzijní fond je povinen prostředky převést nejpozději do tří měsíců ode dne zániku PP. K žádosti o převod prostředků je třeba přiložit souhlas „nového“ penzijního fondu.

výpověď

výplata odbytného

Pro majitele PP, komu zaměstnavatel platil příspěvky alespoň 12 kalendářních měsíců, pokud mu není vyplácena penze a nedošlo k převodu prostředků do PP u jiného penzijního fondu

zhodnocení: 25 %
příspěvku zaměst-
navatele:
25 %.

výpovědní lhůta 2 měsíce

Zdroj: Fincentrum, Pozn. PP=penzijní připojištění, penzijní plán.

Výše uvedené změny je obvykle nutné učinit prostřednictvím změnových formulářů, které jsou k získání u obchodních zástupců jednotlivých fondů či na jejich webový prezentacích. Pro majitele smlouvy o penzijním připojištění s příspěvkem zaměstnavatele, na kterou jeho nový zaměstnavatel ani samotný účastník nebudou platit příspěvky a který má podle svého penzijního plánu nárok na dávky, je z hlediska výnosnosti nejefektivnější nechat si začít vyplácet doživotní penzi ze stávajícího plánu. Tu následně vloží do nově uzavřeného penzijního připojištění. Nic totiž nebrání souběhu dvou penzijních připojištění, kdy z jednoho účastník pobírá penzi a na druhý platí příspěvky. Tento účastník získá zároveň jak vysokou garantovanou penzi ze „starého“ penzijního plánu, tak i státní příspěvky a daňové úlevy na vložené prostředky na novou smlouvu. Účastník se tímto krokem vyhne zdanění příspěvku zaměstnavatele ve výši 15 procent.

Úrazové pojištění vás ani vaši rodinu dostatečně neochrání.
Více ZDE.

Pokud ale účastník hodlá využít všechny prostředky okamžitě a nemá nárok na jednorázové plnění, nezbývá mu nic jiného než smlouvu vypovědět. V takovém případě budou výnosy i příspěvky zaměstnavatele zdaněny 25% srážkovou daní. Zaměstnavatel ani zaměstnanec se ale nemusí v takovém případě obávat žádného zpětného dodanění za porušení podmínek pro poskytovaní daňových úlev. Zákon o daních z příjmu totiž tuto problematiku vůbec neřeší. Penzijní připojištění tak efektivně poslouží i ke krátkodobému vložení prostředků od zaměstnavatele, protože 25% daň je mnohem nižší než daňové zatížení hrubé mzdy zaměstnance. (pozn. Pojistné na SZP činí v celkovém úhrnu 47,5 procent, daň z příjmu je na straně zaměstnance v rozpětí od 15 do 32 procent.)

Převod prostředků k jinému fondu v okamžiku, kdy nechce účastník platit vlastní příspěvky, nelze doporučit. V takovém případě by musel účastník začít platit příspěvky na nové penzijní připojištění. Převod prostředků není totiž novým penzijním fondem chápáno jako předplacení příspěvků. V příštím díle se zastavíme nad problematikou soukromého životního pojištění a odchodu zaměstnance z firmy.

Jak jste využili penzijní připojištění s příspěvkem zaměstnavatele po odchodu z firmy? Děkujeme za vaše názory a připomínky.

Komerční prezentace:
KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz