Jak vyděláte na daňovém zvýhodnění na dítě

  • 28
Do skupiny nejvýznamnějších změn zákona o daních z příjmů patří nahrazení odčitatelné položky základu daně na dítě takzvanou slevou na dítě popřípadě daňovým bonusem. Které domácnosti na této změně vydělají nejvíce?

Pravděpodobně každý z nás zaznamenal s Novým rokem přicházející novelu zákona o daních z příjmů. Přestože bezpochyby větší dopad změn pocítí spíše právnické osoby, tak ani občané nezůstali změn zcela ušetřeni. Jistě si vzpomínáte na dnes již minulé praktiky týkající se nároku poplatníků si snížit daňový základ o paušální částku na vyživované dítě. Tato metodika daňového zvýhodnění občanů vyživujících ve společné domácnosti děti se ovšem s účinností od 1.1.2005 změnila a byla nahrazena takzvanou slevou na dani. U některých poplatníků může sleva na dani dokonce vyústit v daňový bonus.

Nyní se snižuje daň, dříve se upravoval základ daně

NENECHTE SI UJÍT
Fakty (c) profimedia.cz/corbis
Inflace vás okrádá: o kolik?
Chcete si pořídit byt a nemáte dostatečnou hotovost? Co je třeba splnit, abychom na vybraný byt v inflačním prostředí skutečně naspořili?

Klíčová dírka (c) profimedia.cz/corbis
Počítač v práci? I kvůli erotice
Kde lidé nejčastěji sledují INTERNETOVÉ STRÁNKY? V zaměstnání! A nejvíce kolem třetí a čtvrté hodiny odpoledne, když se už nedokáží soustředit.


Párek, párky, uzenina - (c)profimedia.cz/corbis
Vídeňské párky: Výborné i nechutné
Když se zakousnete do teplého párku, mělo by se ozvat charakteristické KŘUP. Pro vídeňské párky je přímo typické. Ale jen pro ty kvalitní.

Daňové zvýhodnění na dítě se za současné právní úpravy odečítá ve stanovené výši přímo od vypočtené daně. V případě zaměstnanců se toto zvýhodnění promítá přímo v zaměstnavatelem odváděných zálohách na daň. U poplatníků s nižšími příjmy může dokonce dojít k situaci, kdy vypočtená daň (popřípadě záloha na daň) nedosahuje daňového zvýhodnění a poplatník má nárok na vyplácení daňového bonusu. Zjednodušeně řečeno mu bude rozdíl mezi daní (resp. zálohou) a daňovým zvýhodněním na dítě státem dorovnán.

Dosažení na daňový bonus má jednu omezující podmínku – poplatník musí být ekonomicky aktivní. Za ekonomicky aktivního poplatníka je považován ten, který má ve zdaňovacím období zdanitelné příjmy přesahující alespoň šestinásobek minimální mzdy.  Pokud poplatník splňuje tuto podmínku ekonomické aktivity, pak má nárok na následující daňové zvýhodnění:

  • 6 000 Kč na každé vyživované dítě žijící s ním ve společné domácnosti
  • 12 000 Kč ročně, jedná-li se o dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P

Nyní se zkusme zaměřit na praktický dopad novely a její uplatňování v běžném životě.

Jak by se měl k novele postavit zaměstnanec?

Hledáte formuláře daňového přiznání či materiály pro správu sociálního zabezpečení?
To vše ZDE

Pokud má zaměstnanec u svého zaměstnavatele podepsáno Prohlášení k dani, pak mu daňové zvýhodnění bude aplikovat zaměstnavatel přímo při odvodech záloh. V každém měsíci bude zaměstnanci snižovat zálohu o 1/12 daňového zvýhodnění – tedy o 500 Kč měsíčně (poprvé se takto postupuje při výplatě za měsíc leden 2005). Zkusme se podívat na praktickou aplikaci této novinky do mzdové agendy zaměstnaného občana.

Příklad: Poplatník s podepsaným Prohlášením k dani a měsíční hrubou mzdou 20 000 Kč uplatňuje u zaměstnavatele daňové zvýhodnění na dvě děti.

Hrubá mzda

 20 000 Kč

Odvod pojistného (12,5%)

-  2 500 Kč

Základ pro výpočet zálohy na daň

 17 500 Kč

Základní nezdanitelná částka na poplatníka

-  3 170 Kč

Zdanitelná mzda

 14 330 Kč

Zaokrouhleno na stokoruny nahoru

 14 400 Kč

Vypočtená záloha na daň

   2 425 Kč

Měsíční daňové zvýhodnění na dvě děti (2x500)

-  1 000 Kč

Záloha po slevě

   1 425 Kč

K výplatě (20 000 – 2 500 –1 425)

 16 075 Kč

Pozn. v tomto případě je aplikován institut slevy na dani a dvě poplatníkem vyživované děti budou znamenat o tisícikorunu nižší odvod záloh poplatníkem. V dalším příkladu se zaměřím na situaci, kdy bude uplatněn daňový bonus.

Příklad: Poplatník s podepsaným Prohlášením k dani a měsíční hrubou mzdou 10 000 Kč uplatňuje u zaměstnavatele daňové zvýhodnění na tři děti.

Hrubá mzda

 10 000Kč

Odvod pojistného (12,5%) -  1 250 Kč
Základ pro výpočet zálohy na daň    8 750 Kč
Základní nezdanitelná částka na poplatníka -  3 170 Kč
Zdanitelná mzda    5 580 Kč
Zaokrouhleno na stokoruny nahoru    5 600 Kč
Vypočtená záloha na daň       840 Kč
Měsíční daňové zvýhodnění na tři děti (3x500) -  1 500 Kč
Záloha po slevě (840-840)           - 
Vyplacený daňový bonus (840-1500)       660 Kč

K výplatě (10 000 – 1 250 + 660)

   9 410 Kč

Pozn. V tomto případě tedy poplatník nejenže neodvádí státu na zálohách nic, ale ještě mu zaměstnavatel bude vyplácet 660 korun daňový bonus. Pokud by poplatník s těmito příjmy dokonce vyživoval pět dětí, tak by jeho čistá výplata díky bonusům na děti vyplácená zaměstnavatelem převýšila jeho hrubou mzdu!!!!

Živnostníci a lidé podávající daňová přiznání budou uplatňovat slevy až za rok 2005

Mnoho lidí, kteří pořídili dárky na Vánoce na dluh, teď mají potíže se splácením. Co je čeká?
Více ZDE.

V praxi samozřejmě nejsme všichni zaměstnáni a kupříkladu živnostníci pečující o děti ve společné domácnosti si mohou klást otázku, jak budou postupovat oni. Připomínám, že se v jejich případě tato novinka týká až zdaňovacího období 2005 a starosti s uplatněním slev na dani budou mít až příští rok na jaře. Metodický režim je ovšem obdobný. Poplatník si ve svém daňovém přiznání spočítá daň a od ní si odečte roční úhrnnou slevu na dani (6 000 Kč na dítě).

Příklad: Živnostník s příjmy z podnikání podávající každý rok daňové přiznání vyživuje ve své domácnosti dvě děti. V daňovém přiznání za rok 2005 mu vychází následující daň z příjmů:

Daň z příjmů

16 000 Kč

Daňové zvýhodnění na dvě děti (2x6 000 Kč) -12 000 Kč

Daň po slevě

4 000 Kč

Předpokládejme, že by tento živnostník měl místo dětí dvou dokonce tři. Pak by nastupoval opět institut daňového bonusu.

Daň z příjmů

16 000 Kč

Daňové zvýhodnění na tři děti (3x6 000 Kč) -18 000 Kč
Daň po slevě 0 Kč

Daňový bonus

2 000 Kč

Pozn.: K výplatě daňového bonusu je samozřejmě nutné splnění podmínky, že jeho zdanitelné příjmy přesáhnou šestinásobek minimální mzdy.

Na daňové zvýhodnění dětí jednoznačně doplatí lidé s vyššími příjmy

Nyní je asi nejvhodnější okamžik porovnat právní úpravu před a po novele. Přechod na slevu na dani, popřípadě daňový bonus je jednoznačným krokem na přerozdělení ve prospěch poplatníků s nižšími příjmy. Sleva na dani je totiž v jejich případě podstatně efektivnější formou podpory než u poplatníků s průměrnými nebo vyššími příjmy. Je nutné si uvědomit, že dříve si mohli poplatníci snížit daňový základ na jedno dítě o 25 560 korun ročně. V případě poplatníků v nejvyšším daňovém pásmu (32 procent) se tedy jednalo o čistou daňovou úsporu 8 179 Kč. Po novele si ovšem takový poplatník může uplatnit slevu na dani pouze ve výši šesti tisíc korun. Na druhé straně pro poplatníky v nižších pásmech zdanění tato novinka znamená čistou daňovou úsporu.

Pravidla, jak spočítat daň a vyplnit daňové přiznání, se příliš nezměnila. Přinášíme rady pro ty, kteří si odevzdání nechali na poslední chvíli. Více ZDE.

Vítáte zavedení slev na dítě namísto uplatnění nezdanitelné části základu daně? Vyjádřete svůj názor na tuto problematiku?