Jaké doklady budete potřebovat

Abyste mohli správně a bez problémů vyplnit daňové přiznání, budete předem potřebovat několik dokladů. Opíšete z nich patřičné údaje a dáte je pak k růžovým formulářům jako přílohu.

Přikládají se originály dokladů, pro svou potřebu si z nich udělejte kopie. Ty nechte spolu s kopií vyplněného formuláře potvrdit na finančním úřadě, až budete přiznání podávat.

Zaměstnanci musí mít potvrzení o příjmech od zaměstnavatele, které vám vydají ve mzdové účtárně. Jestli jste během roku změnili práci, požádejte o potvrzení na více místech.

Pokud podnikáte, budete k ruce potřebovat přehled o svých podnikatelských
příjmech a výdajích, o zálohách zaplacených na sociální a zdravotní pojištění a zálohách na daň – to vše zjistíte z daňové evidence nebo z účetnictví.

Když váš partner vydělal méně než 38 040 korun za rok, potřebujete čestné přiznání o jeho skutečných příjmech.

- Jste-li vy nebo manžel invalidní, budete přikládat k formuláři fotokopii průkazu ZTP-P.

Ke společnému zdanění budete potřebovat také potvrzení o studiu dětí. To potomkovi vydají ve škole.

Pokud platíte životní pojistku, přiložíte potvrzení od pojišťovny o zaplaceném pojistném. Pošle vám ji pojišťovna. Jestliže se tak ještě nestalo, doklad zaurgujte.

- Když spoříte v penzijním fondu víc než 6000 ročně, přidáte k vyplněnému
formuláři jako přílohu také potvrzení o výši příspěvků. Asi už vám přišlo poštou domů, jestli ne, spojte se s fondem, aby vám ho urychleně poslal.

Máte úvěr na bydlení ze stavebního spoření či hypotéku? Budete potřebovat potvrzení o výši zaplacených úroků. Přiložíte je jako jednu z příloh k vyplněnému formuláři.

Pokud jste dali dar na dobročinné účely, vyžádejte si potvrzení od příjemce daru, a jestli patříte mezi odboráře, připravte si doklad o výši zaplacených příspěvků. Oba doklady musíte přidat k daňovému přiznání.

Chcete vyzrát na daně a ušetřit? Kalkulačku pro výpočet výhodnosti společné zdanění, daňový kalendář či potřebné interaktivní formuláře naleznete na stránkách DANE.IDNES.CZ.

Doklady jsou pohromadě? Tak začněte vyplňovat. Všichni musí vyplnit úvodní čtyřstranu „Přiznání k dani z příjmů fyzických osob“. A podle toho, jaké příjmy jste měli v daném roce, vyplníte pak ještě některé další přílohy, vždy jen ty, které se vás týkají:

  • přílohu č. 1 – ti, kdo měli příjmy z podnikání (živnostenský list)
  • přílohu č. 2 – ti, kdo měli příjmy z pronájmu či dosáhli jiného příjmu podléhajícího dani (například prodali se ziskem auto dříve než za rok od nákupu)
  • přílohu č. 3 – ti, kdo měli příjmy ze zahraničí
  • přílohu č. 4 – ti, kdo měli vybrané kapitálové příjmy ze zahraničí (týká se minima poplatníků)
  • přílohu č. 5 – ti, kdo uplatňují společné zdanění manželů 

Připravte se na jednání s úředníky

Poplatník. Tak říká stát těm, kdo mu platí daně a kterým za ně poskytuje servis. Tedy vlastně svým klientům. Už ten název „poplatník“ něco vypovídá o tom, jaký vztah stát k lidem má. Při setkání s úřadem se spoustě lidí rozklepou kolena. Jenže vždy není na místě se vším souhlasit.

Abyste dokázali předejít problémům, je dobré vědět, na co si při jednání s úřady dát pozor Přijďte včas Nechoďte přiznání odevzdávat poslední den termínu. Vyhnete se zbytečnému stresu na obou stranách.

Řekněte si o razítko

Požádejte, aby na kopii každého listu, který odevzdáváte, dal úředník razítko. Bude se vám to hodit pro případ nějaké pozdější reklamace, ale třeba i pro vyřízení hypotéky, kdy banky obvykle chtějí od podnikatelů kopii přiznání potvrzenou na všech stranách.

Spočítejte přílohy

Pečlivě vyplňte i tu stranu daňového přiznání, na které se uvádějí přílohy. Jejich
skutečný počet musí souhlasit s tím, co do tiskopisu uvedete. Přílohy dávejte
v originále, tam, kde ho není možné získat, napište čestné prohlášení.

Napište telefon

Když na něco zapomenete, vyzvou vás z úřadu k nápravě. Jsou operativní, zatelefonují vám nebo napíší mail – uveďte proto v přiznání aktuální kontakt.

Ptejte se, když nerozumíte

Když vám přijde doporučený dopis, že máte něco doplnit, nezmatkujte. Hledejte informaci, co a proč máte doložit. Formulace „doložte, že vyživujete dítě“ je nesprávná, úřad by měl napsat „uplatňujete společné zdanění manželů a tam je podmínkou mít dítě a pečovat o ně, doložte potvrzením ze školy, že vaše dítě je
stále student“. Pokud vám požadavek z dopisu není jasný, nebojte se zeptat.