Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vydělávat na akciích, když ostatní prodělávají

aktualizováno 
Při investici do akcií doufá většina investorů v to, že jejich ceny porostou a oni prodají za vyšší cenu, než nakoupili. Jenže k tomu, abyste vydělali, nemusí ceny akcií vzrůst ani o jeden halíř. Ba naopak, vydělat můžete velmi dobře i na tom, že ceny akcií spadnou. Řeč je o tzv. short sellingu.

Na poklesu cen akcií tedy můžete vydělat tak, že prodáte akcie, které v dané chvíli fyzicky vůbec nevlastníte. Prostě si akcie vypůjčíte ve chvíli, kdy očekáváte pokles jejich ceny, a okamžitě je na trhu prodáte za aktuální tržní cenu. Protože jste si ovšem tyto akcie vypůjčili, musíte je v budoucnu vrátit zpět svému věřiteli. Navíc musíte vrátit věřiteli kromě samotných akcií jakékoli dividendy, které byly s držbou akcie v průběhu výpůjčky spojeny. A poté již nezbývá nic jiného, než doufat, že kurz akcie klesne.

Pokud kurz akcií opravdu klesne tak jak očekáváte, nakoupíte akcie zpět a vrátíte je tomu, od koho jste si je půjčili (většinou svému brokerovi). Váš zisk je tedy vymezen rozdílem částky, kterou obdržíte při prodeji vypůjčených akcií, a částky, kterou zaplatíte za nákup akcií pro splacení pomyslného dluhu. Navíc je nutno tento rozdíl očistit o poplatky za uskutečnění nákupu a prodeje akcií a o případné dividendy, které byly v průběhu výpůjčky akcií emitentem vypláceny.

Pokud naopak kurz akcií vzroste a vy musíte v daném okamžiku akcie vrátit, jste nuceni realizovat ztrátu. Tento okamžik je o to horší, že výše ztráty není teoreticky na rozdíl od klasických obchodů nijak omezena.

Zatímco u klasických obchodů s akciemi je výše ztráty limitována výší investice (např. pokud firma zkrachuje, přijdete maximálně o celou výši své investice), u shortových obchodů je výše ztráty limitována tím, jak moc vzroste cena akcie. A žádná akcie nemá limit, jak moc může její kurz růst.

  

Pro krásný příklad toho, jak lze na krátkých pozicích vydělat, nemusíme chodit vůbec daleko. Například SPADové akcie Unipetrolu oslabily za poslední měsíc o více než 30%. Ačkoli klesala cena akcií Unipetrolu již od konce listopadu, hlavní zlom

Detail akcií Unipetrolu najdete v sekci akcií.
přišel 17. prosince (viz šipka v grafu), kdy vyhlásila vláda výsledek svého rozhodování o privatizaci této společnosti do rukou agrochemické skupiny Agrofert. Kdo například 1. 12. uvěřil, že akcie jsou již dost vysoko a rostoucí trend se obrátí, mohl nakrátko prodat například 1 vypůjčený lot (tedy 20 000 kusů akcií). 2. ledna si potom mohl udělat následující kalkulaci:

peníze utržené za prodej akcií 30. 11. 2001                             1 136 200,-
(-) náklady na nákup akcií 2. 1. 2002                                       - 857 800,-
(-) poplatky za vypůjčení akcií (5 týdnů)                                     - 13 000,-
(-) poplatky za uskutečnění nákupu a prodeje                               - 3 500,-

čistý zisk z transakce                                                            261 900,-

Pozn.: uvedené ceny jsou přibližné a odpovídají současným podmínkám tuzemských obchodníků s CP

Je ovšem nutno podotknout, že uvedený příklad je vzorový a málokdo dokáže časovat trh tak přesně, aby uzavíral takové obchody několikrát do roka. Vzhledem k poplatkům za vypůjčení cenných papírů musí investor v tomto případě spoléhat na to, že cena akcie klesne o výrazně během krátkého časového horizontu. Při krátkém prodeji na přelomu září a října by byla celá situace zcela opačná. Navíc je třeba uvědomit si ještě několik dalších, nikoli bezvýznamných, rizik:

1) Ceny akcií mají obecnou tendenci růst a v dlouhodobém horizontu tedy dosáhnete zisku spíše klasickým způsobem investování než krátkými prodeji. V podstatě tak sázíte proti dlouhodobému trendu ve vývoji akciových trhů.

2) Short selling můžete provádět pouze z účtů umožňujících obchodování na úvěr (margin account). Z toho ovšem vyplývá riziko, že při překotném vývoji ceny akcie směrem vzhůru můžete přijít o veškerý svůj majetek na účtu. Peníze získané z prodeje vypůjčených akcií nemůžete v drtivé většině případů použít na další obchody a zůstávají na účtu blokovány jako zástava za půjčku. V důsledku nepříznivého vývoje kurzu však může dojít ke snížení maržového krytí na účtu pod požadovanou úroveň a váš broker vás může požádat o doložení další hotovosti na účet. Pokud tak neučiníte, je oprávněn všechny vaše pozice uzavřít a uspokojit své pohledávky vůči vaší osobě.

3) Několikrát do měsíce se stane následující situace: cena akcie XY s poměrně nízkou tržní kapitalizací rapidně vzroste během krátkého časového období, přičemž se všeobecně očekává spíše pokles její ceny. To způsobí snahu mnoha investorů, kteří tuto akcii prodali na krátko, realizovat své ztráty v únosné míře a akcii nakoupit, aby ji mohli vrátit a uzavřít své pozice. Jenže tím se paradoxně vytlačuje cena ještě výše a méně ostražití investoři mohou velmi snadno splakat nad výdělkem.

Dalším omezením je kromě vysokého rizika

Kde prodávat na krátko v ČR?

V tuzemsku není short selling rozšířený v takové míře jako například ve Spojených státech, a proto budete muset mezi brokery poskytujícími služby i fyzickým osobám hledat toho pravého trochu déle. Například u Fio, burzovní společnosti, zaplatíte za podání pokynu přes internet 1500 Kč a za vypůjčení jednoho lotu např. Unipetrolu zaplatíte týdně 2500 korun. Navíc musíte předem složit na účet jako jistinu částku odpovídající 20 až 30 procentům z celkové investice. U společnosti Atlantik FT zaplatíte za podání pokynu částku 0,3% z objemu transakce a poplatky BCPP (0,015%, min. 350 a max. 1400 Kč). Podmínky krátkého obchodu však závisí na individuální dohodě se společností. U třetího rivala, společnosti Patria-Direct, tuto službu teprve připravují.

Zajímají vás služby tuzemských obchodníků s cennými papíry? Detailní informace naleznete v naší sekci věnované brokerům.

také to, že nelze prodávat na krátko všechny akcie. Většinou tak nepochodíte při pokusu o krátký prodej primárních emisí, titulů s nízkou likviditou, akcií firem s malou tržní kapitalizací a v USA též tzv. penny stocks, tedy akcií s cenou nižší než 5 amerických dolarů. Ve Spojených státech se rovněž setkáte s tzv. Uptick rule. To bylo zavedeno americkou Komisí pro cenné papíry již ve třicátých letech a zakazuje prodat na krátko akcii za cenu, která je nižší než cena předchozího obchodu. Pokud tedy budete chtít prodat akcii za 50 USD v momentě, kdy vypadá řada prodejních cen takto: 50; 50,05; 50, tak neuspějete. Místo ceny 50,05 by zde musela být cena nižší než 50 USD.

Na závěr uvádím zajímavou definici krátkých prodejů, kterou jsem si přečetl na jednom americkém investičním serveru (samotná definice bohužel napovídá tomu, že doména tohoto serveru již není funkční). V každém případě by měla sloužit její volná interpretace z mé paměti spíše pro úsměv nežli jako návod k bezhlavým krátkým prodejům: „Short selling je způsob, jak překonat pesimismus když trhy padají a medvěd poráží býka – vždyť vydělávat, když ostatní prodělávají, je tak krásné.“

 

Zkoušeli jste někdy prodávat na krátko? Obchodujete vůbec s akciemi, nebo svěříte raději výběr těch správných titulů správci podílového fondu?

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a...

Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Ilustrační snímek

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru...

Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Vladimír Brůna

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...
Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...

Po ČNB přišlo se svojí novou prognózou vývoje české ekonomiky i Ministerstvo financí ČR, které stejně jako centrální ba... celý článekNajdete na iDNES.cz