Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak získat nápady od podřízených: tlačte na ně

aktualizováno 
Dobrý manažer musí umět nejen vést tým a dodržovat termíny, ale také získat nápady a tipy od svých podřízených, které mu pomohou dosahovat lepších výsledků ve firmě. Radíme, jak nezůstat jediným zlepšovatelem a získat inovační myšlenky podřízených.
Šéf by měl dát najevo, že o nápady podřízených stojí.

Šéf by měl dát najevo, že o nápady podřízených stojí. | foto: Profimedia.cz

Doby, kdy s nápady na zlepšení chodů firmy či jinými pozitivní inovacemi uvnitř společnosti přicházeli pouze její majitelé či nejvyšší management a nižší management a podřízení byli kvalitně hodnoceni jen za správně splněné cíle, jsou dávno pryč. Každý dobrý šéf dnes ví, že lidé z jeho týmu nejsou jen součástky kvalitně "fungujícího stroje", ale také nositelé nových nápadů, postřehů, tipů, zlepšení.

Ovšem nemůže čekat, že za ním budou všichni chodit se svými nápady sami na zlatém podnose. Je třeba vědět, jak z druhých dostat jejich hotové nápady, stejně jako to, jak vymýšlení inovací v jejich hlavách iniciovat.

Ukažte, že máte zájem, slibte odměny
Předně musíte dát svým lidem najevo zájem o jejich nápady. Ať už hned při přijetí nového člověka do týmu nebo následně při jeho hodnocením mu klaďte na srdce, že byste ocenili jeho nové přínosy do firmy. A protože poplácání po zádech nestačí, sdělte mu, jakou formou budete schopni nové nápady ocenit (jednorázový finanční bonus, participace na úspoře díky inovaci apod.).

Ovšem to samozřejmě není vše. Řada lidských osobností není ze své vlastní podstaty schopna přijít sama od sebe za vámi s tím, že vymyslela, jak zefektivnit výrobu nebo ušetřit 20 % na nákladech podniku. Musíte cíleně vyžadovat zamýšlení se nad možnostmi, které týmu nebo firmě v budoucnu pomohou. Jak? Zadejte inovace jako úkol a výsledek si nechte předvést na poradě. Od všech členů týmu a speciálně od těch, kteří za vámi sami nepřijdou nebo jsou laxní a zaujatí pouze svými zadanými úkoly.

Pokud nedokážete dostat ze svých podřízených jejich nápady, budete mít jako šéf více práce a horší výsledky. Tlačit na aktivitu podřízených se vyplatí, jen je třeba postupovat citlivě.

Buďte citliví, hanění se nevyplácí
Na jedné straně důrazem na aktivitu směrem k inovacím získáte řadu dobrých podnětů, na druhou se samozřejmě před vámi objeví i takové, které nemají smysl (nedomyšlené nápady, nesmyslné teorie apod.). Ani ty však nesmíte jednoduše odvrhnout, natož abyste sdělili jejich původci (a ještě před ostatními), že se jedná o nesmysl. Jaký by to asi mělo následek? Samozřejmě ten, že se dotyčná osoba před vámi uzavře a příště už nepřijde vůbec s ničím, a to přeci nechcete. To, že jednou přišla z nereálnou inovací, neznamená, že příště nevymyslí geniální nápad.

Pokud narazíte na podřízeného, který evidentně na poradě nechce nic říct, a vy přesto víte, že je vynikající odborník ve své činnosti, dejte si s ním práci. Sedněte si s ním čas od času sami, vysvětlete mu jeho důležitost ve firmě stejně jako váš zájem o jeho podněty. Uvidíte, že i on se brzy projeví.

Zaměstnanci by si měli sami uvědomit, že zůstat bez aktivních přínosů firmě pro ně znamená zavřené dveře ke kariérnímu růstu, ke zvýšení platu, k bonusům. Šéf by měl být tím, kdo jim v tomto duchu otevřel oči, aby tím získal jejich zájem, jejich zkušenosti, jejich kvality, které by se měly v inovacích zúročit.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz