Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká je vaše hodnota na trhu práce

aktualizováno 
Pracovní trh funguje na rovnováze nabídky a poptávky. každý má svoji cenu. Jaká je ta vaše?
Nejvíce informací z komerční sféry mají k dispozici personální agentury.

Nejvíce informací z komerční sféry mají k dispozici personální agentury. | foto: Profimedia.cz

Znát svoji reálnou cenu na trhu práce, která se odráží v platovém rozmezí a balíčcích zaměstnaneckých výhod, je podmínka úspěšného a spokojeného vstupu do zaměstnání. A platí to i pro absolventy.

V žádném případě se však nespoléhejte pouze na jeden zdroj. „Při zjišťování platového rozmezí na dané pozici je dobré zkombinovat různé zdroje,“ říká Natália Figuschová z personální agentury Nathan Peterson International.

Situaci v oboru, který vás zajímá, si začněte mapovat průběžně, nejlépe několik měsíců předtím, než se o ni budete ucházet. V době internetu není problém najít a zjistit téměř cokoliv. „Můžete si udělat obrázek o platových podmínkách na pozicích v různých oborech, které vás zajímají,“ říká Daniela Hamplová z personální agentury Axial.

Využijte personální agentury
Nejvíce informací z komerční sféry mají k dispozici personální agentury. Denně se věnují personálnímu poradenství a výběru uchazečů pro své klienty-zaměstnavatele. Situaci na trhu práce proto monitorují nepřetržitě. Uchazečům o zaměstnání mohou poskytnout orientační přehled.

Připravte se na to, že v podnikatelské sféře jsou často velké rozdíly v nástupních platech na jinak srovnatelných pozicích. „Rozdíl se odvíjí například od skutečnosti, zda jde o místo v české, či zahraniční firmě,“ vysvětluje Daniela Hamplová. „Dále se na výši mzdy odráží také celková velikost a struktura společnosti, poměrně významnou roli hraje rovněž lokalita jejího sídla či provozu.“

Naopak prakticky jednotná je situace ve státní sféře. Nástupní platy se totiž v tomto sektoru stanovují podle přesně definovaných platových tarifů a tříd, jež jsou běžně veřejně dostupné. Tyto třídy rozlišují druh a náročnost povahy práce, zohledňují také délku praxe. Na samém začátku kariéry tedy v tomto případě musíte počítat i s velmi nízkým platem.

Zeptejte se na podmínky svých známých
„Cenné jsou také informace od známých či bývalých kolegů z podobných pozic,“ dává tip Figuschová. Zvažte ale dobře, u koho si můžete dovolit zeptat se na takovou věc. A také je třeba mít na paměti, že jde o citlivé informace. Měly by proto sloužit pouze k osobnímu užití. To znamená nikde veřejně nesdělovat jména či další získané podrobnosti.

V zahraničí se o výši platu nemluví
Zvláště opatrní buďte, je-li takový známý cizinec. Tady by otázka ohledně mzdy mohla být skutečným „faux pas“. „V zahraničí je to často považováno za velmi neetické,“ upozorňuje Robert Paul, ředitel cestovní kanceláře S-Guide.

„Navíc mnohdy firmy, hlavně ty zahraniční, dávají přímo do pracovní smlouvy zákaz sdělovat výši příjmů.“ Pokud vám přesto někdo z přátel informaci o penězích poskytne, platí dvojnásob, že musí zůstat pouze u vás. „V takovém případě je totiž sdělení výše mzdy nutno považovat za porušení povinnosti zaměstnance, ke které se zavázal,“ vysvětluje advokát Milan Jelínek z kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. „Za to by mohl být v krajním případě i propuštěn ze zaměstnání.“

To však pouze za předpokladu, že by prozrazením mzdy skutečně mohlo dojít k narušení oprávněných zájmů zaměstnavatele. A nutno podotknout, že v praxi je prokázání porušení uvedené povinnosti značně obtížné.

Mnohé napoví i inzeráty
„Procházejte si také inzerci na pracovních serverech nebo ve specializovaných přílohách deníků,“ radí Fichuschová. A kde jinde tedy ještě hledat informace o ceně práce na trhu? „Jednou z cest může být i přímé oslovení firem, které práci nabízejí,“ radí Daniela Hamplová z Axial. „Většina z nich dnes na svých internetových stránkách ve složce,kariéra‘ nabízí aktuální přehled volných míst, některé z nich i včetně nabízených finančních podmínek nebo minimálně kontaktů na odpovědné osoby tuto informaci poskytující,“ dodává.

Jedním ze zdrojů informací mohou být i úřady práce, které si vedou statistiky nástupních platů. Ty však berte jako orientační.

Autoři: ,Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Kurzy.cz Při explozi v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli ...

Najdete na iDNES.cz