Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zjistit majetek dlužníka?

aktualizováno 
Získat informace o dlužníkovi je stejné jako získat informace o jakékoli jiné osobě. To znamená: není to nic jednoduchého. Neexistuje žádný veřejně přístupný seznam dlužníků, byť různé instituce, například banky, seznam svých dlužníků a zejména neplatičů vedou.

Zájemce tedy může nahlédnout do obecně přístupných informačních médií, jako jsou například obchodní rejstřík, rejstřík zástav, rejstřík nemovitostí – katastr nemovitostí, živnostenský rejstřík, rejstřík odcizených motorových vozidel apod. Finanční úřad, správa sociálního zabezpečí a podobně  mají povinnost mlčenlivosti. Od těchto institucí byste se tedy nic dozvědět neměli.

„Zákon sice poskytuje ochranu citlivým údajům osobní povahy, například i rodnému číslu, ale velké množství informací je  možné získat pouhou pečlivou pozorností,“ upozorňuje advokátka Daniela Kovářová. Například rodná čísla jsou součástí DIČ (a tedy veřejně přístupná), rodné číslo lze najít i v obchodním rejstříku, který je jednoduše dostupný na internetu.

Jak probíhá vymáhání dluhu? Co čeká dlužníky, kteří nemohou splácet? Čtěte ZDE.

„Spoustu informací o sobě člověk veřejně každou minutu sděluje auty, v nichž jezdí, oblečením, které nosí, obchody, v nichž nakupuje, kartami, kterými veřejně platí. Mám tedy za to, že případný detektiv, kterého si věřitel najme, obvykle nemívá těžkou práci. Mnohdy stačí být stále v blízkosti člověka a vyslechnete informace, které sděluje, aniž tím porušíte nějaký zákon,“ radí advokátka.
 
Nahlédnout dovoleno

Jaký majetek je naopak veřejně přístupný všem? Podíly ve firmách včetně splaceného základního jmění lze zjistit v obchodním rejstříku. Nahlédnout do něj je možné (pokud se nevydáte na obchodní rejstřík fyzicky) na internetové adrese www.justice. Můžete tu hledat podle jména nebo názvu firmy. V obchodním rejstříku nenajdete reálné informace o tom, jak firma hospodaří. Údaje o výsledcích firmy se zveřejňují ve výročních zprávách. Ty mají však povinnost vydávat jen společnosti, jejichž podíly se veřejně obchodují na trhu s cennými papíry.

Vlastněné nemovitosti je zase možné vypátrat v katastru nemovitostí (www.katastrnemovitosti.cz). Jenže tato evidence vám bude užitečná, jen pokud znáte katastrální území, ve kterém se nemovitost nachází, a její číslo. 

„Oba rejstříky jsou veřejnými listinami a každá osoba je oprávněna zjišťovat z nich údaje nebo si nechat vyhotovit za poplatek výpisy. Zdarma je možno do těchto registru nahlédnout na internetu,“ doplňuje Daniela Kovářová.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz