Jak žádat o zvýšení platu? Rozvážně

Z výplatní pásky na vás smutně kouká suma, která by měla být podle vašeho mínění daleko vyšší. Rada je snadná! Požádejte o vyšší plat. Dobře si to však rozmyslete a načasujte. Pokud se rozhodnete jít za šéfem v době, kdy vás na každé poradě "sjíždí" za špatné výkony, asi neuspějete. Podobně však můžete dopadnout i ve chvíli, kdy se on sám netěší přízni svých nadřízených.

Chvíle pro vyjednání vyššího platu je ta, když se něco podaří a šéf má dobrou náladu. Rozhodně není dobré jít za ním v situaci, kdy má firma vážné problémy nebo není na jednání dost času. Třeba v pátek mají šéfové dost často plnou hlavu víkendu a v pondělí zase před sebou celý pracovní týden - v těchto dnech není proto nejšťastnějším nápadem začít mluvit o přidávání. Připravte se předem na jednání. Zvolte přesvědčivé argumenty, vyzvedněte, co se vám v poslední době opravdu podařilo, zmiňte se o tom, kdy naposledy jste dostali přidáno, případně jak mezitím rostla inflace a průměrné výdělky v celém hospodářství či vašem podniku. Zmínit se můžete i o tom, jak rostly platy kolegům na srovnatelných pracovních pozicích.

Víte, jak žádat o vyšší plat?

Na náš dotaz reagoval Vladimír David, ředitel společnosti Rosana, výrobce velkoobjemových balení stolní vody

Rozhodující je příprava na takový rozhovor. Musíte si nachystat přesvědčivou taktiku a pádné argumenty. Obvyklé je platové navýšení kolem desíti procent, proto je lepší žádat častěji, přibližně každé dva roky. Z pohledu zaměstnavatele "nebolí" malé navýšení tolik, jako když dotyčný požádá najednou o třicet procent navíc. 

Finanční srovnání se spolupracovníky však může být ošidné. O platech se na pracovištích obvykle nehovoří, a tak "zaručená" informace o tom, kolik dostává spolupracovník, může při vyjednávání uškodit. Je dobré vycítit, na co šéf nejvíce slyší, a být uměřený ve svém hodnocení i požadavcích. Není vhodné začínat hovor o mzdě příliš zeširoka a před spolupracovníky. Odborníci radí: Žádejte o vyšší plat raději častěji a po menších částkách než najednou o velký skok, máte tak větší šanci uspět. I přes dokonalou taktiku se může stát, že vedoucí řekne, že na zvyšování platu prostě nejsou peníze. Zvažte, zda vám firma nemůže nabídnout jiné výhody, třeba používání mobilního telefonu či automobilu pro soukromé účely nebo zaplacení jazykového kurzu. Ptejte se na finanční výhled a možnosti pozdějšího zvýšení platu.

Pokud je situace beznadějná a neuspějete, promyslete své další možnosti i nabídky šéfa. Nezapomeňte ke svému dosavadnímu platu připočítat další výhody, a ještě než se pevně rozhodnete na své místo rezignovat, zmapujte jiné pracovní příležitosti. Pak s rozmyslem posuďte, zda se vám náhodou nevyplatí zkusit štěstí jinde.

Máte nějaký svůj návod, jak přesvědčit šéfa, aby vám přidal na platě? Funguje to? Podělte se s námi o vše zkušenosti.

 

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.