Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nově si můžete přivydělat i 30 tisíc bez danění, ale jen příležitostně

Kdo si k zaměstnání, k penzi či k rodičovské přivydělává, nejspíš bude sám podávat daňové přiznání. Záleží na tom, jak vysoké jsou jeho vedlejší příjmy, a na tom, jakého jsou typu.

Daň ze zisku musíte odvést v případě, že vaše příjmy překročily hranici 30 tisíc korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak se vyrovnat se zdaněním přivýdělků, zdokumentujeme na příkladu pana Leoše Šálka. Ten před víc než rokem přišel o práci, dostával podporu v nezaměstnanosti 6 300 korun měsíčně. Ale protože je mu už 60 let, těžko hledal nové zaměstnání. Měl však naspořeny nějaké peníze v penzijní společnosti, tak se rozhodl nastoupit do takzvaného předdůchodu. Ten není vysoký, umožňuje však přivýdělky. Leoš je přičinlivý, tak toho využil.

Příjmy, ze kterých se neplatí daň

  • u zaměstnanců přivýdělky do 6 000 Kč/rok, ostatní do 15 000 Kč/rok (lidé na rodičovské, důchodci, studenti)
  • příležitostné příjmy (§ 10 zákona o daních z příjmů) do 30 000 Kč/rok
  • rodičovský příspěvek, sociální dávky 
  • nemocenská
  • výživné 
  • důchody (do 306 000 Kč za rok 2014) 
  • penze z pojistek či penz. připojištění 
  • odškodnění, pojistná plnění (netýká se však například náhrady za ztrátu příjmu či za poškození věcí v obchodním majetku)
  • stipendia 
  • některé výhry a ceny ze soutěží (informujte se u organizátorů) 
  • příjmy z prodeje cenných papírů, které jste vlastnili déle než tři roky
  • příjem z prodeje nemovitostí, v nichž jste dva roky bydleli, či je pět let vlastnili 
  • příjem z prodeje movitých věcí (kromě aut, letadel a lodí, jež jste vlastnili méně než rok a nejsou v obchodním majetku firmy)
  • státní podpora stavebního spoření a doplňkového penzijního spoření
  • příjmy z dědictví nebo odkazu 

Podpora: V lednu a únoru bral Leoš podporu v nezaměstnanosti 6 300 korun, je to nezdanitelný příjem, v daňovém přiznání jej neuvádí.

Důchod: Od března nastoupil do předdůchodu, měsíčně má 7 500 korun. Je to nezdanitelný příjem, do daní nevstoupí. 

Životní pojištění: V dubnu vypověděl životní pojistku, kterou před časem neuváženě uzavřel. Platil ji tři roky, ročně si díky ní snižoval daňový základ o 6 000 korun. Smlouvu v roce 2014 ukončil a jako odkupné dostal 3 200 korun. 

Vyrovnání dříve uplatněného snížení základu daně provede v daňovém přiznání za aktuální zdaňovací období. Dodaní 3 x 6 000 korun (částku uvede do přílohy č. 2 do sloupce příjmy podle § 10, F). Odkupné nijak zdaňovat nebude, to jsou peníze, které si sám našetřil, daň z případného zhodnocení strhne pojišťovna při výplatě.

Vytvoření manuálu: V květnu vytvořil grafický manuál pro kamarádovu firmu. Byl to jednorázový příjem, který činil 18 000 korun (i ten uvede do přílohy č. 2, do příjmů podle § 10, A). Nemá žádné doklady o výdajích, u těchto příjmů nelze využít paušál. Do základu daně vstupuje celý příjem.

Spoření a investice: V červenci Leošovi skončilo stavební spoření a celou částku si převedl na svůj bankovní účet. Přijaté uspořené peníze ani státní podpora do daní nijak nevstupují.

Leoš se rozhodl, že částku investuje do nákupu cenných papírů. Spojil se s brokerem a jeho prostřednictvím nakupoval a prodával akcie. Investoval částku 160 000 korun, ale cenné papíry během roku několikrát prodal a zase odkoupil. Celkově tak postupně nakoupil za 580 tisíc a prodal za 630 tisíc korun. 

Od roku 2014 lze osvobodit příjmy z prodeje cenných papírů až po třech letech od jejich pořízení. Tuto podmínku Leoš nesplnil, bude tedy zdaňovat celý zisk. (Do přílohy č. 2 do sloupce příjmy podle § 10, D, uvede částku 630 000 a do sloupce výdaje napíše cifru 580 000.)

Daňové přiznání za rok 2014

Příležitostné příjmy: Příjmy podle § 10 překročily hranici 30 tisíc korun, takže Leoš musí ze zisku odvést daň. Osvobozeny jsou příležitostné příjmy do 30 tisíc korun. Pozor: písmena A až F v poučení k vyplnění tiskopisu neodpovídají tomu, jak příležitostné příjmy vymezuje zákon (shrnuje víc kategorií pod písmeno A), proto Leoš sčítá i příjmy ve formuláři označené jako F.

Pojistné plnění: V květnu Leoš naboural auto. Od pojišťovny dostal 30 tisíc korun. Vůz neměl v podnikání ani ho jinak nevyužíval k výdělečné činnosti. Pojistné plnění je osvobozené od daně. 

Pronájem: Nové auto si momentálně nemůže dovolit, tak se rozhodl pronajímat garáž. Dostává 2 000 korun měsíčně, celkem v roce 2014 pronájmem vydělal 12 tisíc korun. Garáž pronajímá dlouhodobě. (Uvede to do formuláře jako příjem podle § 9 do řádku 201 přílohy č. 2. Do řádku 202 napíše paušální výdaj ve výši 30 procent, to je 3 600 korun.) 

Shrnutí modelového příkladu
Typ příjmuPříjmyVýdajeZisk
Podnikání (§7)20 000 12 0008000
Pronájem garáže (§ 9)12 00036008400
Dodanění život. pojištění (§ 10)18 000018 000
Práce pro kamaráda (§ 10)18 000018 000
Cenné papíry (§ 10)630 000580 00050 000
Zisk celkem          102 4000     Vypočtená daň        15 360Sleva na dani za poplatníka -24 840Doplatek 0

Podnikání: Kamarád, kterému dělal grafický manuál, ho všude chválil a na Leoše se obrátili další zájemci. Rozhodl se, že si udělá živnostenské oprávnění na tuto činnost. Od listopadu se pak zaregistroval na finančním úřadě jako OSVČ. Do konce roku jako podnikatel inkasoval 20 tisíc korun. 

Skutečné výdaje z podnikatelské činnosti byly v počátku vyšší, a to 16 tisíc korun, ale Leoš přesto použije paušál, aby to měl jednodušší v příštích letech, kdy výdaje nebudou vysoké. (V příloze č. 1 zaškrtne sloupec Procenta výdajů, do řádku 101 uvede částku 20 000 a do řádku 102 paušál 60 procent, výdaje 12 000 korun.)

Celkem: Do daňového přiznání tak celkově vstupuje příjem po odečtu výdajů 102 400 korun. K dani z těchto příjmů uplatní základní nezdanitelnou částku 24 840 a výsledkem je, že mu nevznikne daňová povinnost.

Sociální pojištění: Do základu patří pouze zisk podle § 7, to je částka 8 000 korun. Vyměřovací základ je přitom polovina zisku z podnikání, tedy 4 000 korun. Stanovený minimální vyměřovací základ za rok 2014 je 5 190 korun, Leoš nedosáhl minima, nemusí platit pojistné. 

Zdravotní pojištění: Do základu se počítá jen zisk podle § 7, to je částka 8 000 korun. Zdravotní pojištění nemá minimální vyměřovací základ, Leoš se musí přihlásit u své zdravotní pojišťovny a zaplatit. Vyměřovacím základem je 50 % zisku z podnikání = 4 000. Pojistné z této částky je 13,5 %, tedy 540 korun.

Co jsou ostatní příjmy?

Do šesti oblastí je rozděluje Vlastimil Sojka, daňový poradce KODAP:

1 Příležitostná činnost

  • příležitostný pronájem movitých věcí - půjčím auto sousedovi, který má své rozbité 
  • prodej přebytků ze zahrádky, příjem z chovu včelstev 
  • příležitostná sousedská výpomoc - pomoc nemocnému sousedovi za úhradu, jednorázová výpomoc sousedovi při stavbě či opravě domu, sekání trávy, řezání dřeva, obstarání nákupů, úklid, jednorázové poradenství 

2 Prodej nemovitostí

  • příjem z prodeje rodinného domu nebo bytu, pokud jste v něm nebydleli a nevlastnili ho déle než dva roky a příjem nevyužijete na uspokojení dalších bytových potřeb 
  • u dalších nemovitostí je prodej zdanitelným příjmem, pokud doba mezi prodejem nepřesáhne pět let, v případě zdědění nemovitosti v řadě přímé se lhůta zkracuje o dobu, po niž byt či dům vlastnil zůstavitel 

3 Prodej movitých věcí

  • pouze vozidla, letadla a lodě, které nejsou součástí obchodního majetku firmy a doba mezi nabytím a prodejem byla kratší než jeden rok 
  • příjmy z prodeje ostatních movitých věcí jsou osvobozeny 

4.Prodej cenných papírů

  • nejčastěji příjem z prodeje akcií, dále podílových listů či dluhopisů, u cenných papírů nabytých po 1. 1. 2014 jsou příjmy z prodeje zdaněné vždy, když doba držby nepřesáhne tři roky 
  • příjmy z prodeje cenných papírů se daní, pokud jejich úhrn (tedy veškeré příjmy z prodeje cenných papírů v roce 2014) přesáhne 100 000 korun

5 příjmy z převodu podle § 10 odstavce 1 písmene c) zákona

  • nejčastěji podíl ve společnosti s ručením omezeným nebo tzv. prodej družstevního bytu (převod družstevního podílu), kratší držba než pět let = příjem podléhá zdanění 

6 Jiné ostatní příjmy

  • příjmy ze zděděných autorských práv, bezúplatné příjmy, dědění, darování (dědění osvobozeno vždy, dary od příbuzných též a od nepříbuzných jsou osvobozeny do 15 000 korun) 

Kromě zemědělských přivýdělků nelze uplatnit paušální výdaje, pouze výdaje prokazatelné: například při prodeji domu kupní cena a daň z nabytí nemovitých věcí. 

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...