Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zbytečně neutrácet při běžných nákupech

  10:00aktualizováno  10:00
Rodiny, které s námi hledají ve svých rozpočtech černé díry, jsme opět zahrnuli desítkami otázek. Byli jsme zvědaví, kolik zaplatí za jídlo, volání, internet, dopravu a kolik jim zbude na koníčky a dovolenou. Ukázalo se, že rodiny už nyní šetří, kde se dá. Přesto jsme nějaké skuliny v jejich hospodaření našli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Před nákupem se vyplatí přemýšlet

"Kulturu jsme už úplně zrušili," shodli se ve výčtu toho, za co platí, svorně oba manželé z jižních Čech. Nejvíce peněz jim z rozpočtu seberou potraviny, přestože se snaží nakupovat úsporně. Rozhodují se podle předešlých zkušeností a dívají se také na  cenu. Ale to až v obchodech, které střídají. Letáky se slevami je totiž nezajímají.

"Hned ze schránky je házím do koše," říká pan Šrámek. A to je škoda, protože kdyby se řídili slevami předem, nákup by pořídili klidně i o deset procent levněji. Ještě vyšší sumu by mohli ušetřit, pokud by překonali obavy z nákupu přes internet. "Máme strach z toho, že by se naše údaje a čísla účtů potulovaly po síti," říkají manželé. Při nákupu přes počítač však nemusí zboží hned platit a uvádět citlivé údaje. Je možné si objednané věci vyzvednout osobně nebo si je nechat poslat poštou na dobírku či kurýrem a zaplatit až při převzetí.

Ceny v internetových obchodech jsou většinou až o čtvrtinu nižší než v běžných obchodech. Kdyby si Šrámkovi předplatili MF DNES, noviny, pro které si chodí každý den ke stánku, mohli by ušetřit 1 599 korun. To je nabídka, která platí pro nové předplatitele do 14. února. Ušetřit by se dalo i na změně pojišťovny. Povinné ručení u Triglavu vyjde Šrámkovy výrazně levněji.

PLATBY - ZKUSTE NAKUPOVAT V CIZINĚ 
Pokud bydlíte nedaleko hranic, můžete zkusit nákupy v zahraničí.


PĚSTUJTE KONÍČKY, ŠETŘETE NA ZPŮSOBU NAKUPOVÁNÍ
Ani v důchodu by se člověk neměl vzdávat koníčků.


ABYSTE SE NENAPÁLILI NA INTERNETU

Pozor si dejte i při nákupech na internetu.


ESEMESKY PIŠTE PO INTERNETU
Uspořit můžete i změnou operátora či zasílám SMS přes internet.

Studentský život je úsporný

 Ženská polovička mladého páru z Pardubic je na vysoké škole a to se promítá na chodu domácnosti i na jejich životním stylu. Využívají studentských slev, kde se dá. Když vyrazí na výstavu, do muzea, ale i na tarifech mobilních operátorů. "Po studentsku" nakupují i potraviny. Dojíždějí si do supermarketu pro svůj oblíbený sortiment, který jim vyhovuje kvalitou, ale je levný.

Nechodí ke kadeřníkovi, na dovolenou jezdí pod stan, a až budou chtít vyrazit za sportem, obují si kolečkové brusle, což je také nebude nic stát. Své střídmé spotřebitelské chování mladý pár prokázal už v minulých dílech našeho seriálu.

Zkuste nákupy v zahraničí

Při větších nákupech by se v pohraničí mohlo vyplatit vyrazit za nákupy do Německa či Polska. Walterovi toho však nevyužívají. "Zatím jsme si vždy vystačili s nabídkou, kterou máme tady. A zas tak moc nenakupujeme, aby se to vyplatilo, musíme přece počítat i s náklady na benzin," říkají manželé. Raději si počkají na slevy v místních obchodech.

Na nákupu spotřebního zboží by zas tolik neušetřili – ti, kdo pro něj jezdí do Německa, však tvrdí, že za stejné peníze si přivezou vyšší kvalitu. Oblečení by levněji vyšlo téměř s jistotou. Kdyby si Aleš s Petrou chtěli pořídit třeba nové sportovní bundy, ušetřili by bez problémů dva tisíce korun.

 
 

Expertka Lenka Brdková radí

Udělejte si seznam
Než půjdete na nákup, sepište si vše, co potřebujete. Nestačí napsat jen jogurty či pití, pište si vždy alespoň orientační počet kusů. Chodíte-li stále do stejného super- či hypermarketu, seřaďte jednotlivé položky v seznamu tak, jak jsou v obchodě umístěny. Pokud zrovna obchodníci zboží zpřeházeli, nenechte se odradit. I to je jedna z jejich strategií, jak vás přimět k větším nákupům. Při bloudění mezi regály totiž občas do vozíku přihodíte i to, co jste původně neplánovali.  Seznam si "přilípněte" na rukojeť vozíku, abyste ho měli stále na očích. Nestačí ho totiž jen sepsat, musíte se jím také řídit.

Nenakupujte s prázdným žaludkem
Nechoďte na nákupy hladoví a žízniví. Pokud vám v břiše kručí hlady, nakoupíte určitě nejen plánovanou šunku, ale i salám, paštiku, olivy a spousty sušenek. Prostě vše, co vidíte a na co máte právě chuť.

Zvažte, které zboží v akci potřebujete
Nekupujte vše jen proto, že je to momentálně výhodné. Potřebujete to zboží vůbec? A není to levné, protože je to nepovedený šunt? Na druhou stranu neškodí sledovat, zdali zrovna od zítřka či příští týden nebude zlevněna vaše oblíbená káva. V takovém případě se vyplatí její nákup odložit.

Nejlevnější věci najdete dole
Pamatujte, že nejlevnější zboží je vždy na nejhůře dostupném místě a nejméně na očích, to znamená úplně dole, kam se špatně ohýbá, a někdy také úplně nahoře, kam menší lidé nemohou dosáhnout.

Pozor na zóny před pokladnou
Zvláštní odolnost si naordinujte těsně před pokladnou, právě sem totiž obchodníci umisťují drobné sladkosti a lákavé drobnosti s výraznými nápisy o jejich cenové výhodnosti. Jsou si totiž vědomi toho, že se při čekání ve frontě na pokladnu nudíte, a jste tudíž náchylní k tomu, přihodit  do koše ještě pár drobností.

Nechoďte na nákupy s dětmi
Nechte děti doma nebo je svěřte do dětského koutku. Nebudete tak vystaveni úpěnlivým prosbám  o vše, co jim padne do oka. Děti totiž vždy nezbytně nutně potřebují žvýkačky, čokoládu, nový obleček pro barbínu, baterie do autíčka – dosaďte dle vlastních zkušeností.

Pošlete na nákupy partnera
Muži mají k nakupování úplně jiný přístup než ženy. Rozhodně se jim třeba nestane, že vyrazí na  nákup pasty a kartáčku na zuby a přinesou si z drogerie novou rtěnku. Obvykle se drží seznamu, vyžadují však přesnou specifikaci výrobku, takže možná budete muset přesně rozepsat, jaké jogurty (bílé, jahodové, borůvkové) a jaké značky mají koupit.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Tři pohledy na stavební spoření: kdy se vyplácí a kdy už ne?

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří ke stálicím finančních produktů českých domácností. Přinášíme tři aktuální pohledy na stavení...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz