Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak vznikl šek?

Kdy byly poprvé použity šeky jako náhrada peněz, není přesně známo. Někteří historici se domnívají, že to bylo okolo roku 352 před n. l. v antickém Římě. První historicky doložené použití šeku pochází až ze začátku 15. století z Nizozemí. Amsterodam byl v té době jedním z nejdůležitějších obchodních center v Evropě.
Kreditní karta

Kreditní karta - Kreditní karta | foto: Profimedia.cz

Obchodníci si ukládali u bankéřů své peníze a jako potvrzení vkladu od nich dostávali stvrzenky. Uložené peníze bylo možné použít k placení obchodních závazků na základě písemného příkazu vkladatele, který předal příjemci. Tak vznikly první ručně psané šeky.

Tento způsob placení se rychle ujal v Anglii a rozšířil se do dalších zemí. Ve Spojených státech je doloženo používání šeků v roce 1681. První tištěné šeky byly vydány nejpozději v roce 1762 britským bankéřem Lawrencem Childsem. Slovo šek – „check“ – pochází pravděpodobně z Anglie ze 17. století, kdy se na šeky začala tisknout sériová čísla, aby se snadno evidovaly – „check on them“.

Jakmile se šeky rozšířily v obchodním styku, banky začaly přijímaly jako vklady svých klientů i šeky jiných bank. Tyto šeky pak u těchto bank předložily k proplacení. Bylo-li těchto bank více, bylo časově náročnější šeky inkasovat. Tento problém podle bankovní legendy vyřešili dva britští bankovní poslíčci u šálku kávy. Legenda říká, že koncem 17. století se v londýnské kavárně setkali dva bankovní poslíčci. Dali se do řeči a zjistili, že oba mají šeky vystavené na stejné banky a rozhodli se, že je nebudou jako doposud jednu po druhé obcházet, ale šeky si mezi sebou vymění. Tím si ušetřili část cesty a dali podnět ke vzniku šekových zúčtovacích centrál (tzv. clearinghouses).

První výlet Thomase Cooka

Jak se bránit trikům zlodějů v cizině a na co si dát pozor v jednotlivých zemích? Čtěte v našem aktuálním tématu.

Mnohokrát v historii se ukázalo, že velké věci vyrůstají z malých začátků. Dobrým příkladem této zkušenosti je historie nejstarší cestovní kanceláře na světě – Thomas Cook. Když bylo jejímu zakladateli (truhláři a bývalému baptistickému kazateli) Thomasu Cookovi 32 let, věřil, že za většinu sociálních problémů viktoriánské Anglie může alkoholismus a nízká vzdělanost. 9. června 1841 šel Thomas Cook ze svého domu v Harborough v Anglii do nedalekého Leicesteru na schůzku abstinentů.

Cestou ho napadla myšlenka použít příští měsíc k dopravě příznivců protialkoholního hnutí na akci v Loughborough vlak a hned to na schůzi navrhl. Jeho myšlenka byla přijata a 5. 7. 1841 se vypravilo okolo 500 příznivců vlakem společnosti Midland Railway Company z Leicesteru do 12 mil vzdáleného Loughborough. Zpáteční jízdenka stála jeden šilink. Setkání se zdařilo, a proto začal Thomas Cook organizovat další cesty příznivců protialkoholního hnutí a nedělních škol mezi Leicesterem, Nottinghamem, Derby a Birminghamem. Z těchto cest neměl žádný osobní fi nanční prospěch, dělal to z nadšení.6 První obchodně zaměřené cesty začal organizovat až v létě roku 1845. Zpáteční cesta do Liverpoolu stála 15 šilinků v 1. třídě a 10 šilinků ve 2. třídě. Cook také popsal cestu v 60stránkové brožuře, předchůdci dnešních turistických průvodců.

Hotelové poukazy a cestovní šeky

Koncem 50. let 19. století Thomas Cook zajišťoval cesty ve Walesu, Skotsku a Irsku a začal organizovat zájezdy do Evropy, Spojených států a Svaté země. V roce 1851 dopravil 150 000 návštěvníků na Velkou výstavu v Londýně a o čtyři roky později organizoval zájezdy na Světovou výstavu v Paříži. Koncem 60. let zavedl pro cesty po železnici mezi Paříží a Alpami velmi úspěšné předplatní jízdenky, tzv. circular tickets. Odtud byl už jen krůček ke vzniku prvních cestovních šeků. Turisté Cookovy cestovní kanceláře mířící do Evropy pocházeli ze středních vrstev, a proto očekávali vyšší komfort ubytování než zákazníci v Anglii. Proto dojednal s majiteli hotelů a restaurací nabídku ubytování a stravování za výhodné ceny a zavedl dvě
nové služby:

  • hotelové poukazy (the hotel coupons) v roce 1868, které turisté použili k placení ubytování a stravování místo peněz,
  • peněžní poukázky (the circular notes) – předchůdce cestovních šeků – v roce 1874, které jejich majiteli zajistily výplatu hotovosti v místní měně.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Oba vynálezy usnadnily cestování a zvýšili jeho bezpečnost. Později, v 90. letech 19. století, začal Thomas Cook spolupracovat s americkou cestovní kanceláří American Express. Její podobný produkt – American Express Travellers Cheques – bude přijímán k výplatě ve více než 150 pobočkách Thomas Cook v Evropě.

Vnuci Thomase Cooka prodali v roce 1928 cestovní kancelář belgické cestovní a železniční společnosti Belgian Compagnie Internationale des Wagons-Lits et des Grands Express Européens, která provozovala většinu evropských luxusních vlaků, včetně legendárního Orient Expressu.

V roce 1999 se Thomas Cook spojil s další cestovní kanceláří Carlson Leisure Group a v roce 2000 Thomas Cook oznámil prodej své divize Global and Financial Services společnosti Travelex. Dnes je Thomas Cook jednou z vedoucích cestovních kanceláří a jednou z nejuznávanějších obchodních značek v tomto sektoru. Více než 1050 poboček na celém světě a 16 000 pracovníků obslouží ročně přes 20 milionů klientů.

V České republice se šeky téměř nepoužívají. Jaké s nimi  máte zkušenosti při cestách do ciziny? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Ukázky z knihy
Pavla Juříka: Encyklopedie platebních karet

1. díl: Jak platit bezpečně i na internetu?

reklama


Úryvek je z knihy "Encyklopedie platebních karet" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat, 2. rozšířené vydání
Finanční a komoditní deriváty v praxi

Finanční matematika pro každého, 5.vydání


 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...