Důchodcem nanečisto: Reportáž z osobní konzultace k vlastní penzi

aktualizováno  1. srpna 13:00
Jak vysoký dostanu za pár let státní důchod, vůbec netuším. V novém poradenském centru si ho mohu nechat spočítat orientačně. A nestojí to ani korunu. Novinku chci vyzkoušet hned první den, kdy začíná fungovat. Stačí se předem objednat a pak vyrazit na osobní konzultaci.
Dozvím se, jak vysoký starobní důchod mě zhruba čeká? V Německu je běžné, že od určitého věku dostávají lidé tuto informaci automaticky. Ilustrační snímek

Dozvím se, jak vysoký starobní důchod mě zhruba čeká? V Německu je běžné, že od určitého věku dostávají lidé tuto informaci automaticky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Objednáváme na měsíc dopředu. Momentálně jsme schopni zvládnout 40 až 50 klientů na dva objednací dny, kterými jsou čtvrtek a pátek," říká Gabriela Polívková, šéfka oddělení ČSSZ, které poskytuje klientům informační servis služeb.

Nasedám do pražské autobusové linky a vystupuji u centrály České správy sociálního zabezpečení. Na osobní konzultaci ohledně starobní penze je včetně mě objednáno celkem 22 budoucích důchodců, pražských i mimopražských. Zdá se, že o novou službu, kterou nyní rozjela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), bude zájem.

Znát orientační výši penze je velmi užitečné

V předchozích dobách bych byla v penzi již za sedm měsíců, teď mi do ní zbývá nejméně sedm let. Dozvím se, jak vysoký starobní důchod mě zhruba čeká? V Německu je běžné, že od určitého věku dostávají lidé tuto informaci automaticky. Tedy přesněji orientační cifru, kolik by dostali, kdyby šli teď do penze. Mají tak jasno, kolik si musejí šetřit ze svého, aby si udrželi životní úroveň, na jakou jsou zvyklí. U nás to zatím běžné není. Během osobní konzultace mohu ale tuto důležitou informaci získat.

Kde vám poradí

  • Objednávka osobní konzultace257 062 869 (složitější případy a informativní výpočty penzí).
    • Běžné konzultace ohledně penzí: telefonicky na čísle 257 062 860 nebo osobně na okresní správě sociálního zabezpečení

Odborná konzultantka Jitka Palýová je na schůzku se mnou připravena. Před sebou má svazek dokladů o mé osobě - od dob studií, brigád, nemocí, mateřské dovolené až po současnost. V hromádce vytištěných listů je zapsáno více než 35 let mého života, po které jsem byla přihlášena k důchodovému pojištění. Klíčem k vyhledání všech záznamů bylo mé rodné číslo. O informační osobní list, ve kterém bych měla mít zachycenu celou mou dosavadní pracovní kariéru, jsem zatím nepožádala. Bude v dokladech vše v pořádku, aby mohli udělat orientační výpočet penze?

V dokumentaci na důchod mám pořádnou díru

Jitka Palýová prochází list po listu a vysvětluje, jak je to s dobou, po kterou jsem studovala, co jsou vyloučené doby a jaké příjmy se mi do důchodu započtou a jaké už ne. Dozvídám se například, že studentské brigády mi penzi mírně vylepší. Pak přichází sprcha. "Část doby pojištění vám chybí - zhruba tři roky," upozorňuje mě odbornice.

Jeden z mých předchozích zaměstnavatelů nesplnil svou povinnost. Na správu sociálního zabezpečení neposlal můj evidenční list, možná ho naštvalo, že jsem dala výpověď. Ve své dokumentaci na důchod mám tak pořádnou díru.

Kalkulačka

Na orientační výpočet penze musím tedy zapomenout do doby, než budu mít evidenci kompletní. Naštěstí můj "exzaměstnavatel" stále funguje a dál zaměstnává lidi, chybu tak může napravit. Kdyby zkrachoval, bylo by to horší, má žádost o penzi by za pár let nemusela proběhnout snadno. I to je důvod, proč vzniklo toto poradenské centrum, aby pomohlo složité případy řešit.

První den zájem hlavně o orientační propočty penzí

"Dnes převažovaly informativní případy, kdy se klienti zajímali hlavně o budoucí nároky na penzi. Tyto propočty děláme orientačně, aby lidé měli jasnější představu, s jak vysokým důchodem mohou počítat," hodnotí start bezplatného poradenského centra Gabriela Polívková.

Nepřehlédněte

Jak dodává, propočtem budoucích důchodů se začaly živit nejrůznější soukromé firmy a lidé pak dostávali často velmi zkreslené informace a nesprávné výpočty. "Proto jsme přistoupili k tomu, aby si klienti mohli tuto odbornou službu objednat zdarma. Konzultace jsou ale určeny hlavně složitějším případům a těm, kteří mají do penze tři roky," upozorňuje Polívková.

Pokud jste bez práce a zvažujete předčasný odchod do důchodu, během konzultací vám mohou odborníci připravit možné varianty odchodu do penze, abyste zvážili co je pro vás nejvhodnější řešení. Přijít mohou i ti, kterým se zdá vyměřená starobní penze příliš nízká. "Klienti mohou požádat i o přepočet důchodu," poznamenává Polívková.

Cenné rady, na co si dát pozor a jaké doklady si ohlídat, zde mohou získat rovněž lidé, kteří pracovali nebo pracují po několik let v zahraničí. Jako penzisty s tak zvaným mezinárodním prvkem v důchodovém pojištění je totiž v budoucnu nečeká jen jedna penze, ale třeba i několik, podle toho, v kolika zemích pracovali.

Využít poradenské centrum mohou rovněž ti, kteří pracovali v minulosti v nějakých rizikových kategoriích. "Jde například o horníky, letušky, piloty a další profese, které mají problematičtější důchodové řízení," přibližuje Polívková. A neodmítnou ani ty, kteří mají problémy s dohledáním doby pojištění a mají tak v záznamu, obdobně jako já, pořádnou díru.

Máte představu, s jak vysokou státní penzí můžete v budoucnu počítat?

celkem hlasů: 4465

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. června 2012. Anketa je uzavřena.

Vůbec ne 3228
Orientačně ano 1005
Nezajímá mě to 232
Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Další z rubriky

Předčasný důchod má už 618 tisíc lidí. Téměř třetina bere pod 10 tisíc

Ilustrační snímek

Do předčasného důchodu loni odešlo 15 341 Čechů. Nenávratně krácený důchod tak má v Česku už 618 842 lidí a další si...

Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

V doplňkovém penzijním spoření v roce 2017 přálo štěstí odvážným

Ilustrační snímek

Růst akciových trhů loni pomohl těm, kdo na penzi spoří v dynamičtějších fondech, konzervativní investory naopak...

Mileniálové nemají peníze

Mileniálové nemají peníze

Kurzy.cz Existuje řada úvah o tom, jak je odlišná současná generace mileniálů oproti těm předchozím. Bezesporu používá jiné obch...

Najdete na iDNES.cz