HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

Jak vznikly peníze?

  • 12
Peníze – dnes tak samozřejmá věc – patří k největším vynálezům lidstva. Bez nich by se nikdy nerozvinul obchod, řemesla a zemědělství, ani průmysl. Bez nich by lidstvo bylo na mnohem nižším stupni rozvoje, než je dnes. Jediní Inkové nepoznali peníze. Funkce peněz se za celou jejich historii nezměnily, ale měnily se jejich formy. Od korálků Kauri přes stříbrné a zlaté mince, bankovky a šeky až po platební karty nebo elektronické převody peněz. Lidé vždy hledali způsob, jak si placení ulehčit a učinit ho bezpečnějším.

Historie peněz

Na počátku svých dějin lidstvo peníze neznalo. Jednotlivé druhy potravin, zbraní a nástrojů měnily své majitele směnou jednoho produktu za jiný. Peníze přišly až s rozvojem zemědělství a pastevectví, kdy vznikaly první přebytky potravin. Jak píše G. Davies: „Peníze vznikly převážně z jiných než hospodářských důvodů: z daní a také z obchodu, z peněz sloužících k vykoupení z trestu nebo vyplacení nevěsty, ze směny zboží, z ceremoniálních a náboženských úkonů a také z obchodu a z okázalého zdobení, vystupování jako společné dřiny mezi ekonomicky činnými lidmi.“

Všechny národy světa zavedly v nějaké formě peníze, s výjimkou jediného – jihoamerických Inků. Peníze jsou univerzálním druhem zboží, které může být směněno za libovolné jiné zboží. Jaká je však podstata peněz, není jednoduché říci. Jako peníze sloužilo mnoho různých primitivních i modernějších forem, které se v historii postupně měnily. Jako peníze sloužily mořské mušle, jantar, dobytek, slonovina, kůže, plátno, sůl nebo také vodka či 20 kilogramů těžké měděné mince (Švédsko 1644).

V letech 9000–6000 před n. l. byl preferovanou formou peněz dobytek, počínaje ovcemi nebo skotem a konče velbloudy. Rozvoj zemědělství přinesl další formu peněz – obilí a další zemědělské produkty. O několik tisíc let později, okolo 1200 před n. l., používali staří Číňané jako peníze korálové mušle. Tyto Kauri z Indického oceánu byly asi nejrozšířenější a nejdéle používanou formou peněz v dějinách lidstva. Okolo roku 1000 před n. l. začali Číňané vyrábět bronzové a měděné napodobeniny mušlí a ty jsou považovány za nejstarší formu mincí. Tyto mince byly vyrobeny ze surového kovu a často měly uprostřed dírku pro navlečení na provaz nebo tyč pro snadnější dopravu a uložení. Podobné peníze se v Evropě objevily až o 500 let později.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

V Číně vznikly také peníze vyrobené z kůže. Okolo roku 118 před n. l. se k placení používaly kousky bílé jelení kůže asi o velikosti lidské dlaně. Je pravděpodobné, že později motivovaly Číňany k výrobě papírových peněz – prvních bankovek. Zprávy o nich máme poprvé z roku 806 n. l. a víme, že mezi 9. a 15. stoletím se široce rozšířily, jak nás o tom informuje také Marco Polo. Okolo roku 1455 však papírové peníze v Číně mizí jako důsledek opakovaných finančních bankrotů a vysoké inflace způsobených jejich nadměrnou emisí.

Zvláštní formy peněz však nejsou typické jen pro nejstarší období známých dějin. Např. v 18. století byl v britských koloniích v Severní Americe chronický nedostatek mincí. Ve Virginii problém částečně vyřešili tak, že jako platidlo byly používány certifi káty o uskladnění tabáku ve veřejných skladech. Tyto certifikáty uváděly množství a kvalitu uskladněného tabáku a v roce 1727 byly dokonce zákonem uznány jako platidlo. Používaly se téměř 150 let – až do konce 19. století!

Zajímavé je podívat se na jazykové kořeny slov souvisejících s penězi a placením. Např. latinské slovo pecuniary pochází ze slova pecus (dobytek) a podobně i anglické slovo capital má jazykový základ ve slovech chattels a cattle – tedy dobytek. Staří Slované používali jako peníze kousky plátna a ze slova „plátno“ vzniklo sloveso platit a podstatné jméno platidlo. Zajímavý základ má také latinské slovo pro peníze – moneta a od něj odvozené anglické slovo money. Obojí mají svůj původ ve jméně římské bohyně Juno Moneta, v jejímž chrámu se první mince pod dohledem kněží razily.

Ukázky z knihy
Pavla Juříka: Encyklopedie platebních karet

1. díl: Jak platit bezpečně i na internetu?

2. díl: Jak vlastně vznikl šek?

reklama


Úryvek je z knihy "Encyklopedie platebních karet" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat, 2. rozšířené vydání
Finanční a komoditní deriváty v praxi

Finanční matematika pro každého, 5.vydání