Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zařídit společné daně

aktualizováno 
Nevíte si rady, jak postupovat, když jste se rozhodli podat daňové přiznání se společným zdaněním manželů? Postupujte podle návodu, který jsme pro vás připravili.

Abyste mohli využít společného zdanění, musíte být v první řadě manželé a ve společné domácnosti s vámi musí žít dítě, o které pečujete.

Tato daňová novinka není určena některým podnikatelům. Například těm, kteří zdaňují příjmy za více období, jsou v konkurzu nebo už rozdělují své příjmy na takzvanou spolupracující osobu.

Šanci nemají ani ti, kdo si nevydělali moc peněz a platí daň z takzvaného minimálního vyměřovacího základu. Všechny výjimky jsou uvedeny v zákoně o dani z příjmů.

Spočítejte si úsporu na dani předem

Než začnete shánět všechna potřebná potvrzení a vyplňovat formuláře, spočítejte si nejprve orientačně, zda se vám společné zdanění vůbec vyplatí. Poslouží vám k tomu příklady uvedené v naší příloze. Nebo můžete využít interaktivní formuláře na internetu – zadáte příslušná čísla a „ono se to spočítá samo“- klikněte ZDE.

Vyplatí se? Hurá, tak rychle do akce. Pokud jste zaměstnanec, nezbývá vám už moc času. Nejpozději zítra musíte totiž zajít do mzdové účtárny a domluvit se, že podáte daňové přiznání sám. Poslední termín k tomu, abyste tak učinili, je 15. února.

Když jste domluveni, časový tlak se posouvá na 31. březen. To je den, kdy musíte na finanční úřad odnést nebo poslat daňové přiznání. Abyste tak mohli učinit, musíte ho správně vyplnit.

Sežeňte potřebná potvrzení

Zaměstnavatel vám vystaví potvrzení o výši příjmů. Totéž musí udělat i váš manžel. Připravení zaměstnavatelé vám potvrzení dají dvakrát. Když ne, nic se neděje –
ofoťte si ho. A to není vše – v některých případech, které určuje zákon o dani
z příjmů, si můžete snížit daně ještě víc.

Když třeba platíte životní pojistku, úroky z úvěru na bydlení nebo spoříte na důchod, snížíte si daně. Potvrzení o platbách vám zašlou spořitelny, hypoteční banky, pojišťovny nebo penzijní fondy samy. V ruce byste je měli mít do 15. února. Jestli ne, začněte ho shánět. Originál dáte ke svému přiznání.

Pokud jste dali dar dobročinné organizaci či třeba obci nebo politické straně, o potvrzení si musíte říct sami. K daňovému přiznání ho nepřikládejte. Schovejte si ho pro případnou kontrolu, ke které vás finanční úřad může vyzvat.

Přiznání se dá zvládnout

Formulář najdete vložený v dnešní příloze MF Dnes. Dostanete ho i na finančním
úřadě, v podstatě v libovolném množství. Použít můžete i internet. A to hned dvojím způsobem – buď si formulář vytisknete a ručně vyplníte, nebo použijete ten, který po zadání údajů vypočte vše potřebné sám.

Doporučujeme kombinovat oba postupy – počítat a pro kontrolu spočítat interaktivně. Pokud budou oba výsledky stejné, můžete si být téměř jisti, že chybu neuděláte. Interaktivní formulář naleznete ZDE.

Vlastní přiznání musí vyplnit manžel i manželka. Každý k němu dodá potvrzení o svém příjmu a kopii potvrzení o příjmu manželově. Stejně tak oba přiloží doklad o studiu, pokud jejich dítě studuje. Dvakrát budou i čestná prohlášení o tom, že někdo žádný příjem nemá – třeba proto, že je v invalidním důchodu, na rodičovské dovolené nebo nezaměstnaný. Daňoví poradci říkají, že kopie nemusí být notářsky ověřené. Finanční úřad by se prostě jen měl podívat k druhému z manželů a tam originál najít.

Z úřadu vám vrátí peníze

Úplně na konci daňového přiznání na straně 4 najdete důležitou kolonku „žádost o vrácení přeplatku“. Ten z manželů, který platil vyšší zálohy na daň z příjmu, tam vyplní pokyn k převedení části zaplacených peněz na druhého partnera. Zbytek přeplatku, tedy to, co skutečně ušetří, si pak nechá poslat na bankovní účet nebo na poštovní adresu.

Počítejte s tím, že poštovní cesta bývá delší. Peníze vám z úřadu zašlou do třiceti dnů. Někdy se stane, že se lhůta prodlouží, stane se tak ve chvíli, kdy úředník najde v dokumentech, které jste odevzdali, nějaké nejasnosti. Může si třeba vyžádat potvrzení o studiu dítěte, když jste ho k přiznání zapomněli přiložit.

Nebojte se zeptat

Pokud máte přece jen nějaké nejasnosti, protože váš konkrétní případ je složitější, poraďte se. Obraťte se na daňového poradce nebo na svého správce daně – tedy úředníka na finančním úřadě, do jehož správy spadáte. Poradci zaplatíte, ale máte
jistotu, že vám poskytne vysvětlení.

Na úřadě to udělat mohou, ale nemusí. Kromě jiného záleží i na množství práce – a té mají s blížícím se koncem března dost. Vyplněné formuláře i s přílohami odneste nebo pošlete na finanční úřad, a to podle místa trvalého bydliště. Když bydlíte každý jinde, odevzdáte ho každý jinam a úřady si informace předají.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Od narození do maturity stojí dítě až tři miliony. Jak to ustát?

Ilustrační snímek

Vychovat dítě je jeden z největších finančních závazků. Už samotné narození potomka výrazně ovlivní rodinný rozpočet po...

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Víte, jak se liší platební karty ve vaší peněžence? Otestujte se

Ilustrační snímek

Ne každá platební karta se hodí pro každého a pro všechny operace s penězi. Rozdíl je kupříkladu v tom, zda si chcete...

Další nabídka

Kurzy.cz

Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky.
Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky.

Stát se rozhodl zatočit s těmi, kteří zneužívají příspěvky na živobytí. Místo peněz budou dostávat část přídavku ve for... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.