Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vypadá úspěch

aktualizováno 
Pro většinu klientů znamená zlatá karta symbol prestiže. Ovšem zlatá karta není nejvyšší meta, které lze mezi bankovními kartami dosáhnout. Víte, jaké karty patří mezi nejprestižnější? Jaké v sobě zahrnují výhody? Které banky je nabízí? Můžete si je pořídit i vy?

Platinové karty symbolizují prestiž, postavení a ekonomický úspěch. Jsou spolu s titanovými kartami nejméně dostupným druhem karet. Jsou nabízeny důvěryhodným klientům, kteří hodně utrácejí (nebo by mohli utrácet). V České republice vydává platinou kartu společnost Visa. Vysoce prestižní karty rovněž nabízí rovněž společnost American Express – platinovou kartu a její nadstupeň – American Express International Dollar Centurion Card. V čem spočívají výhody těchto karet a kolik za ně zaplatíte?  

Platinovou kartu u nás nabízí prozatím pouze Živnostenská banka. Jde o mezinárodní debetní kartu VISA Platinum, která je definovaná jako luxusní prestižní karta určená nepodnikajícím fyzickým osobám s nejvyššími nároky na špičkovou kvalitu služeb. Denní limit u karty VISA Platinum je v případě bezhotovostních plateb až 280 tisíc korun, u výběrů z bankomatů platí limit až 60 tisíc korun denně.

V případě ztráty nebo odcizení karty můžete využít asistenční a informační služby sítě VISA, pomocí kterých získáte náhradní kartu nebo hotovost v průběhu jednoho pracovního dne (stejně jako s kartou Visa Gold této banky). VISA Platinum v sobě zahrnuje  následující výhody:

§          rozsáhlé cestovní a úrazové pojištění, které je platné celosvětově 24 hodin denně (vyšší limity pojistného plnění než u zlaté karty),

§          program Priority Pass s přístupem do více než 300 nejexkluzivnějších V.I.P. salonků na letištích,

§          členství v exkluzivní mezinárodní společnosti Executive Club International s garantovanou slevou v mezinárodních hotelech a půjčovnách aut,

§          pojištění právní ochrany pro řidiče motorových vozidel u pojišťovny D.A.S.

Platební kartu VISA Platinum můžete získat, pokud máte u Živnostenské banky otevřený běžný účet v Kč nebo cizí měně po dobu minimálně jednoho roku a průměrný zůstatek na vašich účtech činí 1 000 000 Kč. Roční poplatek za vedení karty je 7 000 Kč. Transakční poplatky jsou u Živnostenské banky pro všechny karty stejné.

Další u nás dostupná platinová karta je charge karta od společnosti American Express – jako taková poskytuje bezúročný úvěr až do 39 dnů. Zahrnuté výhody jsou zejména tyto:

 

§          automatické úrazové pojištění na cestách a roční celosvětové cestovní pojištění - krytí až do výše 2,6 milionů USD na lékařské výdaje pro vaše děti a pro nositele dodatečných karet,

 

§          přístup do více než 300 exkluzivních salonků na letištích bez ohledu na Vaši cestovní třídu nebo leteckou společnost,

 

§          čestné vyznamenání Hilton HHonours Zlaté členství VIP – zdarma po dobu prvního roku,

 

§          čestné členství Starwood jako preferenční host - Zlatý standard.

 

Kromě uvedeného rozsahu pojištění představuje karta pro držitele exkluzivní cestovní pojištění pro případ nesnází, neboli automatické pojištění v případě zmeškaných letů a zpoždění, ztráty nebo opoždění zavazadel (to vše pouze v případě, že cestovní lístky na linkové spoje uhradí kartou).

 

Kde můžete tuto kartu pořídit? Z větších bank ji nabízí opět jen Živnostenská banka. Za tuto kartu zaplatíte nyní ročně 700 USD. Společnost American Express nám ovšem sdělila, že došlo ke změně ceníku (snížení ceny na 400 USD) a že se ceník Živnostenské banky brzy změnám přizpůsobí. Výše zmíněná Centurion Card by vás vyšla na 1000 USD.

 

Nevíte, jakou si máte vybrat platební kartu? Navštivte naši speciální sekci.

Podmínkou získání karty Centurion je vlastnictví platinové karty, k čemuž klient potřebuje vlastnictví Gold karty. Pro získání Gold karty je podmínkou mít minimálně rok účet u banky a hrubý roční příjem ve výši 50 000 USD. I pro Centurion a Platinum jsou samozřejmě nastavena minima hrubých ročních příjmů, a to ve výši 150 000 – 500 000 USD (respektive 100 000 USD) nebo ekvivalentu. Poplatek za vstup do American Express klubu činí 80 dolarů. Transakční poplatky jsou opět stejné u všech karet American Express. Limit na čerpání hotovosti je 7 000 USD za 14 dní. Bezhotovostní transakce nejsou omezeny a osobní karty jsou zúčtovávány v USD. Kromě poboček Živnostenské banky můžete platinovou kartu od American Express získat v některých menších bankách.

 

Mezi kartou Visa Platinum a platinovou kartou American Express je zásadní rozdíl již vzhledem k podstatě karet – jedna karta je debetní, druhá je charge kartou. Platinová karta American Express zahrnuje cestovní a úrazové pojištění ve větším rozsahu (i pro děti), pojistné limity se pohybují v řádech stovek tisíc dolarů. Dále poskytuje větší množství výsad. Ovšem otázkou je, kolik klientů si bude moci kartu dovolit a jestli nakolik nakonec výhody využijí. Mezi zlatou a platinovou kartou American Express spočívá rozdíl především v ročním celosvětovém cestovním pojištění, ve vyšších limitech a počtu prestižních výhod. Pokud tedy chcete prestižní charge kartu, můžete si pořídit levnější a dostupnější variantu (roční poplatek je 200 USD).

 

Jak je z podmínek nutných pro získání patrné, mohou si platinové karty dovolit opravdu jen někteří. Bonusy s nimi spojené se většinou týkají spíše osobního komfortu na cestách než přímých finančních výhod. Výjimkou je různý rozsah pojištění s vysokými pojistnými limity, který se jistě může vyplatit. Ovšem pojištění (byť s nižšími pojistnými limity) byste pořídili i u jiných produktů, za úplatu i zdarma.

 

Chcete si přečíst více o zlatých kartách? Klikněte ZDE.

Porovnáváme-li Visa Platinum s ostatními produkty téže banky, pak u karet Visa Classic i Gold nabízených Živnobankou je rozsah povinného cestovního a úrazového pojištění stejný jako u karty platinové, pouze limity pojistných plnění jsou nižší. Nižší jsou ovšem i roční poplatky a samozřejmě hlavně nároky na potenciálního žadatele. Roční poplatek za vedení zlaté debetní karty se u většiny bank pohybuje  mezi čtyřmi a pěti tisíci korun. Nárok na získání zlaté karty má obvykle klient až po určité době, kdy má u banky účet. K tomu se většinou váže požadavek určité výše měsíčního zůstatku nebo čistého měsíčního platu. Vyžadován je zůstatek (za různě dlouho dobu) ve statisících korun (100 000 Kč a více). Některé banky ovšem mohou rozhodnout o přidělení karty například na základě vyplněného formuláře bonitního hodnocení.

 

Pokud tedy skutečně chcete vlastnit nějakou prestižnější debetní platební kartu, můžete sáhnout po některé ze zlatých debetních karet v nabídkách tuzemských bank, které kromě cestovního pojištění nabízejí rovněž různé výhody v podobě slev, přednostních služeb a bonus programů. Některé dokonce nabízejí v určitém ohledu více než Visa Platinum, a to tím, že pojišťují nejen držitele karty, ale i rodinné příslušníky, kteří s ním cestují (u Visy Platinum je omezeno pouze na držitele karet). Jak již bylo uvedeno, jsou bonusy obsažené ve zlatých kartách jednotlivých bank rozmanité. Například pojištění právní ochrany řidiče motorového vozidla nebo program Priority Pass mezi ně také patří (byť ne společně u jedné karty). Ze srovnání se zlatými debetními kartami proto nevychází Visa Platinum nijak vítězně. Je to již jen další krok k většímu komfortu a nadstandardu – oproti gold kartám přibývají zejména vyšší limity a členství v různých prestižních klubech či společenstvích.

 

Líbí se vám výhody spojené s platinovou kartou, nebo se vám zdají zbytečné? Vlastníte některou z prestižních platebních karet? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Češi jsou v právních sporech odvážnější. Soudí se hodně a rádi

Jitka Chizzola

Téměř každý třetí Čech se v posledních 5 letech účastnil právního sporu. Lidé se už nebojí bránit se, říká generální...

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz