Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zažádat o úvěr přes internet či telefon

aktualizováno 
Požádat o úvěr můžete na pobočce, ale někde taky přes telefon či internet s tím, že budete posléze bankou kontaktováni, nebo se následně dostavíte na pobočku.

O spotřebitelský úvěr lze požádat přes internetové stránky u Citibank, GE Money Bank a eBanky. Kvalita jejich produktů se však diametrálně liší. Finanční instituce po vás bude vždy požadovat vyplnění vstupního dotazníku. Je však různě obsáhlý.

Nejjednodušší vyplňování vás čeká u Citibank. Po zadání požadované částky úvěru, jména,  kontaktní adresy, orientačního měsíčního příjmu a věku jsou údaje odeslány a žádost je „schválena“. Avšak ještě není důvod k radosti. Text pokračuje dále: „Konečné schválení žádosti závisí na rozhodnutí banky v okamžiku obdržení všech potřebných dokumentů.“ Takže jste pouze poskytli bance podklady, aby vás mohl kontaktovat její konzultant.

Náročnější vyplňování čeká zájemce o úvěr u eBanky a GE Money Bank. Tyto peněžní ústavy se již nespokojí jen se základními údaji. Budou chtít znát vaše rodinné poměry, zázemí, kontakt na zaměstnavatele, ale i čísla dokladů totožnosti či příjmy a výdaje domácnosti. Z těchto údajů již banka posoudí, zda žadateli úvěr poskytne, či nikoli. Jak upozorňuje na svých webových stránkách GE Money Bank, je takto podaná žádost o úvěr závazná a jakmile ji klient odešle, je zařazen do schvalovacího procesu. Banka dokonce varuje, že pokud podáte další žádosti o produkty GE Money, může se jejich schválení navzájem ovlivnit.

Jestliže bude vše v pořádku a banka váš úvěr schválí, budete muset na pobočku již jen kvůli podpisu smlouvy. Jestliže se nedostavíte k podpisu smlouvy v dané lhůtě (GEMB 14 dní po podání žádosti, eBanka 2-3 dny), bude vaše žádost stornována. Velkou výhodu schválení úvěru bez návštěvy pobočky mají stávající klienti eBanky. Jakmile mají u banky veden účet, mohou o úvěr zažádat přímo přes internetbanking a když je jim na účet zasílán měsíčně pravidelný příjem, dokonce je banka může sama oslovit s nabídkou konkrétní výše úvěru. Banku nemusí navštívit vůbec, protože úvěrovou smlouvu podepíše elektronickým podpisem.

Nepočítejte však s tím, že bance stačí jen vyplnit dotazník a úvěr je váš. Vždy je potřeba pravdivost údajů ověřit, což pro žadatele znamená, že bance bude muset doložit minimálně potvrzení o výši příjmu vyplněné zaměstnavatelem. Právě tato položka je často velmi problémová. Ne vždy ji žadatel vyplní přesně. Pokud se pak liší v řádech desítek korun, problém většinou nenastává, jestliže si ale žadatel příjem nadhodnotí oproti skutečnosti, může být jeho žádost právě z tohoto důvodu zamítnuta.

Co zjistíte přes telefon

Zkusili jsme nejdříve scoring po telefonu u těch bank, které jeho použití nejvíce propagují – u Citibank, GE Money Bank, Raiffeisenbank a nyní i BAWAG Bank CZ. Na speciálních  telefonních linkách vám sdělí podmínky poskytnutí úvěru, potřebné doklady a výši splátky (více či méně závaznou - viz dále).  

V případě BAWAG Bank CZ a Citibank se splátky uvedené na infolince mírně lišily od toho, co nakonec klientka dostala slíbeno na pobočce – na pobočce dostala kupodivu poněkud nižší splátku. U Citibank však navíc přes telefon vyslovila telefonní bankéřka pochybnost, zda naší tazatelce bude úvěr poskytnut - kvůli přerušení práce před současným zaměstnáním (cca dvouměsíční nahlášení na úřadu práce). Na pobočce si však pracovnice banky toto ověřovala v podmínkách a k podání žádosti svolila.

U GE Money Bank a Raiffeisenbank byly informace na pobočce i po telefonu stejné. Jenom v Raiffeisenbank však má žádost po telefonu jakousi závaznost – je totiž v systému „skladována“ po dobu 45 dní, kdy má klient možnost navštívit pobočku a v případě, že uvedl všechny údaje pravdivě, úvěr realizovat. Naše klientka tak při návštěvě pobočky pouze nahlásila jméno a heslo, které si zvolila po telefonu, a pracovník pobočky měl k žádosti přístup.

Linky uvedených bank určených přímo pro úvěry jsou přitom takzvané modré, tzn. že o náklady se dělí klient i banka. Výjimkou je pouze BAWAG Bank CZ. Pravdou ovšem je, že v momentě, kdy vám telefonní bankéř po telefonu sdělí pouze orientační splátku, nejde o žádnou zvláštní výhodu - tuto službu nabízejí téměř všechny banky. Alternativou jsou pak kalkulačky či tabulky na webových stránkách bank, které vám také poskytnou představu o výši splátky. Ovšem pozor, orientační údaje se mohou nakonec od těch skutečných značně lišit.

U GE Money Bank můžete dále požádat o úvěr i přes bankomat.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Tři pohledy na stavební spoření: kdy se vyplácí a kdy už ne?

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří ke stálicím finančních produktů českých domácností. Přinášíme tři aktuální pohledy na stavení...

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz