Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké investiční extrémy přinesl únor?

  0:30aktualizováno  0:30
Asi Nejvíce byste na našem trhu vydělali investicí do akciích podniku Nová Huť – vzestup o 127%. Ze zahraničních akciových fondů by vás nejvíce nadchl HSBC Indian Equity A svou expanzí o 19,05%. Rovněž akcie České spořitelny své držitele jistě velice potěšily, jejich kurz vzrostl téměř o 18%. Stačilo jen správně vybírat....

Kapitálové trhy

Český index PX - D v únoru zaznamenal mírný pokles o 3,66% a naznačil tak negativní vývoj celého tuzemského kapitálového trhu. 28.2. tak zakotvil na hodnotě 1 101,6 bodu.  Výdělky z obchodování na českém trhu tedy nebyly plošně nikterak zázračné a únor prověřil dobrou diverzifikaci portfolií tuzemských investorů.

Majetek se zužoval i těm, kteří v únoru věřili v oživení technologického sektoru a investovali do společností zahrnutých v technologickém indexu NASDAQ. Skvělý měsíc zaznamenali naopak ti investoři, kteří se nebáli vložit svůj kapitál do Japonských titulů. Index Nikkei totiž za minulý měsíc vzrostl o téměř 7%.

Index

Změna hodnoty

Dow Jones

1,87%

NASDAQ 100

-12,32%

DAX 30

-1,34%

FTSE 100

-1,01%

Nikkei

6,91%

Obchodování na amerických trzích ovlivnily koncem měsíce také zprávy o možném zásahu amerických jednotek v Iráku. Nervózní kolísání hodnot nahoru a dolů tak zarazilo až oficiální popření těchto zpráv ze strany Pentagonu a trh již pouze očekával vyjádření A. Greenspana o dosavadní měnové politice Spojených států a výhledu ekonomiky USA.

A na jakých akciích jste mohli vydělat nejvíce? Pokud byste se začátkem února pokusili své finance zhodnotit v akciích Nové Huti, mohli jste koncem února realizovat zisk ve výši 127%. Tyto akcie totiž vystoupaly z poslední lednové ceny 16,73 na 38 korun za jednu akcii. Naopak nejhůře tentokrát dopadli ti, kteří investovali do akcií PPF Investičního Holdingu. Jejich kurz se během minulého měsíce propadl o celých 35,1% ze 700 Kč za akcii na pouhých 454,10 korun za akcii.

V systému SPAD  pak největší vzestup  v posledním zimním měsíci zaznamenaly akcie České spořitelny, které nárůstem kurzu o 17,74% investorům naznačily, kam by měl vložit svůj kapitál. Pozadu nezůstaly ani ostatní bankovní tituly a tučné zisky realizovali i vlastníci akcií Komerční banky. Dalším zklamáním byl naopak opět Unipetrol, který spadl až na 30 korun a 25 haléřů za akcii, tedy o 25,11%.

Kolektivní investování

Některé fondy překvapily

Ani příznivci kolektivního investování nepřišli v únoru zkrátka. Ti odvážlivci, kteří se nebáli rizikových akciových fondů, mohli slavit úspěch. Konkrétně v případě HSBC Indian Equity zaznamenali zhodnocení vysoce markantní – o více než 19%.  Ale také bezpečnější dluhopisové fondy mohly své investory potěšit. ABN AMRO Global Emerging Markets Bond dosáhl téměř pětiprocentního nárůstu.

Typ fondu

Zahraniční fondy

České fondy

Akciový

HSBC Indian Equity A

19,05%

IKS fond světových Indexů

0,91%

Smíšený

Erste Sparinvest SPARINVESTKAP

0,78%

J & T AM Perspektiva-S

0,31%

Dluhopisový

ABN AMRO Global Emerging Markets Bond

4,47%

ČP Invest - fond korporátních dluhopisů

0,27%

Peněžního trhu

KBC Multicash CZK ČSOB KAP

0,35%

Union peněžní trh

0,38%

Ostatní investice

Cena ropy výrazně vzrostla především v obavách z možného zásahu amerických vojsk v Iráku. Ten by totiž znamenal výrazný pokles disponibilních zásob ropy v celosvětovém měřítku. Ceny ropy tak za měsíc únor zaznamenaly výrazný růst o 4,55% a k poslednímu únoru se za jeden barel ropy typu BRENT platilo na komoditních burzách 20 dolarů a 20 centů.

Stále jistějšími se zdají být investice do drahých kovů. Cena platiny se tentokrát na světových trzích vyšplhala na rovných 469 dolarů za troyskou unci a zvýšila tak svou cenu o 3,42%. O něco méně vzrostla také cena stříbra, které posílilo o 2,78% na hodnotu 4,43 dolaru za troyskou unci. I nejstabilnější zlato vydělalo komoditním investorům 2,27%, když jeho cena během února vzrostla na 292,75 dolaru za troyskou unci.

Posilování koruny stále nezná mezí

Ačkoli kurz koruny proplul minulý měsíc v celkem poklidném duchu a nepatrně posiloval, závěrem února uvízl v jistém napětí z očekávání výsledků zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice. Výsledky zasedání však proti koruně nijak výrazně nezapůsobily a koruně se tak otevřel prostor pro další posilování. Nakonec zaznamenala tuzemská měna další posílení v řadě vůči všem třem hlavním oponentům a zaplatíme tak méně za americký dolar, euro i britskou libru.

Možnost vydělat se tak naskytla i na obchodování s devizami. Výrazně si koruna polepšila vůči britské libře, kde si připsala celých 1,06% a kurz britské libry se dostal na 51,70 korun za jednu libru. Ještě více pak získala vůči americkém dolaru, tentokrát 1,23% a jeho kurz tak upravila na 36,52. Nejméně se nechalo ovlivnit euro, které oslabilo jen o 1% a zastavilo se tak k poslednímu únoru na kurzu 31,60 Kč za euro. 

Jste jedním z těch, kteří vytěžili z uvedených nejziskovějších investic, nebo jste z těch, kteří litují, že se jim nepodařilo právě tyto investiční instrumenty zavčasu správně vytipovat? Podělte se s námi o svůj.

  

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Je v Praze blaze? Brno ji strčilo do kapsy. V čem jsou Moraváci lepší?

Je v Praze blaze? Brno ji strčilo do kapsy. V čem jsou Moraváci lepší?

Kurzy.cz Nejen v Praze je blaze, ale podobně je na tom také Brno. Alespoň co se výše mzdy týče. Podle průzkumu se najdou dokonce...

Najdete na iDNES.cz