Jak začít obchodovat s deriváty?

Možná i vy chcete zkusit investovat peníze do derivátů. Snad i vy jste si položili otázku, jak je možné využít posledního růstu zlata, poklesu ceny ropy? A kde budu tu ropu skladovat? Je to vůbec možné, abych se já mohl podobného obchodu zúčastnit? Není to jen pro ropné šejky? Odpověď zní jednoznačně: Ano, každý z vás má příležitost vydělat! A není potřeba mít tolik, co ropní šejkové.

Jestliže jste se rozhodli, že chcete začít obchodovat s futures nebo opcemi na komodity, měny, akciové indexy, dluhopisy či měny, měli byste si otevřít účet u některého brokera. To znamená postupně učinit následující kroky:

1. V prvé řadě se musíte rozhodnout, které služby chcete využívat. Rozhodnout se, jakou službu vlastně hledáte. Volba služby se odvijí od vašich znalostí a od toho, jak moc chcete do obchodování zasahovat. Jestli jste úplný začátečník, jestli o trhu již něco víte, zda jste zkušený obchodník. Služby makléřských firem se obvykle odvozují od dvou základních:

          a. Pro investory, jenž se nechtějí o nic starat a hodlají raději svěřit své prostředky do rukou odborníků, je nejlépe poohlédnout se po správě portfolia (tzv. asset management).

          b. Na druhém konci stojí investoři, kteří chtějí do obchodování zasahovat nebo si obchodovat zcela sami.

Vyzkoušejte si obchodování na největším trhu světa - na burzách NYSE, AMEX a NASDAQ - v naší
INVESTIČNÍ HŘE.
Navíc můžete vyhrát ceny v celkové hodnotě 250 000 Kč

               i. Diskontní služby – investor hledá jen makléře, který mu za výhodných finančních podmínek poskytne přístup na trh. V tomto případě rozhoduje mimo jiné cena, servis, kvalita realizace a další.

               ii. Úplný servis (full service) – investor vyžaduje nejen přístup na trh, ale i poradenství. Poplatek je obvykle závislý na míře a kvalitě poradenství.

2. Zjistěte si velikost poplatků účtovaných za jednotlivé služby. Je samozřejmé, že každá ze služeb má svoji cenu. Ptejte se, kolik za každý obchod zaplatíte a co v rámci servisu dostanete, můžete jezdit mercedesem, ale na místo vás dopraví i trabant. Nebojte se informovat u více obchodníků a porovnat nabídky. Nezapomeňte, že ne vždy znamená, že nejlevnější je zároveň nejlepší. Při výběru se dívejte i na praxi, stáří firmy. Zjistěte si, zda firma podniká legálně. Bez obav se informujte u Komise pro cenné papíry. I dnes ještě existují společnosti, které nabízí služby, aniž by k jejich poskytování měli licenci. Sledujte, jaký má společnost mediální obraz, jak jedná se zákazníky. Pokud neotevíráte účet v České republice, zeptejte se i na pojištění účtu, případně na garanční fond v dané zemi.

Kolik se dá vydělat na komoditách? Sledujte naše komoditní zpravodajství ve speciální sekci ZDE

3. Dalším krokem je podpis smlouvy. Pokud si vyberete seriózního brokera, nejspíše se vám při této proceduře bude točit hlava. V anglosaském světě nepodepisujete smlouvu jako v České republice, ale žádáte o otevření účtu. Při této proceduře bude po vás makléř žádat velké množství osobních údajů. Není to nic, co by si bezděčně broker vymyslel, ale je to dáno zákony a pravidly obchodování. Mnohostránkové dokumenty, které podepisujete popisují velké množství situací, jenž mohou při vzájemném obchodním styku nastat a vy jste jejich řešeni nuceni respektovat. Nedílnou součástí těchto dokumentů je i poučení o rizicích.

Nepodceňujte studium těchto dokumentů, popisují vaše práva a povinnosti. Obchodování s deriváty není vhodné pro každého, takže nebuďte překvapeni dotazy makléřské firmy na vaše příjmy, majetek, dluhy nebo počet vyživovaných osob v domácnosti. Kromě vašich zkušeností je totiž makléřská firma ze zákona povinna zjistit vaše finanční poměry a posoudit, zda je takové obchodování pro vás vhodné. Proto se do žádosti o otevření účtu rovněž uvádí vaše příjmy a další pro vás citlivé údaje. Především v případě právnických osob se tyto skutečnosti i dokládají. Všechny dokumenty pak makléřská firma posoudí a na základě toho buď schválí, nebo neschválí otevření účtu. V kladném případě můžete zaslat peníze na obchodování a vrhnout se do víru spekulací.

Co jste si mohli přečíst v minulých dílech našeho seriálu o derivátech?

1. díl: Co jsou futures?

7.díl: Dělení futures kontraktů

2. díl: Jak vznikly futures a burzy

8.díl: Proč se mění kurz futures kontraktu?

3. díl: Derivátové burzy

9. díl: Co působí na kurz futures kontraktu

4. díl: Vypořádací centrum

10. díl: Jak spekulovat na vzestup trhu

5. díl: Co je to futures kontrakt?

11. díl: Jak probíhá spekulace na pokles?

6.díl: Co reprezentuje futures kontrakt?

12. díl: Co je to spekulace na spreadech?

13. díl: Hedging: nejistá budoucnost - zisk jistý

14. díl: Jak lze spekulovat prostřednictvím opcí?

15. díl: Jak funguje opce?

16. díl: S opcí vyděláváte s pohybem ve vašem směru

17. díl: Postupujeme do vyšší ligy obchodování s deriváty

18. díl: Deriváty: a co dál?