Ohlídejte si, aby prodávající zaplatil daň z převodu nemovitosti, kupující je totiž ručitel. Ilustrační snímek

Ohlídejte si, aby prodávající zaplatil daň z převodu nemovitosti, kupující je totiž ručitel. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak v šesti krocích vyřídit úvěr na byt během několika dnů

  • 24
Vyřídit si úvěr na byt může trvat jen několik dní. Ostatně slibují to i banky. Nicméně je třeba být na to připraven. Přečtěte si, co bude třeba, aby váš úvěr či hypotéku v bance vyřídili hladce.
1.
Vyberte si banku nebo makléře

Pro úvěr na bydlení můžete zajít do banky, stavební spořitelny nebo k makléři, který vám předloží nabídku několika finančních ústavů.

Hypotéka: Ideální je mít část hotovosti našetřenou, hypotéky do 85 procent hodnoty nemovitosti, kterou dáte do zástavy, jsou levnější.

Stavební spoření: Levnou variantou je řádný úvěr, na ten však vzniká nárok, až když splníte několik podmínek. Ve stavebním spoření lze získat peníze i okamžitě, formou takzvaného překlenovacího úvěru.

Refinancování: Uvažovat o něm můžete u hypotéky při změně fixace, u stavebního spoření ve fázi úvěru je dokonce možné kdykoli půjčku splatit a odejít jinam.

2.
Najděte zajištění

Pokud je kupovaná nemovitost současně i tou, kterou chcete ručit, raději se zaměřte jen na byty v osobním vlastnictví. Na družstevní byt už dnes sice hypotéku dostanete také – formou takzvaného předhypotečního úvěru, vyřizování je však většinou složitější. Podmínkou je třeba, aby byl byt nejpozději za rok převeden do osobního vlastnictví.

Ještě než podepíšete rezervační smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí, nechte nemovitost prověřit bankou. Realitky do prodeje občas nabídnou byt, u kterého není ukončené dědické řízení, ale takovou nemovitost nemůžete použít jako zástavu.

Stavební spoření: Do určité částky stačí jen ručitelé. Nejvyšší možný úvěr bez zajištění nemovitostí seženete u Buřinky, a to až do výše 800 tisíc korun.

Refinancování: Jestli jste si brali stoprocentní hypotéku, máte u refinancování šanci získat lepší podmínky. Část úvěru už jste totiž splatili a je možné, že nová banka vám nabídne úrok v kategorii do 85 procent hodnoty zastavované nemovitosti, a tudíž levnější.

3.
Sežeňte podklady, podejte žádost

Budete potřebovat doklady prokazující příjmy, kopie úvěrových leasingových nebo pojistných smluv plus doklady ke kupované nemovitosti. Počítejte s tím, že v některých případech se budete muset pojistit. Stačí levnější rizikové pojištění, ale některé banky sníží úrokovou sazbu u hypotéky, když si vyberete dražší kapitálovou či investiční pojistku.

Bance musíte dodat také řadu dokladů týkajících se nemovitosti. Jde o takzvaný list vlastnictví, který dostanete na katastrálním úřadě či o něj můžete požádat na pracovišti Czech Point. Můžete potřebovat i snímek z katastrální mapy. Za odhad ceny nemovitosti zaplatíte přibližně pět tisíc korun, ale možná bude stačit odhad na dálku a ten bývá zdarma.

Hypotéka: Na závěr můžete sepsat žádost o hypotéku, ve které určíte, kolik let chcete splácet, jak dlouhá má být doba fixace úrokové sazby a další podmínky úvěru.

Stavební spoření: Doklady jsou obdobné jako u hypotéky. "Pokud zajišťujete úvěr pomocí ručitelů, pamatujte na to, že s ručením musí souhlasit i manžel či manželka vašeho ručitele a že podpisy na ručitelských smlouvách musí být úředně ověřené," připomíná Hana Vaněčková z Modré pyramidy.

Refinancování: Banky, které refinancování nabízejí, se obvykle spokojí s doklady, které jste použili u původní žádosti. Budete potřebovat jen vyčíslení aktuální dlužné částky (od současné banky).

4.
Podepište smlouvy

Podanou žádost o úvěr banka vyhodnotí zpravidla do týdne, a je-li vše v pořádku, vyzve vás k podpisu smlouvy. Pokud něčemu ve smlouvě nerozumíte, zeptejte se hned. Po podpisu už každou úpravu zaplatíte. Současně s úvěrovou smlouvou banka připraví podklady k zastavení nemovitosti. V tuhle chvíli je však zatím bude podepisovat prodávající, protože nemovitost je ještě v jeho vlastnictví. Zástavní smlouvu potom vložíte na katastr a kupní smlouvu den nato. Je třeba, aby oba vklady měly různé datum.

Hypotéka: Poplatek bývá půl až jedno procento z půjčované částky. Nejprve platíte, pak podepisujete smlouvu. Bez poplatků nabízí hypotéky mBank a Fio banka, ostatní mívají časově omezené akce, kdy je poplatek nulový či snížený.

Stavební spoření: Poplatek za uzavření smlouvy je jedno procento z cílové částky, za úvěr se obvykle neplatí nic.

Refinancování: Zde bývá vyřízení smlouvy zdarma.

5.
Pojistěte nemovitost

Nyní přichází čas na vyřízení pojištění nemovitosti. Pojistná smlouva musí být sepsána, takzvaně vinkulována, ve prospěch banky.

6.
Čerpejte peníze, splácejte

Příkaz k odeslání peněz banka vydá na základě podaného návrhu na vklad zástavního práva potvrzeného katastrem a pojištění nemovitosti s vinkulací. Peníze můžou jít do notářské úschovy nebo na speciální účet u banky a prodávajícímu se vyplatí až ve chvíli, kdy je zápis nového majitele na katastru dokončen.

Ještě ohlídejte, aby prodávající zaplatil daň z převodu nemovitosti, vy jste totiž ručitel.

Hypotéka: Po výplatě peněz musíte v dohodnutém termínu začít hypotéku splácet. Dokud hypotéku čerpáte (a ještě nesplácíte), platíte bance úroky z vyčerpané částky.