Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká investiční překvapení nám (ne)připravil červenec?

aktualizováno 

Víte již, jaká investice z vás mohla minulý měsíc udělat milionáře nebo naopak, která vás mohla přivést na mizinu? Kdybyste například začátkem července vložili své peníze do správného titulu na českém trhu, mohli jste se teď radovat z více než 90% zisku.

Každý měsíc vás pravidelně informujeme o tom, kterému investičnímu instrumentu se v minulém měsíci nadprůměrně dařilo a kterému se naopak příliš dobře nevedlo. Jaké povedené či nepovedené investice jste tedy mohli učinit v červenci?

 

Oblast investování

Největší investiční extrémy měsíce

Nejlepší

změna

Nejhorší

změna

Akcie celého trhu

Kablo Kladno

91,30%

JČ Papírny Větrní

-17,24%

SPAD

Philip Morris ČR

22,06%

České radiokomunikace

-10,11%

Zahraniční akcie

Amgen

3,58%

Central & Southwest Corp.

-30,16%

Zahraniční fond

MFS US Strategic growth

18,4%

CI Gold Stock

-24,43%

Domácí fond

CitiEquity Czech Fund 

4,31%

Newton Euro

-5,05%

Velká škoda pro toho, kdo se počátkem července orientoval na zahraniční trhy. Zatímco český trh šel výrazně nahoru, tak všechny zahraniční trhy notně oslabily. Český index PX-D jasně naznačuje, kam by se měli čeští investoři příště orientovat. Zvýšil totiž svou hodnotu o 11,78%, což byl opravdu nadprůměrný skok. Naopak zahraniční trhy, stále zasažené enroitidou, tedy účetními machinacemi velkých korporátních firem, se ze svého propadu dosud nebyly schopné vzpamatovat. Hodnoty, které naznačují jednotlivé indexy zahraničních trhů to jasně signalizují.

Index

Změna kurzu

Dow Jones

- 4,1%

NASDAQ 100

- 3,6%

DAX 30

- 15,3%

FTSE 100

- 9,4%

Nikkei

- 5,7%

Která česká akcie své držitele nejvíc potěšila?

V případě, že vaše volba pro zhodnocení vaší investice vedla začátkem června k akcii společnosti Kablo Kladno, mohli jste teď jásat ze zhodnocení, které se vyšplhalo až na 91,3%. Tím se tato akcie dostala na hodnotu 880 Kč. Naopak pokud byste chtěli svůj majetek rozmnožit v cenných papírech Jihočeských papíren Větřní, čekalo by vás nyní trpké zklamání ze ztráty 17,24%. Akcie této firmy se propadly na cenu 65,17 Kč.

Checete se dozvědět více o akciích? Další informace a statistiky k tomuto tématu naleznete ZDE.

A jak vypadala situace v systému SPAD? Největšího vzestupu se dočkal Philips Morris ČR. Svým vzestupem o 22,06% a současnou hodnotou na hladině 11 260 Kč za 1 akcii potvrdil očekávání nejednoho investora a rozptýlil hlasy, které proklamovaly jeho nadhodnocení. Současně se však již druhý měsíc nejvíce propadly České radiokomunikace, tentokrát o 10,11% na hodnotu 259,90 Kč.

Jaké extrémy zaregistrovaly zahraniční akcie? 

Také na zahraničních titulech bylo minulý měsíc možné rozmnožit majetek, ovšem nijak zázračně. Největší nárůst hodnoty v červenci zažily akcie společnosti Amgen. Jejich cena stoupla o 3,58% na 45,64 dolaru za akcii. Jedná se o největší biotechnologickou společnost na světě, která se zabývá vývojem, výrobou a distribucí léčiv. Je vidět, že biotechnologie je při výběru rizikovějšího investičního cíle stále dobrou volbou pro toho, kdo nepodceňuje diverzifikaci svých aktiv. Největší pokles ceny akcií naopak zažila Central & Southwest Corporation. Cena jejích titulů se totiž snížila o 30,16%, čímž se na konci minulého měsíce zastavily na 24,10 dolarech za akcii. Kromě obrovských skandálů spojených s účetními machinacemi amerických korporací se rovněž ke konci měsíce odrazily na vývoji trhů negativní makroekonomické ukazatele, které zůstaly hluboko pod očekáváním investorů.

České fondy si konečně zvedly reputaci

Akciové fondy pokračovaly v červnové mizérii. Mírné zlepšení situace přišlo až koncem měsíce, na celkové situaci to ale nemohlo nic změnit. V poslední době úspěšný CI Gold stock nyní skončil na posledním místě, a to z důvodu klesající ceny zlata. Poklesem kurzu dolaru utrpěl mezi fondy peněžního trhu nejvíce fond společnosti Erste – EKA Dollar Cash. Červenec je také prvním měsícem tohoto roku, kdy si české fondy v průměru vedly ve všech kategoriích lépe než zahraniční.

Nejlepší fondy 

Typ fondu

Zahr. fondy s registrací od KCP

Domácí fondy

Název fondu

Výkon.

Průměr

Název fondu

Výkon.

Průměr

Akciový

MFS US Strategic growth

+ 18,4%

-12,8%

CitiEquity Czech Fund

+ 4,31%

-5,05%

Smíšený

Pioneer Mix 1

+ 3,78%

-5,03%

Akro Český

+ 2,02%

- 1,48%

Dluhopisový

HSBC Global bond

+ 4,59%

+0,17%

ISČS Trendbond

+ 2,57%

+ 1,47%

Peněžního trhu

KBC Multi Cash CAD Medium

+ 1,19%

+0,19%

J&T Perspektiva - P

+ 1,56%

+ 0,72%

Nejhorší fondy

Typ fondu

Zahr. fondy s registrací od KCP

Domácí fondy

Název fondu

Výkon.

Průměr

Název fondu

Výkon.

Průměr

Akciový

CI Gold Stock

-24,43%

-12,8%

Newton Euro

-10,99%

-5,05%

Smíšený

ABN Amro Model Fund 6

-15,54%

-5,03%

Newton Balancovaný

- 10,35%

- 1,48%

Dluhopisový

JB Europe High Yield

-8,91%

+0,17%

IKS Plus bondový

-0,07%

+ 1,47%

Peněžního trhu

Erste – EKA Dollar Cash

-0,64%

+0,19%

Akro Obligace

- 1,76%

+ 0,72%

Komodity zasažené pádem akcií

Celková nedůvěra investorů se v minulém měsíci přelila z oblasti akcií i na trh komodit. Ceny drahých kovů ztratily za červenec ze své hodnoty několik procentních bodů a jedinou ziskovou investicí tak zůstala i přes výrazné výkyvy ceny ropa. Ta si připsala za uplynulý měsíc ke své ceně za barel 4 centy a na konci července se prodával jeden barel za 25 dolarů a 57 centů.

Neklidný vývoj ceny ropy byl ovlivněn především několika faktory. Posilování na počátku měsíce způsobily především zprávy týkající se poklesu zásob této suroviny a rovněž vrcholící motoristická sezóna, která zvyšuje poptávku. Okamžitým poklese naopak zareagoval trh s ropou na zprávu organizace OPEC, podle které by mělo dojít ke zvýšení kvót ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a prvním čtvrtletí roku příštího. Několikaprocentní propad se ale podařilo umazat díky sílícím indiciím, které naznačují blížící se útok Spojených států na Irák. Ropa se tak v této chvíli stává předmětem častých spekulací, neboť lze očekávat, že při zahájení útoku se cena ropy lehce vyšplhá nad hranici 35 dolarů za barel. Navíc, poptávka po ropě opravdu trpí díky nejhoršímu poklesu akcií v prvním pololetí od roku 1970. Vždyť americký index Standard & Poor‘s 500 zakončil minulý týden na čtyř a půlletém minimu, hnán dolů skandály firem Eron Corp., WorldCom Inc. a Xerox.

Drahým kovům se v kladných změnových hodnotách udržet nepodařilo. I zde tak převládl pesimismus nad chutí investorů hledat alternativní instrumenty při pádu akciového trhu. Cena troyské unce zlata tak za minulý měsíc spadla o 3,65% na 303 dolarů a 55 centů. Ještě hůře se z pohledu investorů vyvíjelo stříbro, jehož cena se propadla oproti minulému měsíci o 5,58% na 4,60 dolaru za troyskou unci. Stabilní hodnou vykázala cena platiny, která se obchoduje za stejnou hodnotu jako na konci minulého měsíce – za 531 dolarů a 60 centů za troyskou unci.

Měny nás tentokrát skutečně překvapily

Ačkoli se ještě koncem června zdálo, že vzestup koruny nic nezastaví, červenec nás přesvědčil o opaku. K zásadnímu propadu koruny pochopitelně nejvíce přispělo snížení úrokových sazeb ČNB. Kurz eura tak posílil o 3,76%, čímž se k poslednímu dni minulého měsíce ocitl na hodnotě 30,35 koruny. Americký dolar si vedl ještě o trochu lépe a dosáhl nárůstu o 5,1% až na cenu 31,02 koruny. Ovšem nejvíce si polepšila britská libra, která se svým vzestupem o 7,2% vyhoupla až na hodnotu 48 korun a 48 haléřů.

Jak jste spokojeni se svými červencovými úspěchy? Pokoušeli jste se snad zhodnotit své finance v zahraničních aktivech? Myslíte si, že se zase v krátké době vrátí koruna ke své stoupající tendenci? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz