Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak získat práci v EU

aktualizováno 
Právě teď máte poslední příležitost ucházet se o práci v týmu českého předsednictví v Radě Evropy.
Pokud se ve státní správě osvědčíte, rádi vás pak zaměstnají nastálo.

Pokud se ve státní správě osvědčíte, rádi vás pak zaměstnají nastálo. | foto: Profimedia.cz

Filip Kočí loni absolvoval Vysokou školu ekonomickou, ale do práce hned nenastoupil. Chtěl ještě cestovat, něco vidět. Na půl roku odjel do Spojených států, odkud se vrátil letos v únoru. "Napadlo mě, že bych využil angličtiny a španělštiny, které dobře znám, a zkusil se dostat do týmu českého předsednictví v Radě Evropy," svěřuje se Filip. A má doslova poslední šanci.

Kdo by chtěl získat místo v tomto týmu, má posledních pár týdnů. Úřad vlády i jednotlivá ministerstva vypsaly řadu konkurzů pro absolventy vysokých škol, jimž nabízejí zkušenosti v diplomacii, organizování mezinárodních zasedání i zajímavé finanční ohodnocení. Přijímání přihlášek na některé pozice sice již posledním březnem skončilo, ale na jiná místa můžete ještě přihlášky podávat během dubna i května. Začít můžete okamžitě po úspěšném absolvování konkurzu.

Podmínkou je znalost dvou jazyků
Podle mluvčí české vlády Jany Bartošové budou nově najímaní lidé pracovat na postech předsedů pracovních skupin i řadových úředníků. Všichni však musí být jazykově vybaveni - podmínkou je perfektní znalost angličtiny a dalšího unijního jazyka.

Co ještě musí uchazeč znát?
Musí se orientovat v problematice EU, být flexibilní a schopný vysokého pracovního nasazení, především v období zhruba patnácti dvou- až třídenních vládních a ministerských zasedání, která se budou konat na různých místech republiky v první polovině roku 2009.

Z 365 nových úředníků někteří zůstanou
Komunikovat s Bruselem ale může být dobrá startovací pozice. Podle Bartošové česká státní správa posílí dočasně o 365 míst, z toho letos má být přijato celkem 260 úředníků. U všech míst jde o dočasné posty, tedy o pracovní poměry na dobu určitou. Tím to ale nemusí skončit. "Pokud se nově najatí úředníci osvědčí, budou si je moci příslušné úřady ponechat i po 1. 7. 2009," naznačuje Bartošová slibnou kariéru nejschopnějším.

Jak vysoký plat může očekávat absolvent VŠ s uznanou tříletou praxí na postu asistenta? Podle Zorana Nerandžiče z ministerstva pro místní rozvoj by přicházel v úvahu základní tarifní plat ve 13. platové třídě a 3. platovém stupni - tedy 20 480 korun. K tomu by úředník mohl získat osobní ohodnocení až do výše 50 procent nejvyššího platové stupně přiznané platové třídy, tedy až 14 290 korun. Celkem tedy něco přes 34 tisíc korun měsíčně.

Pro přípravu na výběrová řízení do institucí Evropské unie si přečtěte materiál Jak úspěšně absolvovat konkurz do orgánů a institucí EU (na www.euroskop.cz). Najdete zde i typy zkušebních testů včetně správného vypracování, a to nejen z jazyků. Více o konkurzech na adrese http://europa.eu.int/epso.

Podle psycholožky práce Zdeňky Židkové je práce euroúředníka vhodná hlavně pro ty typy lidí, kteří dávají přednost slušným penězům, definitivě a unijním výhodám (třeba víc volna díky svátkům), ale nevadí jim práce administrativního typu. "Na kreativitu moc nedojde. Kdo nemá takzvanou kontrolorskou povahu a svůj smysl nenachází v tvorbě přehledných tabulek, ať jde raději jinam," radí Židková.

Volná jsou místa koordinátorů, referentů a právníků. Pokud byste měli zájem třeba o místo koordinátora pro spolupráci na organizačním zajištění předsednictví, pošlete do 21. dubna životopis a motivační dopis na e-mailovou adresu urbankova.jana@vlada.cz. Na konkurz budete pozváni.

Můžete se také dostat do oddělení sekretariátu Rady vlády pro rovné příležitosti jako odborní referenti. Zde byste se podíleli například na tvorbě dokumentů z oblasti rovných příležitostí pro ženy a muže. Pokud máte zájem o takovou práci, životopis zašlete do 15. dubna na adresu zelenkova.dagmar@vlada.cz.

Do 10. dubna se můžete ucházet o místo v odboru komunikace (hladikova.pavlina@vlada.cz) a právníky přijmou do sekce pro lidská práva úřadu vlády (samonilova. nada@vlada.cz). Vypsána jsou i další místa. Nabídka, konkrétní náplň práce a požadavky jsou zveřejňovány na internetových stránkách jednotlivých státních úřadů a úřadu vlády.

Autoři: ,Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz